Oprogramowanie użytkowe dla firm

Oprogramowanie użytkowe dla firm

W czasach, gdy coraz więcej osób zajmuje się prowadzeniem firmy, a jednoosobowa działalność nie budzi już w nikim zdziwienia, kwitnie również rynek oprogramowania firmowego. Różnego rodzaju produkty oferowane przedsiębiorcom pomagają w koordynowaniu działań biznesowych, prowadzeniu księgowości, rzetelnych wyliczeniach i wielu innych sytuacjach. Obecnie, jest tak wiele tego typu produktów na rynku, że poszukując oprogramowania, można trafić na naprawdę atrakcyjną ofertę.

udostępnij

Piotr ZiarekPiotr Ziarek / 17-07-2014

Gigant ustala reguły

Znanym producentem, jeśli chodzi o oprogramowanie dla firm, jest Microsoft i jego sztandarowy, wieloletni program – Office. Od wielu lat jest nieustannie udoskonalany, ostatnie wersje zostały wydane w 2013 roku. Obecnie w skład pakietu wchodzi siedem programów, tj. Word, Outlook, Excel, PowerPoint, OneNote, Access i Publisher. Pierwszy z nich to najpopularniejszy na świecie program, służący do tworzenia i edytowania plików tekstowych. Daje bardzo wiele możliwości pracy nad tekstem, jest jednym z podstawowych programów w pakiecie. Microsoft Office służy do obsługi poczty elektronicznej. Wyposażony jest w wiele praktycznych opcji, które ułatwiają sprawne zawiadywanie korespondencją. Excel to także jeden z najpopularniejszych programów amerykańskiego koncernu, który służy do tworzenia i edycji baz danych. Z uwagi na intuicyjne menu i wysoką funkcjonalność jest liderem wśród programów tego typu. Microsoft PowerPoint zapoczątkował erę prezentacji multimedialnych – obecnie wiele firm używa go do przygotowania swojej oferty. Mało tego, jest również najczęściej używanym programem do tworzenia materiałów edukacyjnych. OneNote, jak sama nazwa wskazuje, służy to tworzenia notatek użytkowych w każdej formie – zarówno tekstowej, jak i zdjęciowej, filmowej czy dźwiękowej. Access jest kolejnym programem służącym do obsługi baz danych, jednak z racji na budowę, używa się go do mniej rozbudowanych sekcji. Ostatni, tj. Publisher, służy do tworzenia materiałów marketingowych, pozwala na ich drukowanie, publikowanie w sieci czy przesyłanie pocztą elektroniczną. Cały Office jest pakietem niezwykle kompletnym i funkcjonalnych, jednak z uwagi na stosunkowo wysokie koszty licencji, nie wszystkie firmy z niego korzystają.

Darmowy odpowiednik Office

Apache OpenOffice to oprogramowanie o bardzo podobnym zastosowaniu i funkcjonalności, co pakiet oferowany przez Microsoft, różni je jednak przede wszystkim cena. Apache jest bezpłatny, dlatego też wiele firm, szczególnie tych mniejszych, z niego korzysta. Standard dokumentu „Open Document" jest formą zalecaną nawet przez Unię Europejską. W OpenOffice znajduje się edytor tekstu, grafiki, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji czy program służący do tworzenia i edycji baz danych. Z pewną dozą dystansu, można ten pakiet określić jako ubogiego krewnego Microsoftu – z jednej strony posiada wszystko, co niezbędne do prowadzenia małego przedsiębiorstwa, z drugiej jednak nie można pozbyć się wrażenia, że nie jest wystarczająco wygładzony, intuicyjny i funkcjonalny.

Wystawianie faktur to nie problem

Oprogramowanie Wapro łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i przystępną cenę. W swojej ofercie posiada m.in. bardzo łatwy w obsłudze program WF Mag, służący do wystawiania faktur. Jest bardzo często używany w niedużych przedsiębiorstwach, z uwagi na niewygórowaną cenę licencji i praktyczne walory użytkowe. Pakiety oferowane przez Wapro są bogate w różnego rodzaju programy, wyspecjalizowane do obsługi danego sektora firmowego – działu kadr, płacowego, biura rachunkowego, a nawet systemu informacyjnego za pomocą wiadomości SMS.

Darmowe odpowiedniki

Oczywiście istnieją również programy oferujące podobne funkcje, które są bezpłatne. Najczęściej główną różnicą okazują się rzadkie aktualizacje czy brak obsługi technicznej. Jednym z takich programów jest GFaktura. Posiada on wszystkie niezbędne opcje do fakturowania sprzedaży, można nawet dowolnie edytować wzór graficzny dokumentu, na jakim będzie ona wystawiana. Jest intuicyjny w obsłudze, pozwala na archiwizowanie klientów. Charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością.

Bogaty wybór z korzyścią dla klientów

Rynek oprogramowania dla firm oferuje bardzo wiele programów do wyboru dla przedsiębiorców. Istnieją bardzo rozbudowane pakiety, które właściwie samodzielnie mogą obsługiwać firmę, bez względu na jej rozmiary. Często jednak wraz z jakością wzrasta cena – pomimo starannych zabiegów producentów, z reguły widoczna jest różnica między oprogramowaniem płatnym i darmowym. W dużych przedsiębiorstwach, obsługujących wielu klientów, lepiej sprawdzają się oprogramowania renomowanych marek, ze stałą obsługą techniczną i płatną licencją. W mniejszych firmach, najczęściej wystarczają produkty bezpłatne, proste w obsłudze i nieco uboższe w funkcje. Jeśli szukasz programu, który wspomoże prowadzenie biznesu, najpierw musisz jasno określić swoje preferencje i potrzeby. Liczy się również budżet, jakim dysponujesz. Jeżeli zainwestowanie pewnych środków w oprogramowanie firmowe nie jest większym problemem, z pewnością korzystniejszy okaże się licencjonowany program. W przypadku, gdy twoja firma jest niewielka, a tobie zależy na bezbłędnym obracaniu gotówką, oszczędniejszą wersją będzie zakup produktu z licencją otwartą i tańszego w użytku. Wszystko zależy od twoich potrzeb.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro