Overmax Camroad 6.1: dobry rejestrator z GPS

Kiedy decydujemy się na zakup rejestratora samochodowego, jednym z ważniejszych pytań, jakie musimy sobie zadać, to czy chcemy kamerkę z modułem GPS, czy obejdziemy się bez tej opcji. Jeśli interesuje nas to pierwsze rozwiązanie, warto przyjrzeć się urządzeniu Overmax Camroad 6.1.

Dominik Sowiński Dominik Sowiński  / 29-03-2016

Jeszcze kilka lat temu moduł GPS nie był tak popularny w rejestratorach samochodowych, a samo urządzenie było przeznaczone wyłącznie do zapisu widoku trasy widzianej przez przednią szybę. Jednak wraz z upływem czasu producenci zaczęli rozwijać swoje produkty i jednym z kluczowych dodatków stał się GPS rejestrujący nasze położenie. Jakie są tego zalety? Po pierwsze na nagraniu dochodzą nam kolejne parametry, jak współrzędne geograficzne i aktualna prędkość. Nagranie z takimi danymi może być dowodem w przypadku, gdy poczujemy się pokrzywdzeni nieprawdziwym pomiarem kontroli policyjnej lub zdjęciem z fotoradaru. Drugim plusem wbudowanego GPS jest możliwość późniejszego prześledzenia swojej podróży na mapach Google.

_dsc4945.jpg

Opis zestawu

W pudełku wraz z kamerkąOvermax Camroad 6.1 dostajemy instrukcję użytkowania, ładowarkę samochodową 12V z bardzo długim kablem, kabel USB, dwie przyssawki na szybę oraz płytę CD z programem służącym do odtwarzania nagranych filmów wraz z położeniem geograficznym. W tym miejscu z pewnością komentarza wymaga umiejscowienie modułu GPS w jednej z przyssawek, a nie w samym rejestratorze. Otóż sam rejestrator nie ma w sobie wbudowanego modułu, a jest on jedynie podłączany pod kamerkę. Rozwiązanie budżetowe, ale również trochę uciążliwe w użytkowaniu. Jeśli ktoś praktykuje chowanie kamerki do schowka, gdy wychodzi z samochodu, to ma dodatkowy kabel do rozłączania. Teoretycznie nie jest to szczególnie pracochłonne, ale trochę kłopotliwe i denerwujące z uwagi na zastosowane mocowanie kamerki do uchwytu. Dużo lepszym pomysłem byłoby rozwiązanie tego problemu przez zastosowanie styku w miejscu mocowania obu elementów niż łączenie ich dodatkowym kablem.

_dsc4935.jpg

Godny uwagi jest również program dołączany przez producenta. Nie jest on zbyt skomplikowany, ale posiada podstawowe i, wydaje mi się, zupełnie wystarczające dla przeciętego użytkownika funkcje. Dzięki niemu możemy między innymi odtworzyć nasze nagranie, na którym widzimy prędkość chwilową oraz godzinę wraz z datą (opcję tę można wyłączyć i mieć „czysty” obraz). Oprócz tego z programu odczytamy nasze dokładne współrzędne, prędkość maksymalną i średnią oraz całkowity przejechany dystans. Obok programu wyświetla się okienko z mapą satelitarną, na której zaznaczona jest nasza trasa. Jeśli dla kogoś ta opcja jest przydatna, to program jest godny polecenia z uwagi na czytelność i prostotę działania.

_dsc4949.jpg

Obsługa i jakość nagrań

Obsługa Overmax Camroad 6.1 odbywa się za pośrednictwem pięciu wygodnych przycisków, które umieszczone są po bokach urządzenia. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ponieważ podczas użytkowania kilkukrotnie zdarzyło mi się uruchomić jakąś funkcję, przytrzymując sobie kamerkę, ale można się do tego przyzwyczaić i myślę, że nie należy odbierać tego negatywnie. Przyciski same w sobie są bardzo wygodne, więc z obsługą nie powinno być problemu. Menu w Camroad 6.1 jest bardzo przejrzyste i dostępne także w języku polskim. Poruszamy się po nim, używając dwóch przycisków góra-dół. Rejestrator posiada podstawowe funkcje dostępne w większości innych urządzeń, między innymi automatyczne nagrywanie po włączeniu zapłonu, zapis w pętli, czujnik ruchu, zmianę rozdzielczości oraz robienie zdjęć. Oprócz tego producent dodaje mniej standardowe funkcje, jak czterokrotny, cyfrowy zoom oraz flash, który możemy włączyć ręcznie. Nie jest to oczywiście lampa błyskowa z profesjonalnego aparatu, ale na bliskie odległości może się przydać podczas robienia zdjęć.

  1. screen.jpg
  2. _dsc4980.jpg
  1. screen.jpg
  2. _dsc4980.jpg

Rejestrator Overmax Camroad 6.1 nagrywa obraz w maksymalnej rozdzielczości FullHD w trzydziestu klatkach na sekundę. Dzięki kodekowi H.264 jakość nagrania jest naprawdę dobra, a obraz jest czytelny. Na uwagę zasługuje również szerokokątny obiektyw. W większości rejestratorów jego zasięg wynosi 140˚, a tutaj mamy aż 165˚ – prawie jak w kamerze sportowej! Minusem kamerki Camroad 6.1 jest jej bateria. Trzyma jedynie kilkadziesiąt sekund i nie jest to efekt wadliwego egzemplarza ani popsutej ładowarki. Po prostu trzeba się z tym pogodzić i używać urządzenia tylko na kablu. Na szczęście rejestrator po odłączeniu od zasilania nie traci ustawień

  1. _dsc4965.jpg
  2. _dsc4968.jpg
  3. _dsc4974.jpg
  1. _dsc4965.jpg
  2. _dsc4968.jpg
  3. _dsc4974.jpg

Podsumowanie

Podsumowując,rejestrator Overmax Camroad 6.1 to dobrze wykonane urządzenie z dużymi możliwościami oraz dołączonym modułem GPS skonfigurowane w przyzwoitej cenie. Na pewno można dopatrzyć się w nich kilku mankamentów, ale – o ile ktoś nie potrzebuje dobrej baterii – myślę, że urządzenie powinno spełniać jego wymagania.

_dsc4977.jpg

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro