Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Oświetlenie kuchenne – jakie wybrać?

Odpowiednio dobrane światło w kuchni to połowa sukcesu, jeśli chodzi o przyrządzanie wspaniałych potraw czy też urok i panującą w tym pomieszczeniu atmosferę. To właśnie oświetlenie jest w stanie stworzyć idealny nastrój do wypoczynku, podnosząc jednocześnie walory estetyczne całego wystroju wnętrza. Podpowiadamy, jakie oświetlenie wybrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Karina Mączyńska
Karina Mączyńska 20-07-2015

Czas czytania: 4 min

Oświetlenie kuchenne – jakie wybrać?

Oświetlenie centralne

Tradycyjnym sposobem na oświetlenie kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie na suficie. Jest to niezbędny rodzaj oświetlenia, ponieważ to właśnie z tego źródła światła korzystamy najdłużej i zdecydowanie najczęściej. Pamiętajmy jednak, że mimo praktyczności ten sposób oświetlenia ma wiele minusów. Po pierwsze, pobiera bardzo dużo energii, a co się z tym wiąże – jest kosztowny. Ponadto zazwyczaj meble kuchenne ustawione są pod ścianą, dlatego też przygotowując posiłki na blacie roboczym, poprzez oświetlenie centralne nie zyskujemy tyle światła, ile jest nam potrzebne. Dodatkowo w kuchennych zakamarkach powstają cienie, które niestety mogą utrudniać nam wykonywanie pracy. Dlatego jeśli zdecydujemy się na tę formę, pamiętajmy, że niezbędne okaże się dodatkowe źródło światła pod postacią kinkietów czy też oświetlenia szafkowego, o którym będzie mowa poniżej. Umieszczone centralnie światło da nam równomierne oświetlenie całej kuchni, ale tylko pod warunkiem, że dobrze je rozplanujemy. Musi ono najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na pozostałe sprzęty kuchenne.

Oświetlenie miejsc roboczych

Zastanawiamy się, co zrobić w przypadku tak zwanych miejsc roboczych, które znajdują się w naszej kuchni? Jak już wcześniej wspomniano, usytuowane w suficie światło górne nie zapewnia nam doświetlenia wszystkich miejsc, a zwłaszcza tych rozmieszczonych pod ścianami. Dlatego konieczne będzie uzupełnienie go dodatkowymi formami światła, które wzmocnią podstawę.

Niezbędne będzie równomierne oświetlenie kuchenki, zlewozmywaka, blatów czy też miejsc pracy, przy których przygotowujemy codziennie posiłki. Ciekawą propozycją okażą się lampy halogenowe lub tak zwane LED-y. Mogą być one umieszczane w specjalnie wyciętych otworach w spodzie wiszących szafek lub też w szafkach podłogowych. Pamiętajmy jednak, że aby to oświetlenie dobrze się prezentowało, odległość pomiędzy punktami świetlnymi powinna wynosić około 40-60 centymetrów. Taki rodzaj oświetlenia nie tylko okaże się praktyczny, ale również bardzo ozdobny.

Innym wariantem na doświetlenie miejsc roboczych będzie zamontowanie pod szafkami lamp na szynach. Mogą być to specjalne kinkiety albo też reflektory na wysięgnikach. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego będzie wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami. Tak czy inaczej – jakiekolwiek źródło światła wybierzemy, warto pamiętać, że oświetlenie miejscowe powinno być jasne, ale pod żadnym pozorem nie może nas oślepiać.

Oświetlenie stołu kuchennego

Stół kuchenny wymaga jasnego i odpowiednio doświetlającego światła górnego. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. I choć w przypadku centralnego punktu nie do końca się sprawdziła, tak w tym przypadku jest niezbędna. Najlepiej, jeśli wybierzemy model z kloszem, aby światło nie oświetlało w nadmiarze osoby siedzącej przy stole.

Jak widać, istnieje wiele propozycji, które możemy wykorzystać w wyborze własnego oświetlenia kuchennego. Choć na rynku istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, to jednak warto postawić na klasykę i tradycję, ponieważ ona nigdy nie wyjdzie z mody.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro