Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania?
Zdaniem eksperta

Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania?

O czyste i zdrowe powietrze coraz trudniej nie tylko na zewnątrz, ale także w domach. Wzrost zanieczyszczenia powietrza powoduje, że trzeba sięgać po urządzenia poprawiające jego jakość. Jednym z takich urządzeń jest ozonator zwany także generatorem ozonu.

udostępnij

Anna OporskaAnna Oporska / 20-03-2019

O ozonie najczęściej słyszymy w negatywnym kontekście dziury ozonowej. Wiadomo że jego warstwa wokół kuli ziemskiej chroni nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a jego redukcja w atmosferze ma negatywny wpływ na planetę. I to tyle, jeśli chodzi o wiedzę na ten temat. Tymczasem ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to tylko ułamek możliwości ozonu. Jego obecność w pomieszczeniach ma korzystny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego na rynku są dostępne urządzenia, które go wytwarzają. Są to ozonatory zwane także generatorami ozonu. Najpierw zaczęto je stosować na szeroką skalę w szpitalach, a z czasem coraz śmielej zaczęły wkraczać do naszych mieszkań. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Ozonator – co daje jego stosowanie?

Ozon wywarzany przez ozonator to odmiana tlenu o silnych właściwościach aseptycznych. Został odkryty i opisany w 1840 roku. Wzbudził zainteresowanie wielu uczonych, w tym polskiego fizyka i chemika Karola Olszewskiego. Naukowcy szybko poznali jego właściwości. Okazało się, że ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Jego działanie bakteriobójcze jest około 50 razy skuteczniejsze od chloru, stąd wykorzystuje się go do dezynfekcji wody pitnej, utleniania paliwa rakietowego i do dezynfekcji pomieszczeń, szczególnie tych, gdzie obecność bakterii czy wirusów jest wysoce niepożądana. Niszczy wszelkie mikroorganizmy i zapobiega ich rozwojowi. Dlatego generatory ozonu są szczególnie polecane alergikom. W ich domach ozonowanie jest zalecane nawet dwa razy w miesiącu. Regularne przeprowadzenie tego zabiegu wyraźnie poprawia komfort życia chorych.

Ponadto ozon usuwa przykre zapachy, w tym tak uciążliwe jak dym papierosowy. Co istotne, ozon nie maskuje zapachów, lecz całkowicie je neutralizuje. Dzięki temu można się cieszyć świeżym i zdrowym powietrzem w domu. Na tym zalety tego gazu się nie kończą. Ozonem można wyczyścić klimatyzację zarówno domową, jak i samochodową, pomaga pozbyć się np. moli. Jedynym problemem przy stosowaniu ozonu jest jego nietrwałość, nie można więc przesyłać go chociażby rurociągami, musi być wytwarzany w miejscu, w którym będzie stosowany, inaczej szybko przekształci się w tlen i wytraci swoje właściwości aseptyczne. I tutaj w akcji wkraczają ozonatory.

Jak działa ozonator?

W naturze ozon powstaje pod wpływem promieni ultrafioletowych oraz wyładowań atmosferycznych. W czasie burzy po uderzeniu pioruna można poczuć specyficzny zapach ozonu. Ozonatory działają na podobnej zasadzie. Ozon jest w nich wytwarzany z tlenu zawartego w powietrzu poprzez wyładowania niezupełne. Następnie w stanie lotnym jest uwalniany na zewnątrz. Wówczas jego zapach jest również wyczuwalny. Po włączeniu ozonatora należy opuścić pomieszczenie. Po określonym w instrukcji czasie działania urządzenia można korzystać z pomieszczenia i cieszyć się świeżym i czystym powietrzem.

Jaki ozonator wybrać?

Oferta rynkowa ozonatorów stale się poszerza. Sporo tych urządzeń ma też opcję jonizacji, zapewniając jeszcze skuteczniejsze oczyszczanie powietrza. Nie musimy wówczas kupować osobnego jonizatora. Przed zakupem jednak należy określić, do czego będzie przede wszystkim służyć: czy do oczyszczania powietrza w pokoju alergika, czy do dezynfekcji rzeczy dziecięcych, a może do pozbycia się brzydkich zapachów z mieszkania. Może się bowiem okazać, że lepiej kupić droższe, ale bardziej uniwersalne urządzenie.

Przy wyborze ozonatorów do użytku domowego należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Najprostsze i najtańsze urządzenia mają wydajności już od 1 g/h. Pozwalają zdezynfekować obiekty o niewielkiej kubaturze, takich jak szafa, pawlacz czy lodówka. Ozonatory o wydajności 5–15 g/h można już stosować w całych pokojach czy we wnętrzach samochodów. Profesjonalne generatory osiągają 35–40 g/h i najczęściej są stosowane w szpitalach, dużych obiektach sportowych i w budynkach przemysłowych. Urządzenia o większej wydajności są rzadko spotykane i zazwyczaj produkuje się je na zamówienie.

Ozonatory o najmniejszej wydajności kosztują 250–350 zł i są polecane do ozonowania klimatyzacji. Można spotkać też tańsze, ale zazwyczaj nie są to modele wysokiej jakości. Cena generatorów ozonu rośnie wraz ze wzrostem ich wydajności i zależy od ewentualnych dodatkowych funkcji. Dobrej klasy sprzęt kosztuje kilkaset złotych. Niektóre są polecane do konkretnych celów, np. odgrzybiania, ozonowania wody, oczyszczania wnętrz samochodów itp. Większość tego typu urządzeń jest wyposażona w pilot i ma wbudowany programator czasu pracy. Z kolei ceny profesjonalnych ozonatorów przekracza 1500 zł, a górna granica jest trudna do określenia.

Ograniczony dostęp do czystego powietrza, wciąż nowe, coraz trudniejsze do zwalczenia odmiany bakterii i wirusów to główne argumenty przemawiające za zakupem ozonatora. Co nie mniej ważne, jest to urządzenie wykorzystujące naturalne czynniki, działające w środowisku naturalnym. Pomaga jedynie produkować ozon w zaciszu naszych mieszkań, gdyż w naturze najczęściej występuje w wyższych warstwach atmosfery. Warto się wspomagać takimi urządzeniami, aby podnieść komfort życia i zadbać o zdrowie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro