Oznaki awarii wentylatora chłodnicy

Oznaki awarii wentylatora chłodnicy

Wentylator chłodnicy, choć teoretycznie jest elementem o niezwykle prostej budowie i zasadzie działania, może odmówić posłuszeństwa. Wówczas ,,zagotowanie’’ samochodu murowane. Jakie mogą być objawy jego awarii oraz jak sobie z nimi radzić?

udostępnij

Lucjan KorytkoLucjan Korytko / 30-05-2018

Wentylator chłodnicy to jedno z najprostszych urządzeń w samochodzie, a zarazem jeden z bardziej skomplikowanych elementów układu chłodzenia. Najczęściej jest umieszczony między chłodnicą a silnikiem i zasilany elektrycznie. Możemy wyróżnić wentylator prosty lub też kilkubiegowy. Część aut wymaga właśnie wentylatora prostego, który ma dwa tryby pracy – kręci się lub nie. Jednak obecnie większość samochodów wyposażona jest w modele kilkubiegowe, mające tych trybów więcej. Cały ten mechanizm sterowany jest za pomocą termowłącznika. Bada on temperaturę płynu chłodzącego i jest bardzo prosty. Włącznik uruchamia wentylator, gdy temperatura wzrośnie powyżej pewnego poziomu.

Wentylator chłodnicy – do czego służy?

Zadaniem wentylatora to oczywiście wspomaganie chłodnicy w krytycznych sytuacjach. Gdy jest upał, a my stoimy w korku lub wjeżdżamy pod górkę, płyn chłodniczy nagrzewa się bardziej, niż powinien, bo nie chłodzi go naturalny strumień powietrza. Dzięki działającemu wentylatorowi zapobiegamy przegrzaniu silnika. Sprzyja on wymianie ciepła, zwiększając prędkość przepływu powietrza przez chłodnicę. Wyróżnia się zatem wentylatory pchające i ciągnące powietrze – różnią się miejscem zamontowania. Wentylator pchający wmontowany jest przed chłodnicą (między wlotem powietrza a chłodnicą) i pcha powietrze przez chłodnicę w kierunku silnika. Natomiast wentylator ciągnący umieszczany jest za chłodnicą, między nią a silnikiem. Ciągnie powietrze sprzed chłodnicy w kierunku silnika i jest zdecydowanie popularniejszy od pchającego.

Jak rozpoznać awarię wentylatora?

Gdy uruchamiamy silnik samochodu, słyszymy wentylator wiele razy, zatem gdy jest cisza i nie słyszymy szumu wentylatora, a temperatura silnika wzrasta, można przypuszczać, że coś się zepsuło. To jeden z najlepszych sposobów na zdiagnozowanie awarii. Gdy silnik pracuje w podwyższonej temperaturze, a mimo to wentylator nie został uruchomiony, powinniśmy jak najszybciej to sprawdzić. Uszkodzony wentylator chłodnicy niezwłocznie kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany. Bagatelizowanie nawet najdrobniejszej usterki i zaniechanie sprawy może być bardzo niebezpieczne i kosztowne!

Powody awarii

Wentylator składa się z obudowy, termowłącznika oraz napędzanego elektrycznie wiatraka. Istnieją więc trzy możliwe powody, które mogą przyczynić się do awarii wentylatora chłodnicy:

  • Fizyczne uszkodzenie łopatek – zdarza się to rzadko, ale gdy złamie się chociaż jedna, wydajność całego układu wyraźnie spada. Dlatego należy co jakiś czas zajrzeć pod maskę, gdyż takie uszkodzenia zobaczymy gołym okiem.
  • Kolejnym elementem, który może ulec awarii, jest silnik wentylatora chłodnicy. Jego praca ze względu na panujące warunki jest dosyć wytężona, więc nietrudno o przegrzanie czy spalenie. W przypadku awarii tego elementu najczęściej zaleca się wymianę całego wentylatora. Wiele osób decyduje się na zakup używanych, ale to niedobry pomysł. Owszem, możemy trafić na model sprawny, jednak nigdy nie mamy pewności, ile „życia” mu zostało. Zważywszy na niewygórowane ceny nowych egzemplarzy, chyba nie ma sensu ryzykować.
  • Termowłącznik to jeszcze jeden element, który może się popsuć. Jego rolą jest dbanie, aby wentylator nie pracował cały czas i niepotrzebnie nie schładzał silnika. Aby wykryć jego awarię, wystarczy zmostkować przewody włącznika. Gdy po uruchomieniu wentylator zacznie się kręcić, zapewne popsuł się właśnie ten czujnik.

Nie warto bagatelizować roli wentylatora. Szybkie narastanie temperatury cieczy chłodzącej i przekraczanie temperatury ponad dopuszczalny poziom, jest groźne dla silnika i może doprowadzić do awarii, a zatem i do kosztownych napraw.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro