Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” Kristina Ohlsson – recenzja

Sądząc po tym, ile kryminalnych fabuł rozgrywa się w Sztokholmie, nie jest to bezpieczne miejsce. Kristina Ohlsson zdaje się to potwierdzać, bo w swym kryminale „Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” ochoczo rozrzuca trupy po różnych zakątkach miasta.

„Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” Kristina Ohlsson – recenzja

To już szóste spotkanie z tytułową bohaterką, ale spokojnie można ten tom czytać bez znajomości poprzednich.

Seryjny morderca w Sztokholmie?

Na przedmieściach Sztokholmu znaleziono zwłoki starszego mężczyzny. Ktoś dokonał egzekucji, precyzyjnie umieszczając kulę w jego piersi. Śledczych zdumiewa fakt, że zmarły miał na małym palcu obrączkę swojej… córki. Nie zdążą oni nawet zbliżyć się do rozwiązania sprawy morderstwa, gdy pojawi się zawiadomienie o kolejnym tragicznym zgonie. Czyżby w Sztokholmie grasował seryjny morderca?

W tym samym czasie Noah niepokoi się o losy brata i jego rodziny. Dan, żona i dzieci mieli wyjechać do Australii, ale brak jakiegokolwiek kontaktu z nimi i stan, w jakim zostawili dom, sprawiają, że przedsiębiorca pogrzebowy jest pewien, że jego bliskim stało się coś złego i nigdy do Australii nie dotarli. Problem w tym, że policja bagatelizuje zgłoszenie zaginięcia.

Anonimy i inne dramaty

Nad sprawą pracuje policyjna ekipa, w skład której wchodzą m.in. Alex Recht i Fredrika Bergman. Autorka nie rozbudowuje jednak zbyt mocno prywatnych historii bohaterów, dość oszczędnie dozując informacje na ich temat.

Policjant dostaje tajemnicze anonimy. Ich nadawca obiecuje wszystko naprawić. Co? Tego nie wyjaśnia. Wiele jednak wskazuje na to, że tajemnicze wiadomości łączą się ze śledztwem w sprawie morderstwa. Tymczasem Fredrika przeżywa prywatny dramat. Jej śmiertelnie chory mąż zgłosił się do kliniki w Szwajcarii, w której ma pożegnać się z życiem z godnością. To nie jedyny problem policjantki. Pracując nad śledztwem, dowiaduje się o swym mężu czegoś, co zbija ją z nóg i napełnia strachem.

Stopniowo kolejne wątki zaczynają się ze sobą łączyć. Policjanci wciąż są jednak o kilka kroków za mordercą, który bez trudu miesza im szyki.

Wina i kara

„Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” to wciągający, całkiem zgrabny kryminał. Rozwiązanie zagadki wymaga dopasowania do siebie wielu elementów. Emocje podsyca fakt, że mamy możliwość obserwowania różnych bohaterów. Często towarzysząc im w ich ostatnich chwilach. Gdy Noah będzie się martwił o losy brata i jego bliskich, my doskonale będziemy wiedzieć, co się z nimi dzieje, choć długo przyjdzie nam czekać na odkrycie przyczyny ich położenia.

Kristina Ohlsson pisze o winie i karze, zemście, poczuciu niesprawiedliwości, o nieprzepracowanych traumach, z których trudno się podnieść. Dobrze się tę historię czyta, nie brak w niej zagadek, mylnych tropów, napięcia. To niezła lektura dla miłośników zagadek i literackich seryjnych morderców, którzy swe ofiary wybierają starannie, realizując sobie tylko znany plan.

„Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” dostępna jest nie tylko w wersji papierowej, ale i w elektronicznej w cenie od ok. 30 złotych.

Źródło okładki: proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro