Oryginalne drzewko świąteczne – co zamiast tradycyjnej choinki?

Oryginalne drzewko świąteczne – co zamiast tradycyjnej choinki?

Choinka to nieodzowny atrybut świąt Bożego Narodzenia. Ubrana w kolorowe bombki, łańcuchy i lampki zdobi większość domów podczas tego wyjątkowego okresu. Czasami jednak nie mamy na nią miejsca lub z różnych powodów musimy zrezygnować z tradycyjnego drzewka, ale mimo to chcemy cieszyć się widokiem choinki. Możemy zatem wybrać ciekawą, oryginalną alternatywę, dzięki której wprowadzimy atmosferę świąt do naszego domu lub mieszkania.

udostępnij

Katarzyna KowalskaKatarzyna Kowalska / 03-12-2019

Choć choinka jest jednym z pierwszych skojarzeń dotyczących Bożego Narodzenia, nie musi oznaczać zielonego drzewka prosto z lasu. W niewielkim mieszkaniu może nie być miejsca na dużą ozdobę albo możemy chcieć w inny sposób udekorować wnętrze. Na szczęście mamy do wyboru inne opcje. Sztuczna choinka, różnego rodzaju zielone drzewka, minimalistyczna ozdoba z drewna czy estetyczny plakat w widocznym miejscu – to tylko niektóre pomysły na to, jak zastąpić tradycyjne drzewko, nie tracąc przy tym świątecznego klimatu we wnętrzu i jednocześnie tworząc atrakcyjną dekorację.

Mała alternatywa

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego żywego drzewka może być jego sztuczny odpowiednik. To rozwiązanie równie efektowne, a dodatkowo ekologiczne. Taką ozdobę możemy po Bożym Narodzeniu spakować i przechować do następnych świąt. W kolejnym roku wystarczy ją odświeżyć i ponownie korzystać z oryginalnej dekoracji. Sztuczne drzewko może być różnej wielkości i różnie wykończone. Zarówno te wysokie, jak i malutkie występują w opcji do samodzielnego ubrania lub już gotowe, w różnorodnych szatach kolorystycznych. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie są zwolennikami spędzania czasu przy dekorowaniu, a następnie rozbieraniu choinki. W tym przypadku wystarczy ją schować. Doskonale sprawdzi się nie tylko w pokoju dziennym, ale także w sypialni czy kuchni. Te do samodzielnego ubierania możemy udekorować w dowolny sposób, zgodnie z naszym gustem i aranżacją pomieszczenia.

Świąteczne drzewko

Tradycyjna choinka to głównie jodła, świerk czy sosna, jednak nie musimy ograniczać się jedynie do tych popularnych rodzajów. Możemy wybrać miniaturowe drzewka w doniczce, np. małe świerki „Conica”, cyprysiki Lawsona czy kolumnowe jałowce. Wystarczy oprószyć je sztucznym śniegiem, udekorować malutkimi kuleczkami, lampeczkami lub ozdobami i nasze świąteczne drzewko będzie gotowe. Można postawić je na nocnym stoliku, parapecie lub biurku, aby w każdej chwili zerkać i przypominać sobie o świątecznej magii. Ciekawą alternatywą dla drzewek iglastych będą te liściaste, m.in. fikus, palma czy monstera. Szczególnie jeśli mamy duże, wyrośnięte kwiaty, warto ozdobić je lampkami choinkowymi. To szybki sposób na uzyskanie świątecznej atmosfery, a jednocześnie oryginalna ozdoba całego wnętrza. Pamiętajmy tylko, aby nie zostawiać zapalonych lampek na zbyt długi czas.

Skandynawski minimalizm

Znudziły nam się zielone drzewka i chcemy wprowadzić świeżość do świątecznych dekoracji? A może preferujemy proste, minimalistyczne ozdoby, komponujące się ze skandynawskim wnętrzem? Rozwiązaniem są drewniane dekoracje w kształcie choinki. Naturalny materiał idealnie wpisuje się w prostą i subtelną aranżację, jest ekologiczny, wytrzymały i odporny. Możemy wybrać nieduże drzewko w formie gotowej ozdoby lub wykonać je samodzielnie. Wystarczy kilka desek lub gałązek różnej długości, które trzeba zbić razem od najkrótszej do najdłuższej, aby uzyskać kształt świątecznego drzewka. Ozdobę możemy przymocować na ścianie. W wersji minimalistycznej może zostać w stanie surowym lub z lampkami choinkowymi. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić na niej kilka bombek lub drewnianych zawieszek.

Subtelna ozdoba

Dla tych, którzy nie przepadają za wyrazistymi elementami i dużymi ozdobami, proponujemy subtelne ozdoby z drewna. Można je zawiesić na ścianie, firankach lub w formie ciekawej kompozycji nad stołem. W tym ostatnim przypadku niezbędne są nitka lub sznurek różnej długości. Przywiązujemy do nich drewniane zawieszki, a następnie mocujemy je do sufitu lub metalowego koła, które następnie montujemy przy lampie. Taka dekoracja to oryginalna alternatywa dla tradycyjnego drzewka, ale z pewnością nie mniej atrakcyjna i zachwycająca. Zawieszki mogą być w kształcie choinek, a także gwiazdek, serduszek czy śnieżynek. Można wzbogacić je o lampki choinkowe lub pozostawić w takim surowym, prostym wydaniu.

Własna aranżacja na ścianie

Do przygotowania świątecznego drzewka możemy wykorzystać wolną ścianę. Przygotujemy na niej choinkę oryginalną i zaskakującą, ale jednocześnie niezwykłą. Możemy stworzyć ją za pomocą łańcucha choinkowego, sznurka, wstążki czy lampek. Wybrany materiał układamy w kształt choinki i mocujemy do ściany. Możemy też „drzewko” udekorować. Jeśli wybierzemy łańcuch, mamy do wyboru wiele opcji kolorystycznych, np. imitację drzewka, biały z połyskującymi gwiazdkami czy złoty. Taka choinka to alternatywa dla tradycyjnej wersji, a także doskonała okazja do kreatywnej zabawy dla dorosłych i dzieci. Można wspólnie wyczarować wyjątkową ozdobę, która wprowadzi świąteczny klimat.

Choinka na papierze

Na koniec najbardziej oryginalna ozdoba, czyli drzewko… na papierze. Szeroki wybór grafik i obrazów pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie. Osoby o zdolnościach graficznych mogą przygotować taki obrazek samodzielnie lub poprosić dziecko o narysowanie własnoręcznie choinki, aby następnie oprawić ją i zawiesić na honorowym miejscu w salonie lub pokoju dziecięcym.

W zależności od aranżacji wnętrza grafika może być zarówno kolorowa, jak i minimalistyczna, np. składająca się jedynie z wyrazów układających się w kształt świątecznego drzewka. Bez względu na to, jaką alternatywę dla choinki wybierzemy, najważniejsze jest, aby przypominała ona o wyjątkowym czasie spędzonym na odpoczynku i spotkaniach z najbliższymi oraz wywoływała same pozytywne emocje.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro