Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Orwell” Sebastien Verdier, Pierre Christin – recenzja

George Orwell napisał kiedyś, że: „Autorami wartościowych utworów są ci, którzy się nie boją”. Właśnie tak zapamiętaliśmy jego samego – jako autora odważnego, przenikliwego, krytycznego. Sebastien Verdier i Pierre Christin przedstawiają go i opowiadają o tym, jak stał się takim człowiekiem, w książce „Orwell”.

„Orwell” Sebastien Verdier, Pierre Christin – recenzja

Ocena użytkowników Allegro

Przede wszystkim pisarz zaangażowany

Już na okładce, zaraz pod nazwiskiem George’a Orwella, znajdziemy mnóstwo słów, którymi moglibyśmy go opisać: absolwent Eton, bojownik, dziennikarz, buntownik, ekscentryk, pustelnik, wizjoner i tak dalej. Pokazuje to wielowątkowość jego życia i myśli – i jest chyba najlepszym dowodem na to, jak trudno przedstawić jego postać w biografii, co nie przeszkodziło wielu osobom w mierzeniu się z tym wyzwaniem w książkach i artykułach dotyczących jego życia oraz twórczości. Tym razem w nasze ręce trafia propozycja trochę nietypowa.

Warto podkreślić, że jest to biograficzny komiks, nie dowiemy się więc z niego niczego nowego na temat samego George’a Orwella czy jego twórczości, ale prześledzimy jego życie w inny sposób, przyglądając się rysunkom podążającym za nim od wieczorów, gdy jako chłopiec czytał „Wehikuł czasu” H. G. Wellsa, przez historie, które pozwoliły mu stać się pisarzem, jakiego czytamy do dzisiaj, aż po rzut okiem na to, co po sobie zostawił i jak przymiotnika „orwellowski” używamy współcześnie w przeróżnych kontekstach. W książce znajdziemy też interpretacje najważniejszych dzieł George’a Orwella wykonane przez kilku artystów, których Pierre Christin poprosił o przedstawienie swojej wizji. Zobaczymy więc świnie z „Folwarku zwierzęcego” upodabniające się do ludzi czy mężczyznę patrzącego na swoje odbicie w lustrze w nawiązaniu do „Roku 1984”.

Migawki z życia

Tym, co Sebastien Verdier i Pierre Christin proponują nam w książce „Orwell”, są migawki z życia tytułowego bohatera, a więc momenty, które go ukształtowały. Nauka w Eton, pierwsze zderzenia z kwestią różnic klasowych, służba w Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie, gdzie czuł się przymuszony do zabicia słonia, udział w wojnie domowej w Hiszpanii i możliwość zobaczenia, jak funkcjonuje miasto, gdzie klasa robotnicza jest u władzy – wszystkie te doświadczenia pozwoliły mu wyrobić sobie opinię na różne tematy, ale też wrażliwość społeczną, której trudno nie zauważyć i w jego późniejszym życiu, i w powieściach, które napisał.

Śledzimy te wspomnienia dzięki wymyślonym dialogom, ale też cytatom przybliżającym opinie George’a Orwella na różne tematy, od sportu po kuchnię, a pochodzącym z jego wielu artykułów i esejów. Trzeba więc przyznać, że jest to historia jak na tę formę szczegółowa, oparta na różnych źródłach, która nie jest może pogłębioną analizą, ale przybliżeniem sylwetki, na które dobrze się patrzy i które czyta się dosłownie w moment. Dla fanów komiksów, ale nie tylko, a przede wszystkim dla zainteresowanych życiem George’a Orwella to ciekawa, choć dość nietypowa propozycja.

Źródło okładki: marginesy.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro