Oszczędne i ekologiczne – żarówki ze ściemniaczem

Oszczędne i ekologiczne – żarówki ze ściemniaczem

Najczęściej mamy do czynienia z tradycyjnymi włącznikami światła. Zazwyczaj możemy jedynie włączyć lub wyłączyć daną żarówkę. Ciekawą alternatywę dla podstawowej regulacji oświetlenia stanowią ściemniacze. Żarówki ze ściemniaczami pozwalają dostosować ilość światła do wymagań każdego domownika. Niektóre sytuacje wymagają nastrojowego, delikatnego światła, natomiast w innych przypadkach duża ilość światła jest bardzo pożądana. Dzięki żarówkom ze ściemniaczem nie potrzebujemy kilku osobnych lamp, problem rozwiąże zainstalowany ściemniacz.

udostępnij

Przede wszystkim oszczędność

Za sprawą ściemniacza żarówki nie muszą pracować na maksymalnej mocy, tym samym nie potrzebują dużej ilości energii do działania. Nikomu nie trzeba długo tłumaczyć, jak to się przekłada na rachunki za prąd. Oczywiście, chcąc najbardziej zaoszczędzić, można by siedzieć cały czas w ciemnościach, jednak nie o tak drastyczne środki przecież chodzi. Nawet minimalne nastrojowe światło wystarczy, by zorientować się w domowej przestrzeni. W sytuacjach wymagających mocnego źródła światła nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z możliwości oferowanych przez pokrętło ściemniacza.

Mała moc to ekologia

We współczesnym świecie jedną z najwyższych wartości jest ekologia. Niższe zużycie prądu to coś, co niewątpliwie jest niezwykle ekologiczne. Żarówki ze ściemniaczem właśnie takie są. Ekologia i ekonomia to cechy, które doskonale je charakteryzują. Korzystając z możliwości ściemniacza, przyczyniamy się do mniejszego zużycia energii zarówno w naszym gospodarstwie domowym, jak i w najbliższej okolicy. Zastosowanie żarówek ze ściemniaczem może zmniejszyć zużycie energii do 40%.

Żarówki z możliwością ściemniania

Tego typu żarówki to doskonały pomysł na zmniejszenie rachunków za prąd. Jeśli pomyślimy o żarówce LED z możliwością ściemniania, to wydawać by się mogło, że znaleźliśmy idealny sposób na oszczędzenie energii. Niestety, większość żarówek dostępnych na polskim rynku nie nadaje się do współpracy ze ściemniaczami. Poza tym żarówki LED raczej nieco opornie współpracują ze ściemniaczami. A zatem, planując inwestycję w żarówkę ze ściemniaczem, należy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, musimy zaopatrzyć się w żarówki, które oferują możliwość ściemniania. Po drugie, do wybranej żarówki lub żarówek należy dobrać odpowiedni ściemniacz. Ważne, aby wykonać to w odpowiedniej kolejności. Najpierw kupujemy żarówki, a dopiero później dopasowany do nich ściemniacz. Taki przemyślany zakup będzie korzystniejszy dla naszego portfela.

Na jakie żarówki się zdecydować?

Żarówki LED same w sobie oferują niskie zużycie energii, przez co bardzo trudno dobrać do nich odpowiedni ściemniacz. Nie jest to jednak niemożliwe. Należy przy tym pamiętać, aby żarówka posiadała moc nie mniejszą niż 10 W. To zagwarantuje zapas energii, z którym ściemniacz będzie mógł sobie poradzić.

Zwykłe żarówki wymagają z kolei najprostszych ściemniaczy, jednak tego typu oświetlenie jest coraz mniej popularne i z uwagi na normy ekologiczne takich żarówek raczej się nie instaluje. Na popularności nie tracą natomiast żarówki energooszczędne, do których dedykowana jest konkretna grupa ściemniaczy. Żarówki predysponowane do współpracy ze ściemniaczem mają najczęściej gwint E27, ale są również takie z gwintem E14.

Poza żarówkami energooszczędnymi ze ściemniaczami będą dobrze współpracować również żarówki żarowe i halogenowe. Ta grupa żarówek również wymaga dobrania innego ściemniacza.

Żarówki do współpracy ze ściemniaczami znajdziemy w ofercie renomowanych firm, takich jak Osram, Philips czy Megaman.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro