Zdaniem eksperta

OZE w domkach jednorodzinnych – czy to się opłaca?

Odnawialne źródła energii (OZE) do 2030 roku mają pokryć zapotrzebowanie 20 proc. całej energii wykorzystywanej w Unii Europejskiej. Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii?

Marcin Cichocki Marcin Cichocki / 09-05-2018 / aktualizacja: 14-03-2019

OZE dostosowane do polskich warunków klimatycznych

W naszym kraju możemy wykorzystywać wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii: wiatr, biomasę, energię słoneczną, biogaz czy geotermię. Najpopularniejszą gałęzią OZE wciąż pozostaje fotowoltaika. Niemniej kluczowym aspektem związanym z zasadnością wykorzystania OZE jest opłacalność instalacji, a decyzję związaną z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii warto podjąć już na etapie projektowania domu.

Wykorzystanie OZE w Polsce w dużej mierze zależy od warunków klimatycznych danego regionu. W przypadku wietrznych lokalizacji warto instalować farmy wiatrowe, podczas gdy w słonecznych regionach kraju lepszym rozwiązaniem będą panele fotowoltaiczne. W jeszcze innych lokalizacjach korzystniejszym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie źródeł geotermalnych.

Instalacje fotowoltaiczne – energia ze słońca

Energię słoneczną wykorzystuje się przede wszystkim do podgrzewania wody oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe.

Kolektory płaskie to najpopularniejsze moduły solarne, które charakteryzują się atrakcyjną ceną oraz dość przeciętną sprawnością, która zależna jest nie tylko od nasłonecznienia, ale również temperatury otoczenia. Kolektory płaskie odznaczają się sprawnością dochodzącą do ok. 30 proc. w zakresie temperatur roboczych.

Kolektory próżniowe to bardziej zaawansowane konstrukcje, których absorbery dodatkowo są otoczone próżnią. W ten sposób możliwe jest zachowanie wysokiej sprawności w okresach jesiennym i zimowym. Co więcej, efektywność próżniowego panelu solarnego nie jest zależna w tak istotny sposób od temperatury otoczenia.

Cena modułu fotowoltaicznego o mocy 250 W to koszt około 800 zł. Do tego należy doliczyć okablowanie, falownik zamieniający prąd stały w prąd przemienny, a także zestawy montażowe. Statystycznie przydomowe instalacje fotowoltaiczne zwracają się po około 10 latach ich eksploatacji.

Przydomowe elektrownie wiatrowe – ujarzmianie wiatru

Instalacja elektrowni wiatrowych jest szczególnie rekomendowana w pasie nadmorskim, w rejonie Suwalszczyzny oraz w innych wietrznych regionach Polski. Najmniej wietrznym regionem jest województwo małopolskie.

Elektrownie wiatrowe składają się z wirników, turbin wiatrowych oraz generatorów. Najważniejszymi elementami elektrowni wiatrowej jest turbina, która pozyskuje energię kinetyczną z podmuchów wiatru, a także generator, który zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną. By zapewnić maksymalną efektywność, turbiny wiatrowe powinny być instalowane na otwartej przestrzeni i na odpowiedniej wysokości. W tym celu stosuje się specjalne maszty.

Większość przydomowych elektrowni wiatrowych dysponuje turbiną o mocy rzędu 0,5 – 1 kW. Taka moc umożliwia ogrzanie oraz oświetlenie domu jednorodzinnego. Turbiny o mocach 2 – 3 kW umożliwią już zasilenie mniej wymagających sprzętów domowych oraz podgrzanie wody.

Średnia cena wybudowania instalacji wiatrowej o mocy 3 kW waha się w granicach ok. 20 tys. zł, przy czym najdroższym elementem instalacji jest generator. Przy założeniu, że elektrownia wiatrowa w ciągu roku może wyprodukować 10 – 20 proc. znamionowej mocy turbiny, w ciągu roku 3 kW elektrownia wyprodukuje 2600 – 5200 kW, co przy cenie jednego kW na poziomie ok. 0,5 grosza wygeneruje roczną oszczędność w wysokości 1300 – 2600 zł.

Przy tych mocno uproszczonych szacunkach można przyjąć, że elektrownia wiatrowa o mocy 3 kW zwróci się po ok. 8 – 15 miesiącach. Pamiętajmy jednak, że są to mocno uproszczone, teoretyczne rozważania.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii z pewnością jest opłacalne, trzeba jednak liczyć się z dość dużym jednorazowym wydatkiem przy zakupie i montażu sprzętu. Taka inwestycja zwraca się zwykle po min. kilku latach – w zależności od rozwiązania, na które się zdecydujemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro