Ościeżnica do drzwi – jaką wybrać?

Ościeżnica to podstawowe wyposażenie każdych drzwi, dlatego też powinna być prawidłowo dobrana, aby komponowała się z nimi i pasowała do warunków technicznych danego wnętrza. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jej wyboru i jaki rodzaj ościeżnicy najlepiej wybrać.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 28-05-2015

Rynek oferuje nam wiele możliwości wyboru, biorąc pod uwagę modele ościeżnici materiały, z jakich są wykonane. Nie tylko jednak tym się różnią. Mogą być łączone pod różnym kątem, a szeroki wybór oklein pozwala wybrać odcień idealnie dopasowany do koloru naszych drzwi. Poniżej wskazówki służące nam jako pomoc w doborze produktu pasującego zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

Jakie rodzaje?

Ościeżnice stałe – jest to najprostszy model ościeżnicy, nazywany stałym albo też blokowym. Ich konstrukcja sprawdza się idealnie podczas zabudowy muru o grubości 6-10 cm. Pamiętajmy jednak, że choć jest to jeden z prostszych rodzajów do montażu, to jednak dokładne dopasowanie wszystkich elementów może sprawić nieco trudności.

Ościeżnice regulowane – bardzo dobre rozwiązanie w przypadku ścian o niestandardowych wymiarach. W tym przypadku konstrukcja pozwala na zabudowę murów różnej grubości. Pamiętajmy jednak, że powinny wynosić nie mniej niż 75 cm, ale za to w drugą stronę nie ma żadnych ograniczeń.

Ościeżnice bezprzylgowe – muszą być dopasowane do danego modelu skrzydła. Chodzi o to, że ten model może iść w parze tylko ze specjalnie przygotowanym, również bezprzylgowym, skrzydłem drzwiowym. Dodatkowo pasujące do nich skrzydła mają prostą krawędź i przywierają do ościeżnicy tylko po zewnętrznym obwodzie. Dzięki temu drzwi ukryte są w ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Tym samym nadaje to całości nowoczesnego i designerskiego wyglądu.

Ościeżnice przylgowe – tradycyjna wersja posiada w obwodzie kilka profili, do których przylega skrzydło drzwiowe. W tym przypadku montuje się zawiasy, które są widoczne na zewnętrz konstrukcji. Najczęściej wystarczają dwa, natomiast przy cięższych skrzydłach widnieją trzy zawiasy.

Jaki materiał?

Producenci oferują wiele materiałów, z jakich mogą być wykonane ościeżnice. Najczęściej jednak są one wykonane z płyty meblowej, tak zwanego MDF-u. Kolejnym wariantem jest lite drewno albo też ostatnimi czasy zyskujący coraz większą popularność – metal. Choć nie do końca pozytywnie kojarzony, w wersji współczesnej prezentuje się niezwykle elegancko.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Szerokość – ościeżnice, zwłaszcza stałe, posiadają konkretną szerokość. Jest ona odpowiednio dopasowana do standardowej grubości murów. Z kolei w modelach regulowanych szerokość możemy zmienić we własnym zakresie. Jest to niezwykle przydatna opcja z uwagi na idealne dopasowanie do różnych wymiarów. Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z nietypowymi grubościami ścian.

Grubość – wybór rodzaju ościeżnicy nie zależy tylko od materiału, z którego zbudowano ścianę, jej szerokości, ale także od tego, jaką ściana ma grubość. Jak już wyżej wspomniano, każdy rodzaj posiada konkretne założenie dotyczące grubości. Dlatego warto pamiętać o tym, nim zdecydujemy się na dany produkt.

Bez względu na to, jaką ościeżnicę wybierzemy, czy to model stały, czy też regulowany, będzie ona swego rodzaju estetycznym dopełnieniem drzwi. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby dobrze komponowała się z naszym wnętrzem. Niezwykle istotna jest także kwestia odporności na mechaniczne uszkodzenia oraz jej solidność. Decydując się na zakup u sprawdzonych producentów, oszczędzimy sobie problemów i będziemy cieszyć się zakupem przez wiele lat.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro