Opowieści z szaleństwem w tle

Historie o ludziach, którzy popadli w szaleństwo, niezmiennie fascynują i przyciągają czytelników. Cóż jest tak hipnotyzującego w opowieściach o szaleńcach, psychopatach, ludziach, którzy stracili kontakt z rzeczywistością, że stają się inspiracją dla pisarzy i zapierają dech w piersiach czytelnikom?

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 14-08-2015

Szaleństwo w literaturze pokazywane jest na wiele sposobów. Mogą być to powieści obyczajowe, dramaty, kryminały, horrory. Wszystkie łączy wątek utraty zmysłów, często pokazują proces rozwijania się choroby psychicznej bądź jej skutków. Czytelnicy uwielbiają takie historie, gdyż wątki związane z szaleńcami są nieprzewidywalne, potrafią wzbudzić emocje, które w opowieści o „normalnych” ludziach nie doszłyby do głosu. Szaleńcy budzą w czytelnikach grozę i fascynację.

Opowieść o wolności

Powieścią, której nie może zabraknąć w zestawieniu historii opowiadających o szaleństwie, jest z pewnością „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya. Jest to sztandarowa propozycja, godna polecania każdemu miłośnikowi dobrej lektury, która wzbudza emocje i składnia do refleksji. Opowieść o pacjentach szpitala psychiatrycznego, pielęgniarkach i lekarzach oraz walce o wolność i zachowanie zdrowych zmysłów jest doskonale napisana i głęboko porusza.

Przyjaźń, wojna i ptaki

Jedną z najsłynniejszych książek z szaleństwem w tle jest „Ptasiek” Williama Whartona. Powieść opowiada o dwójce przyjaciół, Alu i tytułowym Ptaśku, którego pasją są ptaki. Czytelnik może obserwować, jak hobby chłopaka powoli przeradza się w niebezpieczną obsesję. Trafia on do wojska, jednak brutalna rzeczywistość sprawia, że chłopak ląduje w szpitalu psychiatrycznym. Zaczyna być także przekonany, że jest ptakiem i tak też zaczyna się zachowywać.

Kobiecy portret szaleństwa

Książka Susanny Kaysen „Przerwana lekcja muzyki” to doskonały obraz kobiecego oddziału szpitala psychiatrycznego. Opowieść bazuje na osobistych przeżyciach autorki, która spędziła w podobnym zakładzie dwa lata, lecząc zaburzenia osobowości, które popchnęły ją do prób samobójczych. Kaysen w powieści przedstawia całą gamę szalonych kobiet, które poruszają i często wstrząsają swoimi historiami. Ciekawe postacie są jedną z głównych zalet powieści.

Brutalny obraz szaleństwa

Zupełnie inną propozycją opisu szaleństwa jest „Dziewczyna z sąsiedztwa” autorstwa Jacka Ketchuma. Jest to horror dla czytelników o mocnych nerwach, zwłaszcza że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Ketchum opowiada o dwóch siostrach, które po stracie rodziców trafiają pod opiekę ich dalekiej kuzynki Ruth. Z czasem kobieta zaczyna popadać w coraz większy obłęd, znęcając się nad siostrami psychicznie i fizycznie. Książka z pewnością jest trudna i nie dla każdego, jednak jest godna polecenia miłośnikom mocnych horrorów i naturalistycznych opisów szaleństwa.

Klasyka horroru w hotelu

„Lśnienie” jest nie tylko najsłynniejszym dziełem Stephena Kinga, ale także jednym z klasyków współczesnego horroru. Opowieść o Jacku Torrance’ie, poszukującym weny pisarzu, który opiekuje się opuszczonym podczas zimowego sezonu hotelem, jest doskonałym przykładem opisu popadania w obłęd. Jest to powieść obowiązkowa dla fanów Stephena Kinga, horrorów, wątków z szaleństwem, a także dla miłośników klasyków współczesnej literatury.

O szaleństwie inaczej

„Alicja w Krainie Czarów”Lewisa Carrolla jest doskonałym przykładem powieści o szaleństwie, która spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jest to klasyczna bajka, która przedstawia psychodeliczną krainę i szaleńczych władców oraz dziewczynkę, która zostaje wciągnięta w sam środek niesamowitej przygody. Hipnotyzująca i wciągająca powieść wypełniona jest szalonymi postaciami, które inspirują i poruszają.Szaleństwo w literaturze może mieć różne oblicza, jednak bez wątpienia jest to jeden z ulubionych motywów czytelników. Powieści z szaleństwem w tle fascynują, poruszają, ale także zmuszają, by zastanowić się nad naturą człowieka, jego godnością i granicami, do jakich jest w stanie się posunąć.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro