Outdoorowa alternatywa dla walizki, czyli duffel bag
Zdaniem eksperta

Outdoorowa alternatywa dla walizki, czyli duffel bag

Okres wakacyjnych urlopów w pełni. O ile ubrania, modne dodatki czy plażowe hity sezonu krzyczą do nas z witryn sklepowych oraz kolorowych czasopism, o tyle nie mówi się już tak wiele o tym, do czego to wszystko zapakować. W większości przypadków wybieramy walizkę. Jednak czy jest dostatecznie wygodna?

udostępnij

Paulina WierzbickaPaulina Wierzbicka / 06-07-2018

Dla wagabundy – wygoda przede wszystkim

Na rynku znajdziemy szeroki wybór dużych plecaków. Jednak nasze poszukiwania powinniśmy zawęzić do plecaków typowo turystycznych. Co je cechuje i odróżnia od innych? Przede wszystkim duża liczba kieszeni – zazwyczaj są to dwie główne kieszenie – zewnętrzna i wewnętrzna w klapie, kieszenie boczne, małe kieszonki na pasie biodrowym i dodatkowe skrytki. Następnie pojemność – są to zazwyczaj plecaki powyżej 50 litrów. Ważny jest także wygodny system nośny, czyli dobrze wyprofilowany i amortyzowany pianką lub gąbką pas biodrowy oraz szelki naramienne.

Strzałem w dziesiątkę jest w tym przypadku model Traveller niemieckiej firmy specjalizującej się w produkcji plecaków Deuter. Plecak ma zamykany system nośny, w związku z czym może służyć jako torba podróżna. Chowany w zamykany pokrowiec system nośny ma także dodatkową zaletę – podczas transportu plecak nie ubrudzi się w lukach bagażowych autokarów czy – co gorsza – na ich dachach. Deuter Traveller ma również dopinany mały plecak o pojemności 20 litrów, który może pełnić funkcję bagażu podręcznego lub małego plecaczka podczas zwiedzania.

Dla minimalisty – liczy się waga

Część z nas potrzebuje alternatywy dla walizki w postaci szczelnego, wodoodpornego, ultralekkiego worka, który idealnie, jeśli zaopatrzony jest w szelki, by ułatwić jego transport. Od takiego wora nie oczekujemy zbyt dużo… Nie znajdziemy w nim kieszeni, nie będzie miał systemu nośnego. Spełni jednak nasze oczekiwania swoją wagą oraz małymi gabarytami po spakowaniu. Wykorzystany w takich worach materiał jest odporny na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, więc powinien posłużyć nawet dobrych kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Minimalistyczne i ultralekkie worki proponuje między innymi marka Sea to Summit czy Fjord Nansen.

Dla wyzwolonego – kompromis wagi i wygody

Kompromis uzyskany pomiędzy minimalizmem „worka wodoszczelnego” a torbą turystyczną to duffel bag. To coś więcej niż tylko torba. Idea tego typu plecaka zrodziła się w Belgii już w XVII wieku! To nic innego jak cylindryczna torba otwierana na zamek błyskawiczny, zaopatrzona w szelki celem transportu na plecach. Jedną z największych kolekcji duffel bagów oferuje amerykańska marka The North Face. Począwszy od małych toreb służących jako kosmetyczki, po wielkie 120 litrowe torby transportowe. Solidny materiał – laminat poliestrowy – jest niemalże niezniszczalny. Torba zaopatrzona jest w wewnętrzne kieszenie na klapie oraz boczne, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Dla wygodnego – komfort z górskim sznytem

Marka The North Face wypuściła model torby podróżnej na kółkach, z wysuwaną rączką – Rolling Thunder. Nie można do końca powiedzieć o nim, że to walizka. Sama konstrukcja oraz zastosowane materiały bliższe są bowiem nowatorskim metodom stosowanym w branży outdoorowej. Torba zaopatrzona jest w liczne kieszenie, w tym między innymi w osobną kieszeń na brudne ubrania lub buty. Pasy kompresyjne pozwolą na stabilizację ładunku, a także jego skompresowanie. Pojemność 80 litrów wiąże się również z koniecznością zastosowania solidnych materiałów, jak wytrzymałe kółka, wysuwana rączka o mocnej konstrukcji oraz porządny materiał zewnętrzny.

Zastosowane w torbach podróżnych rozwiązania proponowane przez czołowych producentów branży outdoorowej są krokiem w nową erę podróżowania, gdzie nie ogranicza nas nasz bagaż. Zakładamy go na plecy, mamy wolne ręce i możemy swobodnie przemieszczać się wszędzie tam, gdzie tylko mamy ochotę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro