Ozdoby świąteczne na balkon i do ogrodu

Ozdoby świąteczne na balkon i do ogrodu

Dekorowanie balkonów i ogrodów przed Bożym Narodzeniem to zwyczaj, który przywędrował do nas zza oceanu. Trzeba jednak przyznać, że wyjątkowo wdzięczny, pozwala bowiem nie tylko cieszyć się nadchodzącymi świętami, ale także rozświetla długie i ciemne zimowe wieczory.

udostępnij

Anna OporskaAnna Oporska / 16-12-2015 / aktualizacja: 19-11-2019

Już nie tylko wnętrza domów dekorujemy na Boże Narodzenie, ale także ogrody i balkony. Najczęściej rozświetlamy je lampkami, dając znak otoczeniu, że tu czeka się na nadejście świąt. Jest to zwyczaj, który już ponad 20 lat temu, jeśli nie wcześniej, przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i został wyjątkowo entuzjastycznie przyjęty. Pozwala dłużej cieszyć się świąteczną atmosferą, rozjaśniając ponury zazwyczaj okres jesienno-zimowy. Warto ozdoby do ogrodu i na balkon przemyśleć wcześniej, aby wykreować stylową i efektowną aranżację. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie elementów dekoracyjnych i umiar.

Ozdoby świąteczne na balkon

Fot. Pa-pi, Newled Lighting, Amled, Goliat, Tutumi

Balkony stanowią wdzięczny temat do dekoracji niezależnie od tego, czy są duże, czy małe. Przede wszystkim warto je rozświetlić, aby już z poziomu ulicy się wyróżniały. Tutaj szczególnie dobrze się sprawdzą lampki w formie sopli ledowych, które wiesza się wzdłuż poziomych krawędzi. Prezentują się wyjątkowo efektownie i już ich obecność może wystarczyć. Można jednak dodatkowo ozdobić poręcz, szczególnie na większych balkonach. Tutaj warto wykorzystać lampki druciki, zwane też fairy lights, oraz świetlne girlandy. Jeżeli balkon jest zadaszony, można sięgnąć po girlandy do użytku wewnętrznego, np. cotton balls. Należy jednak zwrócić uwagę, czy mają odpowiedni stopień ochrony, wynoszący nie mniej niż IP44, wówczas mamy pewność, że nic się nie stanie w wypadku zamoczenia oświetlenia. Balkon warto udekorować choinkami. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą sztuczne drzewka, która można zachować do przyszłego roku. Ciekawym wyjściem są ubrane choinki, które mają już zamocowane lampki i inne ozdoby. W domach, w których są małe dzieci, na balkonie można powiesić figurkę Świętego Mikołaja wspinającego się po drabinie. Jest to dekoracja, którą uwielbiają najmłodsi.

Ozdoby świąteczne do ogrodu

Fot. Emako, BelleMaison, LED Licht, Import, Drewniane Gadżety, Cortina

Na nieco więcej można sobie pozwolić w ogrodzie. Otwarta przestrzeń pozwala choćby na ustawienie figur. Wśród najpopularniejszych są świecące renifery i bałwany. Umieszcza się je w dobrze widocznym miejscu ogrodu, często w różnych konfiguracjach. Podobnych świetlnych figur może być więcej. Niektóre mają formy prezentów, choinek czy zaprzęgów Świętego Mikołaja. Przed domem można również wystawić szopkę bożonarodzeniową. Na pełnowymiarową trzeba mieć naprawdę sporo miejsca. Można jednak umieścić mniejszą na postumencie. Jeśli przed domem rosną drzewka, warto przystroić je lampkami choinkowymi przeznaczonymi do użytku zewnętrznego. Najlepiej prezentują się białe, które są bardziej eleganckie niż kolorowe i trudniej przy nich popaść w przesadę. Ciekawą opcją są także świecące gwiazdy bądź śnieżynki ledowe, które można również zawiesić na drzewkach. Jeśli mamy w ogrodzie płotek, pergolę czy altanę, można je przystroić girlandami świątecznymi ze sztucznych gałązek iglastych. Wprowadzą odrobinę zieleni do ogrodu. Można również ozdobić je lampkami choinkowymi czy kokardami. Oczywiście nie trzeba sięgać po wszystkie te elementy. Najlepiej wybrać kilka, które idealnie wpiszą się w przestrzeń.

Zobacz również pozostałe poradniki świąteczne!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro