Ozdoby świąteczne w stylu retro

Jeśli chcesz, aby twój dom na Boże Narodzenie wyglądał oryginalnie i stylowo, sięgnij po ozdoby w stylu retro. Możesz samodzielnie wykonać niektóre dekoracje, a powstaną rzeczy niepowtarzalne.

Co właściwie kryje się pod określeniem „retro”? To dość szerokie pojęcie, przeciwstawiane temu, co jest modne i popularne dzisiaj. Retro to zarówno meble w stylu Ludwika XV, jak i lustro w secesyjnej oprawie czy fotel zaprojektowany w latach 60. Za elementy stylu retro uznamy też przedmioty wykonane z naturalnych materiałów, np. z drewna lub wikliny – w opozycji do wyprodukowanych ze sztucznych materiałów, i wyrób rękodzielniczy w przeciwieństwie do przemysłowego. Sprawdźmy, jakie ozdoby i dekoracje świąteczne w dawnym stylu możemy kupić i jak je wykorzystać do efektownych, oryginalnych aranżacji.

Handmade

Co znajdziemy wśród ozdób choinkowych w stylu retro? Drewniane aniołki, ręcznie zdobione bombki, papierowe gwiazdki, domki uszyte z gałganków. Ale nie musimy kupować gotowych ozdób, możemy również samodzielnie je wykonać, kupując tylko niezbędne elementy. Dziś mało kto ma na to czas, a szkoda, bo jest to zajęcie wspaniale integrujące rodzinę. Dawniej, gdy w sklepach nie było tylu rzeczy co teraz, wieszało się na choince ozdoby wycinane z kolorowych papierów, ze złotka po czekoladzie czy cukierkach, które zbierało się przez cały rok. To był prawdziwy recycling!

Bombka w technice decoupage

Bardzo popularny w ostatnich latach jest decoupage, czyli specjalna technika zdobnicza, która ma wieloletnią tradycję. Nazwa pochodzi od francuskiego wyrazu „decouper” (wycinać). To typowo kobiece zajęcie zyskało swego czasu przydomek „sztuki biedaków”. Ponoć wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, a za jej twórców uważa się nomadów ze wschodniej Syberii. Technika decoupage polega na oklejaniu powierzchni wzorzystym papierem i pokryciu lakierem. Wykorzystując tę technikę, można samodzielnie zrobić przepiękne ozdoby choinkowe, na przykład bombki. Idealnie nadają się do tego na przykład bombki ze styropianu, bo są lekkie. Można je też ozdabiać na inne sposoby, na przykład wbijając w nie koraliki (bo łatwo wchodzą w miękki styropian). Możemy też kupić gotową prześliczną bombkę decoupage, z przodu ozdobioną romantyczną różą, z tyłu brokatowymi śnieżynkami. Bombka naokoło opleciona jest koronką, a przy zawieszce ma malutkie różyczki. Kosztuje 25 zł i idealnie nadaje się na prezent. Można je kupić w komplecie (110 zł) lub pojedynczo.

Choinka z papieru

Ciekawie prezentują się wyroby z wikliny papierowej. Taką „wiklinę” możemy wykonać samodzielnie ze skrawków gazety czy innego papieru, można też ją kupić, a potem samodzielnie wykonać z niej rozmaite świąteczne ozdoby. Istnieją specjalne techniki plecenia przedmiotów z wikliny papierowej, ale jeśli nie masz ochoty się w nie zagłębiać, możesz też kupić gotowy wyrób, np. śliczną choinkę z papierowej wikliny za 33 zł, wysokości ok. 40 cm, ręcznie wykonaną i udekorowaną.

Drewniane zawieszki na choinkę

Bardzo ciekawie wyglądają tzw. ekobombki, które właściwie bombkami nie są. To drewniane krążki ozdobione grafiką z motywami świątecznym (np. renifer, Maryja z Józefem, Święty Mikołaj, różne motywy dekoracyjne itp.) Jeden taki krążek kosztuje 1 zł, w każdym zrobiona jest dziurka, przez którą przewleczono sznurek.

Tradycyjne, polskie

Pięknym akcentem w stylu retro będą lampki choinkowe, na przykład komplet tradycyjnych lampek w kształcie świec, nawiązujący w swej stylistyce do czasów PRL. Komplet składa się z 16 punktów świetlnych i sznura świetlnego o długości 7,5 m. Lampki są w czterech kolorach, a każda umieszczona jest na klipsie, którym można przyczepiać je w dowolnym miejscu na gałązce choinki. Komplet kosztuje ok. 70 zł.

Nie musimy mieć wszystkich ozdób w stylu retro, wystarczy kilka oryginalnych przedmiotów, które sprawią, że nasza dekoracja będzie niepowtarzalna, a wspólne świętowanie jeszcze bardziej niezwykłe i magiczne!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro