Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Opony letnie premium – najlepsze w testach na 2020 rok

Opony z segmentu premium to produkty przeznaczone dla najbardziej wymagających kierowców. Nie wszystkie modele warte są jednak swojej wysokiej ceny. Sprawdźmy więc, jakie opony letnie z najwyższej półki spisały się najlepiej w testach na 2020 rok.

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 30-04-2020

Czas czytania: 5 min

zamknij

Opony letnie premium – najlepsze w testach na 2020 rok

Etykieta informacyjna kontra rezultaty testów

Informacje odnośnie jakości danego modelu opony znaleźć można na etykiecie informacyjnej EU. Zamieszczone na niej dane prezentowane są w formie klas i mają charakter ogólny, dlatego też przed zakupem warto zweryfikować realne właściwości produktu w oparciu o testy ogumienia. Ich główną przewagą na tle etykiety jest dużo większa szczegółowość podanych parametrów. Redakcje i automobilkluby sprawdzają bowiem przyczepność opon w różnych warunkach atmosferycznych, wystawiając ocenę końcową na podstawie wielu cząstkowych rezultatów. Badaniu podlegają ponadto opory toczenia, poziom generowanego hałasu oraz tempo zużycia bieżnika.

Continental PremiumContact 6

Co roku wyniki swoich testów przedstawia niemiecki automobilklub ADAC, który tym razem wziął pod lupę 16 modeli letnich w rozmiarze 225/40 R18. Za auto testowe posłużył popularny Volkswagen Golf siódmej generacji. W porównaniu najlepiej wypadł Continental PremiumContact 6, choć różnice pomiędzy między czołowymi czterema oponami były minimalne. Niemiecka propozycja osiągnęła najlepsze rezultaty na nawierzchni mokrej, na co złożyła się m.in. bardzo krótka droga hamowania i znakomita kierowalność.

Continental Premium Contact 6 zwyciężył także w innym teście, który przeprowadzony został przez redakcję Auto Bild na samochodzie testowym BMW Serii 5, wyposażonym w opony o rozmiarze 245/45 R18. To jednak nie koniec znakomitych rezultatów uzyskanych przez Continentala w 2020 roku. Model ten osiągnął również pierwszą pozycję w porównaniu magazynu Autozeitung (225/50 R17).

Michelin Pilot Sport 4

W testach ogumienia znakomicie spisuje się również topowa propozycja francuskiego koncernu Michelin. Model Pilot Sport 4 w zestawieniu ADAC osiągnął drugą pozycję z identyczną notą końcową jak Continental PremiumContact 6. Michelin ma jednak nieco inne atuty. Lepiej spisał się od swojego konkurenta na nawierzchni suchej, jednakże uzyskał słabsze noty na jezdni mokrej. Pilot Sport 4 może pochwalić się ponadto niższym poziomem generowanego hałasu.

Model ten wziął również udział w porównaniu Auto Bild (245/45 R18). W pierwszym jego etapie, który obejmował test długości dróg hamowania, Michelin spisał się najlepiej ze wszystkich 50 sprawdzanych modeli opon. W końcowym rozrachunku zajął jednak trzecie miejsce, na co w dużej mierze wpływ miały relatywnie wysokie koszty eksploatacji.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Topowa propozycja koncernu Goodyear dostępna jest na rynku od 2019 roku i zastąpiła oponę Eagle F1 Asymmetric 3. Nowy model w praktycznie każdym teście, w którym bierze udział, zajmuje pozycje w ścisłej czołówce, co świadczy o jakości tej opony. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 w porównaniu ADAC (225/40 R18) uplasował się na trzeciej pozycji z minimalną stratą do lidera. W teście Auto Bild (245/45 R18) amerykański produkt osiągnął miejsce drugie, wyróżniając się przede wszystkim znakomitą przyczepnością na jezdni mokrej. Redakcja Auto Motor Sport oceniła natomiast najwyżej model Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 w przygotowanym przez siebie zestawieniu 11 opon w rozmiarze 225/45 R18.

Bridgestone Turanza T005

Szukając wysokiej klasy opony letniej na potrzeby kół o średnicy mniejszej niż 17’’, warto zdecydować się na zakup Bridgestone Turanzy T005. Model ten zajął drugie miejsca w testach przeprowadzonych przez redakcję Autozeitung oraz automobilklub ADAC. Do silnych stron produktu marki Bridgestone zaliczyć można krótkie drogi hamowania w różnych warunkach atmosferycznych, niską hałaśliwość i bardzo korzystne parametry oporów toczenia.

Michelin Primacy 4

Inną znakomitą oponą letnią dostępną w rozmiarach już od 15’’ średnicy felgi jest Michelin Primacy 4. W tym modelu francuski producent zastosował zaawansowaną mieszankę gumową, która z jednej strony jest bardzo żywotna, a z drugiej oferuje znakomite parametry właściwości jezdnych, nawet w sytuacji znacznego zużycia bieżnika. Michelin Primacy 4 świetnie spisuje się również w testach. W roku 2020 opona ta zwyciężyła w porównaniu ADAC (235/55 R17).

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Motoryzacja


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro