Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Ozdoby domu na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie nie musi wyglądać co roku tak samo. Okazuje się też, że nawet tradycyjne, przez niektórych określane jako nudne, podejście do świątecznego wystroju domu daje dużo nowych możliwości. Oto kilka pomysłów na bożonarodzeniowe zdobienie mieszkania.

Ozdoby domu na Boże Narodzenie

Z tak charakterystycznymi datami w kalendarzu, jak Boże Narodzenie, jest sporo problemu. Głównie przez to, że święta są mocno wpisane w konteksty kulturowe i społeczne, w których zostaliśmy wychowani. I to właśnie przez ich pryzmat patrzymy na przykład na ozdabianie domu, świąteczne dania lub prezenty pod choinką. Nie lekceważmy tradycji, w których zostaliśmy ukształtowani, bo doprowadzi to do obyczajowej katastrofy. Widziałam prześliczną "choinkę" dosłownie „wyrżniętą” ze zbrojonego szkła. Ale nie będę przekonywała, że to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich polskich domów na ten sezon. To kwestia mocno indywidualna.

Szczypta tradycji w ozdobach świątecznych

Chyba najczęściej spotykaną metodą wystroju wnętrz na Boże Narodzenie jest tworzenie kompozycji, składających się z posiadanych już elementów, często gromadzonych lub dokupowanych przez lata. Dlatego w naszych świątecznych mieszkaniach pojawiają się ozdoby w różnych kolorach, różnych kształtach lub wykonane z różnych materiałów. Jeśli nawet, któraś z czerwonych bombek się stłucze, zastępujemy je nową, dla przykładu żółtą. W ten sposób jednego roku na drzwiach mieszkania pojawi się świąteczny stroik. Następnego roku, na parapetach okien powstaną z niego nowe, bożonarodzeniowe wieńce. A w kolejnym sezonie wzbogacimy mieszkanie o jeszcze inny detal.

Największą zaletą tego rozwiązania jest duża elastyczność i nieograniczone możliwości. Zawsze na dnie pudła znajdzie się coś zapomnianego albo ciekawego. Pod warunkiem oczywiście, że poszczególne elementy ze sobą współgrają, a nie rywalizują o przestrzeń, w której żyjemy.

Ozdoby świąteczne jak w lesie

ozdoby_sw_dla_domu.jpg

Szalenie popularne, uniwersalne i przede wszystkim bezpieczne są naturalne ozdoby. Choćby wszelkiego rodzaju stroiki i wianki, w których wykorzystano choinkowe albo wiklinowe gałązki. W leśnym klimacie utrzymywać nas będą też finezyjne kompozycje z surowego drewna, mchów, a nawet kwiatów. Tu idealnie zawsze pasować będą drewniane figurki leśnych zwierząt, anioły albo lampiony.

No i wreszcie naturalne ozdoby w stylu country, z wykorzystaniem siana lub słomy, które możemy pamiętać przecież ze świąt organizowanych w domach naszych babć. Bezpiecznie jest posiadać owoce lasu, szyszki, orzechy – nawet jeśli nie własnoręcznie uzbierane w parku, to przynajmniej wiarygodnie stylizowane na bardzo naturalne. Po epoce, w której Boże Narodzenie przebiegało pod znakiem produktów z tworzyw sztucznych, przyszła na szczęście era, w której miłośnicy naturalnych trendów mogą znaleźć coś dla siebie. I okazuje się, że nie są oni wcale w mniejszości.

Zwróć uwagę na jedną zaletę tego rozwiązania. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz w mieszkaniu prawdziwej choinki, naturalne stroiki, wieńce, girlandy czy kompozycje roślinne stają się żywym elementem dekoracyjnym, który koncentruje dobrą energię we wnętrzu. Jeśli ozdoby tego typu pojawią się obok naturalnego drzewka, będą tylko uzupełniać jego oddziaływanie. W jednym i w drugim przypadku odnosisz korzyści.

Boże Narodzenie w jednym kolorze

ozdoby__w_jednym_kolorze.jpg

Ze świątecznymi modami jest tak, że w sklepach przemijają się one bardzo szybko, a kiedy już zadomowią się na naszych choinkach, długo ich nie opuszczają. Dlatego przez lata ubieramy choinkę w ozodby w odcieniach granatu lub czerwieni. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto jako bazę dekoracji wybrać kolory neutralne: beż, szary lub biel i tylko przełamywać je dodatkami, w zależności od mody albo naszej ochoty.

Gustowna aranżacja wnętrza nie zależy tylko od wykorzystanych motywów barwnych, ale przede wszystkim od doboru detali, które składają się na ostateczne wrażenie. Pamiętaj jednak, że decydując się na wystrój mieszkania z użyciem głównego koloru, który narzuca styl całemu pomieszczeniu, musisz zachować dużą dyscyplinę. Nagle okazać się może bowiem, że czerwona skarpeta na prezenty od Mikołaja, która zazwyczaj wisiała na poręczy schodów, nie będzie w tym roku do niczego pasowała.

Modne święta w tym roku

Od jakiegoś czasu można zauważyć, że sporą grupę wielbicieli zyskują połyskujące, kryształowe, złote, miedziane i mosiężne kolory ozdób. To dekoracje bardzo wykwintne, pojedyncze i zazwyczaj nie lubią sąsiedztwa innych elementów. Wszystko wskazuje na to, że ciepłe kolory szlachetnego metalu będą hitem świątecznego wystroju wnętrz. Nadchodzi idealny czas dla tych, którzy lubią barwę złota, ale głównie starego złota. Nadal króluje też elegancka miedź i wariacje kolorystyczne na jej temat.

Biorąc pod uwagę, że kolorem roku 2015 okrzyknięta została barwa marsala, należy się spodziewać, że mimo, że rok dobiega końca, kolor ten może wypierać czerwone motywy z tkanin dekoracyjnych, które zwykle używane są do świątecznych akcesoriów. Choć niekoniecznie, bo czerwone akcenty to istotny wyznacznik ozdób świątecznych w stylu skandynawskiego.

Podczas dekorowania domu na Boże Narodzenie można, a nawet trzeba kierować się modą. To specyficzny czas, kiedy zdobienie domu przynosi wyjątkową radość i niezapomniane emocje.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro