Oświetlenie w wodzie, czyli jak przygotować się na nocne nurkowanie
Zdaniem eksperta

Oświetlenie w wodzie, czyli jak przygotować się na nocne nurkowanie

Nurkowania nocne to jedne z bardziej ekscytujących nurkowań. Mamy szansę porównać, jak zmienia się życie akwenu. Ponieważ patrzymy tam, gdzie świeci latarka, to skupiamy się na szczegółach i mamy szansę zauważyć detale, które umykają nam podczas nurkowań w ciągu dnia. Podstawą udanego nurkowania nocnego jest dobre oświetlenie.

udostępnij

Ewa KrawiecEwa Krawiec / 17-05-2018

Latarki nurkowe można podzielić ze względu na źródło światła na:

  • Latarki z żarówką halogenową – moc latarki powinna wynosić przynajmniej 20W (dla głównego źródła światła). Na przykład popularne kilka lat temu latarki Technisub Lumen.
  • Latarki HID – moc latarki można porównać z halogenem, mnożąc moc razy 4. Zaletą HID jest dłuższy czas świecenia w porównaniu z żarówką halogenową, wadą wysoka cena lampy i elektroniki. Przykładowy producent to firma Gralmarine.
  • Latarki z diodami LED – moc latarki można porównać z halogenem, mnożąc moc razy 3-4. Obecnie najlepsze rozwiązanie. Zalety: niezawodność, długi czas świecenia, mały rozmiar i małe zużycie prądu. Na przykład latarka Big Blue model AL 1200 NP lub Gralmarine model KX narrow.

Podział latarek nurkowych ze względu na zastosowanie

Główne źródło światła – latarka powinna mieć odpowiednią moc oświetleniową i powinna działać nieprzerwanie przez całe nurkowanie. Zasilanie latarki z baterii (Cree CQ 3W zasilana bateriami AA) lub akumulatorów (na przykład zasilana z akumulatora litowego Gralmarine KX narrow).

Zapasowe źródło światła – moc oświetleniowa i czas działania mogą być dużo niższe niż w przypadku głównego źródła światła. Zapasowego światła używa się do bezpiecznego wynurzenia, jeśli dojdzie do awarii głównego źródła oświetlenia. Zapasowe źródło powinno być na tyle małe, żeby nurek mógł schować je w kieszeni kamizelki nurkowej lub zawiesić na D-ringu. Na przykład: latarka Lumen HD firmy Technisub zasilana przez 4 baterie AA. Jeżeli konieczne jest użycie zapasowego źródła światła, to jest to sygnał do bezwzględnego zakończenia nurkowania i wynurzenia razem z partnerem.

Ciągłe oświetlenie – możemy nim oznaczyć miejsce zanurzenia/wynurzenia. Wśród nich wyróżniamy błyskacze (możliwość wielokrotnego użycia) lub światło chemiczne (używane tylko raz). Błyskaczy (na morzu) nie używamy na powierzchni – może wprowadzić to w błąd inne jednostki. Błyskacz można zamocować pod wodą na linie opustowej.

Podział oświetlenia podwodnego ze względu na miejsce mocowania

  • Latarki nurkowe mogą być trzymane przez nurka w dłoni i mocowane są na regulowanym pasku na nadgarstku. Na przykład latarka Cree LED wodoszczelna SWAT.
  • Z uchwytem Goodmana – to rodzaj mocowania, które nie ogranicza chwytliwości dłoni. Na przykład latarka Archon WH36 3000lm LED.
  • Na masce nurka – na przykład latarka firmy Aquatec LED 17.
  • Na czole nurka – latarka czołówka.

Jak prawidłowo używać latarki nurkowej?

Latarką świecimy przed siebie, patrzymy się w miejsce, które oświetlamy. Unikamy przypadkowego, szybkiego machania – może to spowodować nieporozumienie z partnerem nurkowym. Szybkie ruchy latarką świadczą o wystąpienia problemu u nurka.

Nie świecimy partnerowi nurkowemu w twarz – w ten sposób oślepiamy nurka na dłuższą chwilę. Jeśli musimy oświetlić partnera to najdalej do klatki piersiowej. Jeżeli komunikujemy się z partnerem, to oświetlamy dłoń tak, żeby znaki nurkowe były widoczne – na dłoń świecimy z góry – światło latarki kierujemy na dół.

Podczas nurkowania nocnego powinno się często kontrolować przyrządy pomiarowe takie jak: komputer nurkowy, manometr i/lub kompas. Niektóre komputery nurkowe mają podświetlenie świecące przez określony czas po naciśnięciu przycisku, niektóre mogą być podświetlone przez całe nurkowanie, a jeszcze inne mogą mieć tarczę fluorescencyjną (podobnie jak manometry i kompasy nurkowe).

Znaki nurkowe przy pomocy latarek

Używając latarek, nurkowie mogą pokazać trzy sygnały nurkowe:

  • OK – nurek zatacza koło o średnicy około 40 cm.
  • Coś nie w porządku – szybkie ruchy latarką w pionie – w górę i w dół.
  • Uwaga – szybkie ruchy w poziomie – w prawo i w lewo. Sygnał oznacza zwrócenie uwagi lub czasem również zgłoszenie problemu.

Atrakcyjność nurkowań nocnych zależy od oświetlenia. Upewnij się, że właściwie przygotujesz się do tego typu nurkowań, wybierając dobrze dobrane oświetlenie podwodne.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro