Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Oświetlenie placów budów. Jak zapewnić odpowiednie warunki pracy?

Odpowiednio przygotowane miejsce pracy zmniejsza ryzyko wypadku, zwiększając jednocześnie wydajność pracy. Oświetlenie placu budowy odgrywa kluczową rolę, wpływa także na samopoczucie pracowników.

Oświetlenie placów budów. Jak zapewnić odpowiednie warunki pracy?

Oczywiście najbardziej korzystne dla pracowników jest naturalne światło dzienne. Jednak jesienią i zimą praca na placu budowy byłaby możliwa jedynie przez kilka godzin w ciągu doby. Jak zatem uzyskać podobny efekt? Trzeba zapewnić ekipie najlepsze oświetlenie, które nie tylko umożliwi dokładną pracę, ale też poprawi samopoczucie pracowników.

Światło najbliższe naturalnemu

Efektywność człowieka, bez względu na to, jaką pracę wykonuje, w sporej mierze uzależniona jest od odpowiedniego światła. Naturalnie najlepiej pracuje się nam w świetle dziennym, najlepiej w pogodny, bezchmurny dzień. Promienie słoneczne dostarczają nam energii oraz wpływają na dobry nastrój. Zależność tę zauważyli również naukowcy, którzy powiązali barwę światła z ludzką wydajnością. I tak w białym lub biało-niebieskim świetle jesteśmy najbardziej efektywni, ponieważ kolor ten przypomina wspomniane światło dzienne. Natomiast cieplejsze barwy, jak żółć czy pomarańcz, nasz mózg kojarzy z zachodzącym słońcem i końcem dnia. Takie kolory wyciszają nas i przygotowują bardziej do snu niż wytężonej pracy. Dlatego pierwszym kryterium wyboru właściwego oświetlenia na plac budowy jest barwa, wyrażana w Kelwinach. Ponadto odpowiednio dobrany kolor pomaga również w pracy. Jeśli akurat malujemy ściany, w niebiesko-białym świetle, dokładniej dostrzec można faktyczny kolor farby na ścianie.

Gdzie zapewnić oświetlenie?

Przy pracach wewnętrznych standardem powinno być wykorzystanie oświetlenia górnego, które równomiernie rozproszy światło po pomieszczeniu. Kąt padania powinien być zbliżony do tego, jakie obecne jest w ciągu dnia. Częściej jednak można spotkać oświetlenie boczne, np. w postaci reflektorów halogenowych, najczęściej na przenośnym statywie. To rozwiązanie jest szczególnie popularne ze względu na mobilność.

Oczywiście odpowiednie światło potrzebne jest również na zewnątrz, jednak rozstawienie statywów z reflektorami na całym placu budowy mogłoby być kłopotliwe. Dlatego stosuje się do tego bardzo mocne lampy robocze, które emitują nawet powyżej 10 000 lm. Dostępne są też modele na stojakach lub z możliwością zamontowania na uchwycie. Ustawienie poszczególnych świetlówek można regulować i dostosować do konkretnych potrzeb. Zresztą przepisy BHP mówią, że oprawy oświetleniowe przeznaczone do oświetlenia placu budowy powinny być montowane na słupach, masztach i wieżach. Te muszą mieć od 3 do nawet 20 m wysokości. Statywy dopuszczalne są tylko przy krótkotrwałym oświetleniu danej przestrzeni.

Urządzenia oświetleniowe powinny być utrzymywane w sprawności dzięki przeprowadzanym regularnie zabiegom konserwacyjnym – czyszczeniu, myciu, a także wymianie niesprawnych źródeł światła. Cała instalacja powinna być też odpowiednio zabezpieczona przed porażeniem elektrycznym.

Jak dobrać natężenie światła?

Kolejna ważna kwestia, o której trzeba pamiętać, to właściwy dobór natężenia światła do rodzaju wykonywanych czynności i pomieszczeń. Określają to standardy BHP. Zgodnie z nimi najmniejszego średniego natężenia światła wyrażanego w luksach wymagają korytarze i schody, ponieważ są to miejsca przechodnie, w których przebywa się krótko. Ta sama zasada dotyczy również magazynów. Co najmniej 100 luksów powinno być w miejscach, gdzie pracuje się w krótkich okresach, a zadania nie wymagają skupienia się przez dłuższy czas.

Tam, gdzie pracuje się przez wiele godzin, a zajęcia wymagają koncentracji, potrzebne jest co najmniej 500 lub nawet 750 luksów natężenia światła.

Konserwacja i kontrola

Podobnie jak w innych aspektach prac na placu budowy, również oświetlenie powinno być poddawane kontroli oraz konserwacji. Wszystkie instalacje należy sprawdzać co najmniej dwa razy w ciągu roku przez uprawnione osoby, a także w przypadku, kiedy urządzenie było nieużywane ponad miesiąc. W kwestii rozmieszczenia ważne jest również, aby punkty świetlne zapewniały odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie placu budowy. Z kolei słupy z oświetleniem powinno się umiejscawiać w pobliżu dróg, zwłaszcza skrzyżowań i rozgałęzień.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Firma i usługi


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro