Oświetlenie w łazience – co wybrać?

Urządzanie łazienki składa się w kilku etapów, a każdy z nich należy poważnie przemyśleć, aby była zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Jednym z nich jest oświetlenie, które zastosujemy. Od niego zależy komfort użytkowania oraz styl wnętrza.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 29-05-2015

W łazience spędzamy zwykle najwięcej czasu wczesnym rankiem, kiedy przygotowujemy się do wyzwań dnia, oraz wieczorem, relaksując się lub szykując do snu. Warto zadbać, aby oświetlenie ułatwiało nam codzienne czynności.

Oświetlenie ogólne w łazience

Ten rodzaj oświetlenia umożliwia nam całkowitą widoczność wnętrza. Powinno docierać do wszystkich zakamarków. Używamy go przy zwykłych, codziennych czynnościach, jak również pomocne jest podczas sprzątania pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na środku sufitu plafonu z dobrze przepuszczającym światło kloszem. To rozwiązanie również praktyczne, ponieważ proste elementy łatwo jest utrzymać w czystości.

Bardziej nietypowym, choć zyskującym na popularności pomysłem, jest wykorzystanie opraw na żarówki halogenowe. Dają one jasne światło, które równomiernie rozpraszają. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zastanowić się nad podwieszanym sufitem i wmontowanymi w niego źródłami światła. Zastanówmy się nad mocą żarówek oraz ich ilością, tak aby pozwalały dostrzec wszystkie części pomieszczenia.

Oświetlenie funkcyjne

Do tego typu oświetlenia łazienkowego zalicza się przed wszystkim to, które umieszczone jest w pobliżu lustra. Jego zadaniem jest ułatwienie nam wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Dobrze, jeśli oświetla ono całą naszą postać, nie oślepiając nas jednocześnie. Dobrze sprawdzą się kinkiety umieszczone po obu stronach tafli, na wysokości naszej twarzy. Często wybieranym rozwiązaniem jest również źródło światła ponad lustrem, warto zadbać w tym wypadku, aby nie powodowało powstawania cieni na naszym wizerunku. Weźmy pod uwagę barwę światła pochodzącego z wybranej żarówki. Najlepiej, jeśli jest zbliżona do naturalnego, dziennego, dzięki czemu unikniemy przekłamania kolorów, co może być szczególnie problematyczne np. przy wykonywaniu makijażu.

Oświetlenie strefy kąpielowej w łazience również jest istotną kwestią, o której wielu z nas zapomina. Powstają wtedy spowite stłumionym światłem prysznice i niezbyt jasne wanny. Szczególnie w tych przypadkach od ogólnego źródła oddzielają je ścianki. Dzięki prawidłowemu planowaniu nasze codzienne kąpiele będą przebiegały w korzystnych warunkach. Świetne sprawdzą się tu wnęki świetlne ze świetlówkami lub kinkiety. Pamiętajmy o zabezpieczeniu instalacji przed wilgocią z powietrza i bezpośrednim zalaniem. Osoba, myjąc się, nie powinna być również oślepiana przez światło, co może grozić niefortunnym wypadkiem.

Oświetlenie dekoracyjne w łazience

Czy jest w ogóle potrzebne? Oczywiście, że tak! Wyjątkiem może być tylko przypadek, kiedy naprawdę nie znosimy wygrzewać się w romantycznej kąpieli albo otaczać klimatycznymi, nietypowymi dodatkami. W tej roli najlepiej sprawdzą się klasyczne i zawsze nadające wyjątkowej atmosfery relaksu świece. Możemy się jednak zdecydować również na paski ze światełkami LED umieszczone w obudowie wanny albo dyskretnie podświetlające półki. Pomyślmy też nad efektem, jaki stworzyłyby zamontowane przy samej podłodze. Dzięki tym rozwiązaniom nasza łazienka stanie się pięknym studiem relaksu, tuż na wyciągnięcie ręki.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Warto zadbać, aby jej urządzanie było przemyślane, umożliwiło i ułatwiło nam codzienne czynności, jak również spełniało funkcje dekoracyjne.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro