5 pomysłów na walentynkowy prezent – książki dla niego
Prezent na walentynki dla chłopaka nie musi spędzać ci snu z powiek. Dobra książka to sprawdzony sposób na sprawienie ukochanemu radości w Dzień Zakochanych.
Praca z domu może wywrócić do góry nogami życie rodzinne. Podział obowiązków, wyznaczanie granic i komunikacja pomogą w zachowaniu zdrowego balansu.
Czas czytania: 4 min
Dla większości osób praca zdalna to rzadkość, wykorzystywany od czasu do czasu przywilej. W aktualnej sytuacji praca z domu stała się jednak codziennością, która niesie ze sobą zmiany w lifestyle’u samego pracownika, ale i życiu całej jego rodziny. Bycie w domu 24 godziny na dobę może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli między domownikami zabraknie komunikacji i czasu na ustalenie nowych zasad. Porady, które zebraliśmy w tej liście, pomogą wam sprawnie wprowadzić te zmiany w życie.
W biurze codziennie pracujesz w tych samych godzinach – dlaczego więc podczas pracy z domu miałoby to ulec zmianie? To może wydawać się oczywiste, ale praca zdalna sprzyja spędzaniu większej ilości czasu przed komputerem. Ustalenie stałych godzin pomoże ci nie tylko zaplanować dzień pracy, ale także czas wolny.
Określ godziny, w których chcesz pracować (oczywiście ustalając to ze swoim przełożonym), i trzymaj się ich. To nada dniu strukturę i usystematyzuje go, a bez tego trudno o efektywne wykonywanie zadań.
Praca zdalna kusi, by wstać z łóżka na 5 minut przed rozpoczęciem pracy. To przyjemna wizja, która jednak nie sprzyja efektywnemu realizowaniu celów.
Nawet pracując z domu, dobrze jest wstawać tak jak zwykle. W ten sposób możesz nie tylko w spokoju wziąć prysznic, ubrać się czy zjeść śniadanie, ale również poświęcić trochę czasu domownikom, zanim pochłoną cię obowiązki.
To szczególnie ważne w przypadku rodzin z dziećmi – jeśli poświęcisz maluchowi 20 czy 30 minut przed pracą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potem będziesz miał godzinę lub dwie niezakłócanego spokoju, który możesz wykorzystywać na zadania wymagające największego skupienia.
To bardzo ważne, bo w domu czyha na nas nieograniczona liczba rzeczy, które odciągają uwagę od pracy. Jeśli możesz, na czas pracy zamknij się w innym pokoju. Jeżeli to nie jest możliwe, załóż na uszy słuchawki. W ten sposób pokażesz domownikom, że teraz jesteś dla nich niedostępny.
Praca, nawet ta z domu, wciąż pozostaje pracą. W biurze nie sprzątasz, nie wstawiasz prania i nie myjesz okien, więc dlaczego miałoby to mieć miejsce w czasie pracy zdalnej? Oczywiście niektórym trudno skupić się na obowiązkach, gdy widzą, że mieszkaniu przydałoby się porządne sprzątanie. Nie ma w tym nic złego – ale te obowiązki muszą poczekać na to, aż skończysz pracować. Inaczej nie skupisz się w pełni ani na zadaniach związanych z pracą, ani na tych domowych.
Oczywiście w sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, zajmowanie się dziećmi spadło praktycznie w całości na barki rodziców. Dziadkowie to osoby w podwyższonej grupie ryzyka, które nie powinny teraz mieć kontaktu z dużą liczbą osób, a przedszkola, żłobki i szkoły są zamknięte.
W tej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest podzielenie się obowiązkami z partnerem: w godzinach pracy jednej osoby dziećmi zajmuje się druga – i na odwrót.
Próba jednoczesnej pracy z domu i panowania nad rodzinnym chaosem może być źródłem frustracji i nerwów.
Każdy rodzic chce, by jego dzieci spędzały czas najlepiej, jak to możliwe dla ich rozwoju. Czasem jednak musimy wykorzystywać to, co po prostu działa, by mieć kilka chwil względnego spokoju. Maraton „Psiego patrolu”, kolorowanki czy puzzle – wszystko, co sprawia, że uwaga dzieci skupia się przez jakiś czas na jednej aktywności, będzie twoim sprzymierzeńcem.
Dobrym pomysłem jest również wykorzystywanie drzemek dzieci do odbywania (cichych) rozmów telefonicznych czy pracy nad zadaniami wymagającymi szczególnego skupienia.
Ponieważ „i tak siedzę w domu”, to czasem trudno oderwać się od pracy. W tym pomoże nie tylko ustalenie sztywnych godzin, w których pracujemy (patrz punkt pierwszy tej listy), ale również robienie planów na spędzanie czasu z domownikami.
Po pracy nie zaglądaj do maili i telefonu – chyba że jest to absolutnie konieczne. Poświęć czas na inne obowiązki, jak pranie, gotowanie czy sprzątanie. Ale nie zapomnij też po prostu o czasie razem: wspólne oglądanie filmów, czytanie czy układanie puzzli będzie nie tylko odpoczynkiem. Pokaże też domownikom, że stawiasz jasną granicę między pracą a życiem rodzinnym.
Życie twojej rodziny nie musi ucierpieć z powodu tego, że pracujesz zdalnie. Wystarczy kilka prostych zasad i reguł, do których zastosują się wszyscy domownicy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest komunikacja i wzajemne zrozumienie. Wtedy z każdym wyzwaniem poradzicie sobie lepiej.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu