Ozdoby świąteczne DIY

W Boże Narodzenie dobrze jest pamiętać nie tylko o prezentach dla najbliższych i tradycyjnych potrawach, ale także dekoracjach, które sprawią, że świąteczny klimat na dłużej zagości w naszym domu. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać takie ozdoby!

Igor Nowiński Igor Nowiński / 09-12-2014 / aktualizacja: 17-11-2017

Święta to wyjątkowy czas, który najczęściej spędzamy w domu lub u rodziny. Warto pamiętać, by wnętrze, w którym podejmiemy naszych gości, nie tylko dobrze posprzątać, ale także odpowiednio udekorować, najlepiej własnoręcznie przygotowanymi ozdobami.

Choinka choince nierówna

Dekorowanie domu warto zacząć od najważniejszego elementu świątecznego wnętrza, czyli przystrojonego drzewka. Zależnie od przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy wybrać mniejszą lub większą choinkę, jednak miejsce, w którym stanie, powinno być dobrze wyeksponowane, by podkreślić podniosłość tradycji. Świąteczne drzewko możemy udekorować właściwie dowolnie. Niektórzy stawiają na jedno- lub dwukolorowe bombki i ozdoby, a inni wybierają dekoracje w feerii barw. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi wariant, możemy z łatwością przygotować część ozdób samemu. Świetnie sprawdzą się na przykład posmarowane klejem i obtoczone cekinami lub brokatem bombki czy też wycięte z papieru ozdoby. Wyjątkowo efektownie będą wyglądały także ozdobne pierniki z kolorowym lukrem, które możemy zawiesić na gałązkach drzewka.

Robótki ręczne

Świąteczny klimat i dowolność w wykorzystaniu kolorów i form sprawiają, że przygotowując własnoręczne ozdoby, możemy puścić wodze fantazji. Doskonałym materiałem na dekoracje może być na przykład... makaron. Hitem w sieci są od niedawna minichoinki wykonane z nieugotowanego, pomalowanego na złoto lub srebrno makaronu typu świderki lub muszelki. Wystarczy zwinięty w stożek bristol posmarować klejem i poprzyklejać równo pojedyncze świderki, które wcześniej powinniśmy potraktować farbą w sprayu. Każdy poziom „choinki” musi wyschnąć, zanim nakleimy kolejny, więc przygotowanie takiej ozdoby może trochę zająć. Warto zacząć zatem pracę nad taką ozdobą odpowiednio wcześniej.

Dużo prostszym (i szybszym w wykonaniu) pomysłem na świąteczną ozdobę komody lub stołu są wazony-stroiki. Jak je wykonać? Do prostego przezroczystego naczynia wystarczy włożyć niewykorzystane przy ubieraniu choinki ozdoby, jak bombki czy łańcuchy. Ta prosta ozdoba świetnie pasuje do bardziej nowoczesnego wnętrza, w którym tradycyjne dekoracje nie zawsze się sprawdzą.

Szalenie popularną ozdobą są też własnoręcznie wykonane wianki, które możemy zawiesić w oknie lub na drzwiach. Taką dekorację możemy zrobić właściwie z wszystkiego, co wpadnie nam w ręce, jednak najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej choinkowej girlandy na twardym drucie, z której uformujemy koło. Pomiędzy gałązki wplećmy bombki i dobrane do nich kolorystycznie wstążki, a także zasilane bateriami lampki LED-owe, które wieczorem pięknie rozświetlą nasz wianek. Ci z nas, którzy pewniej czują się w pracach manualnych, mogą wykonać wianek z piór lub z wyciętych filcowych gałązek, którymi obtacza się uformowany w okrąg drucik.