Oxytree – wszystko co musisz wiedzieć
Zdaniem eksperta

Oxytree – wszystko co musisz wiedzieć

Żyjemy w okresie szybko postępujących zmian cywilizacyjnych i technologicznych. W dużym stopniu wpływamy na zanieczyszczenie naszej planety. Musimy więc jak najszybciej podjąć działania zmierzające do poprawy jakości powietrza oraz zadbać o szeroko pojętą ochronę środowiska.

udostępnij

zdjęcie autorkiDaria Jóźwicka / 28-08-2019

Każdego roku człowiek dokonuje masowej wycinki lasów, które zapewniają schronienie ptakom i zwierzętom. Takie działania doprowadzają do wyginięcia niektórych gatunków zwierząt, zubażając faunę Ziemi. Drzewa nie tylko oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów, ale również wzbogacają je o substancje lotne, które mają charakter bakteriobójczy, stymulujący proces oddychania i krążenia oraz regulujący działanie układu nerwowego ludzi. Wpływają również na strukturę jonową powietrza, przyczyniając się do zwiększenia potencjału jonowego i tworzenia korzystnego bilansu jonów ujemnych i dodatnich.

Postępująca degradacja środowiska uświadomiła ludziom, że obecność drzew może pomóc zminimalizować niekorzystne zmiany, w tym klimatyczne. Stworzono krzyżówkę dwóch gatunków drzew, które rosną w błyskawicznym tempie, a po ścięciu się odnawiają. Ich nazwa to oxytree, czyli tzw. drzewa tlenowe, które zjednały już sobie mnóstwo sympatyków.

Co to jest oxytree i jakie ma właściwości?

Oxytree, zwane także Paulownia Clon in Vitro 112 m, to drzewo, które powstało w wyniku krzyżowania i klonowania dwóch egzotycznych gatunków. Wyhodowano je w wyniku badań laboratoryjnych, a następnie w 2011 roku wpisane do Europejskiego Urzędu Odmiany Roślin. Oxytree to drzewo, które cechuje bardzo szybki wzrost. Już po 6 latach jest wysokość sięga nawet 16 m, a pień drzewa osiąga średnicę nawet 35 cm. Przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych i glebowych, dzięki czemu poradzi sobie niemal w każdym zakątku świata, np. na terenach, gdzie wartość temperatury wynosi od -25 do +45 stopni Celsjusza. Wystarczy mu tylko 500 mm deszczu na rok, więc nawet w przesuszonych miejscach na świecie jest w stanie szybko osiągnąć duże rozmiary. Toleruje także szeroki zakres pH gleby: od 5,5 do 8,9.

Do szybkiego wzrostu potrzebuje dość dużej ilości dwutlenku węgla. Dzięki temu podczas fazy wzrostu drzewo oddaje dużą ilość tlenu. Jego ogromną zaletą jest to, że po ścięciu jest w stanie szybko się zregenerować i odrosnąć. W ciągu 20 lat zapewnia 4-krotnie więcej drewna niż dostarczają inne gatunki.

Właściwości pnia oxytree:

 • gęstość (w przypadku zielonego drzewa): 700–800 kg/m3
 • gęstość (w przypadku suchego drewna): 300–310 kg/m3
 • kolor: żółtobiały
 • twardość: 1,4 kN
 • sprężystość: 6,3 GPa
 • wytrzymałość na rozciąganie: 42 MPa
 • odporność na ściskanie: 20 Mpa

Właściwości drewna oxytree:

 • lżejsze w porównaniu do innych gatunków – gęstość w suchym stanie: 300-400 kg/m3
 • wysoka temperatura zapalności – 420–430°C
 • wartość opałowa: 4669,5 kcal/kg = 19,520 MJ/kg (przy zawartość wilgoci: 0%)
 • łatwe w obróbce
 • elastyczne, nie wypacza się
 • nadaje się do malowania i lakierowania
 • wodoodporne
 • dobrze izoluje
 • jednorodne, pozbawione sęków i wosku
 • odporne na szkodniki

Zastosowanie oxytree

Oxytree jest jedyne w swoim rodzaju. Od pnia po koronę drzewa można wykorzystać jego właściwości, które zdecydowanie poprawiają funkcjonowanie środowiska. Drewno idealnie sprawdza się podczas obróbki stolarskiej, malowania, a także lakierowania. Dobrze przygotowane nie chłonie wilgoci i świetnie izoluje. Sprawdza się przy produkcji desek, ale nie tylko. Wszelkiego rodzaju boazerie, płyty czy meble równie dobrze będą się sprawować. Drewno ma tak wysoką jakość, że powstają z niej najdroższe deski surfingowe.

Nie tylko drewno z pnia znajduje zastosowanie w przemyśle. Gałęzie nadają się na opał, a liście oxytree produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych. Ponadto zawierają dużo mikro- i makroelementów, które znajdą zastosowanie jako pokarm dla zwierząt.

Fioletowo-białe kwiaty wyróżniają się wyglądem na tle innych gatunków. Ich piękny widok przyciąga pszczoły, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Z pyłków kwiatów powstaje jasny i klarowny miód.

Jak dbać o drzewa tlenowe?

Drzewa oxytree nie są zbyt wymagającym gatunkiem. Nie potrzebują dużej ilości wody ani dobrej gleby. Aby jednak ich uprawa miała korzystny wpływ na środowisko naturalne, należy je przynajmniej rok po posadzeniu przyciąć. Optymalny termin przycinania to mniej więcej połowa maja, kiedy występują ostatnie przymrozki. Cięcia wykonujemy maksymalnie do końca czerwca. Docinanie pędów nie jest skomplikowane. Wystarczy wybrać najmocniejszy pęd, a resztę usunąć ok. 5 cm od gruntu cięciem skośnym.

Jak widać, osoby związane z ochroną środowiska nie próżnują i w zaciszu laboratorium tworzą nowe gatunki drzew przyczyniające się do poprawy ekosystemu. Dzięki drzewom tlenowym dbamy o środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro