Owijki do rakiet – jak wybrać i samodzielnie wymienić

Zużycie się rączki wcale nie oznacza końca kariery rakiety tenisowej – zamiast kupować nową, wystarczy wymienić owijkę. Podpowiadamy, jaką owijkę wybrać i jak samodzielnie ją wymienić.

Katarzyna Żyła-Sas Katarzyna Żyła-Sas / 12-04-2017

Bez względu na to, czy w tenisa grasz od lat, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki, słaby chwyt na pewno nie przysłuży się jakości twojej gry. Dlatego jeśli zauważasz oznaki zużycia rączki rakiety – słabsza przyczepność, niska absorpcja potu, a czasami łuszczenie – koniecznie wymień owijkę. Dzięki temu twoja rakieta tenisowa znów będzie pewnie leżeć w dłoni, a ty będziesz w pełni kontrolować każde uderzenie. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje owijek:

  • bazowa: mocowana na rączce rakiety jako pierwsza (bezpośrednio na trzonku), dość gruba (około 2 mm), ma perforację (dziurki odprowadzające wilgoć);
  • wierzchnia: nawijana na rączkę z nałożoną uprzednio owijką bazową, znacznie cieńsza niż bazowa (0,4–0,7 mm). Do wyboru masz owijki suche i mokre, zwane też lepkimi lub klejącymi – te drugie szczególnie docenią osoby o nadmiernie potliwych dłoniach. W większości owijki wierzchnie nie mają perforacji, za to różne kolory i wzory do wyboru. Ich główne zadanie to ochrona owijki bazowej oraz lekkie pogrubienie rączki rakiety.

W zależności od upodobań gracz może znaleźć idealną owijkę na podstawie następujących parametrów:

  • Przyczepność. „Tack” to pojęcie odnoszące się do przyczepności owijki. Przyczepny uchwyt lepiej leży w dłoni, niestety producenci nie różnicują poszczególnych modeli pod tym względem, dlatego trzeba samodzielnie wypróbować, czy dany produkt jest odpowiedni, czy nie.
  • Absorpcja wilgoci. To zdolność owijki do wchłaniania wilgoci. Ta cecha jest niezwykle ważna, gdyż nawet w czasie kilkusetowego meczu rakieta musi leżeć w ręce stabilnie. Dobra owijka zniweluje również drgania w czasie uderzeń piłki, natomiast kiepska, ślizgając się w mokrej dłoni, zapewni ci niejeden odcisk.
  • Cena i żywotność. Nie bez powodu te dwa parametry złączone są w jeden podpunkt, bo większość naprawdę tanich owijek jest kiepsko wykonana. Jedyną korzyścią z ich używania będzie perfekcja w błyskawicznej wymianie wiecznie zużytych owijek (już po 2–4 meczach). Droższe, lepszej jakości wytrzymają nawet kilka tygodni intensywnego użytkowania, a ich wymiana będzie podyktowana bardziej względami estetycznymi niż utratą właściwości.

Rozsądne jest kupowanie opakowań zawierających 15–30 sztuk. To rozwiązanie najbardziej korzystne, jednak w praktyce najczęściej kupujemy zestawy trzech owijek.

Wybierając owijkę, przede wszystkim należy się kierować własnymi preferencjami i skupiać głównie na przyczepności, absorpcji wilgoci oraz jakości i trwałości, a na samym końcu brać pod uwagę względy finansowe i estetyczne.

Wymiana owijki krok po kroku

Nowa rakieta do tenisa ma nawiniętą na rękojeść owijkę bazową i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by taką rakietą grać, ale dobrym nawykiem jest nałożenie owijki wierzchniej. Powód jest czysto praktyczny – zużytą owijkę bazową trudniej wymienić, gdyż jest przyklejona na całej długości do rączki, a jeśli uda się ją zerwać, trzeba usunąć klej z drewna.

Usuń starą owijkę, zaczynając od odklejenia tasiemki z góry rączki.

  • Odpakuj nową owijkę, w bezpieczne miejsce odłóż dołączoną tasiemkę klejącą (by nie zginęła, bo bez niej cała robota pójdzie na marne) i rozwiń owijkę. W wypadku owijki bazowej lub wierzchniej mokrej odklej folię ochronną z zewnętrznej strony oraz pozbądź się izolacji z taśmy klejącej owijki bazowej lub krótkiego paseczka z owijki wierzchniej. Zawsze zaczynaj od cieńszego końca owijki.
  • Rakietę trzymaj rączką w górę w ręce niedominującej (praworęczni w lewej i na odwrót). Dłonią dominującą lekko naciągnij owijkę, drugą ręką obróć rakietę, wykonaj jeden pełny obrót wokół trzonu, a następnie delikatnie zmieniając kąt nawijania, kieruj się ku główce rakiety. Pamiętaj, że zmiana kąta musi być niewielka, a owijka cały czas naprężona, w przeciwnym razie będą powstawać wybrzuszenia. Ważne również, by warstwy owijki nachodziły na siebie minimum na 2–3 mm, optymalnie na 5 mm. Jeśli zakładki będą za duże, może ci najzwyczajniej braknąć owijki.
  • Po dojściu do szczytu trzonka nożyczkami odetnij nadmiar owijki i przyklej wokół górnej granicy uchwytu taśmę klejącą.

Wymiana owijki nie jest wyjątkowo skomplikowana, ale nie zrażaj się, jeśli na początku zajmie ci to więcej niż kwadrans. Po kilku próbach będziesz zmieniać wierzchnią owijkę bardzo szybko, np. w przerwie meczu.

podziel się

Na czasie