Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Opony letnie do SUV-a – najlepsze w testach na 2020 rok

Auta typu SUV z uwagi na dość wysoko osadzony środek ciężkości wymagają opon o najlepszych parametrach jezdnych, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jakimi modelami warto się zainteresować pod kątem sezonu letniego w 2020 roku?

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 30-04-2020

Czas czytania: 5 min

zamknij

Opony letnie do SUV-a – najlepsze w testach na 2020 rok

Dlaczego warto wybierać opony w oparciu o testy?

Najlepszym sposobem na skonfrontowanie możliwości poszczególnych opon jest zweryfikowanie rezultatów osiąganych przez nie w testach. Przeprowadzane są one najczęściej przez uznane automobilkluby i redakcje czasopism poświęconych tematyce motoryzacyjnej. Co ważne, porównania ogumienia wykazują się dużą drobiazgowością i obejmują sprawdzenie wielu parametrów, takich jak chociażby przyczepność na nawierzchni mokrej i suchej, poziom oporów toczenia czy nawet odporność na zużycie. Informacje są więc dużo bardziej szczegółowe niż poglądowe klasy prezentowane na etykiecie informacyjnej EU.

Michelin Primacy 4 oraz Michelin Pilot Sport 4 SUV

W testach ogumienia letniego na rok 2020 znakomicie spisały się opony marki Michelin, wśród których warto wyróżnić dwa modele. Pierwszy z nich, a więc Primacy 4, zwyciężył w porównaniu niemieckiego automobilklubu ADAC (235/55 R17) przeprowadzonym na Fordzie Kudze. Michelin uzyskał najlepszy wynik cząstkowy na nawierzchni mokrej oraz wiodącą notę na jezdni suchej. O zwycięstwie zdecydował bardzo dobry rezultat w kontekście żywotności, co stanowi zresztą znak rozpoznawalny wszystkich modeli Michelin.

Pod kątem dużych SUV-ów warto postawić natomiast na oponę Michelin Pilot Sport 4 SUV. Tryumfowała ona w zestawieniu niemieckiego magazynu Auto Bild (255/55 R18), w którym wykorzystano BMW X5 jako pojazd testowy. Opona ta wyprzedziła pozostałe modele w każdej z trzech głównych konkurencji, uzyskując najlepsze wyniki na jezdni mokrej, suchej, a także pod kątem właściwości terenowych.

Bridgestone Turanza T005

Na potrzeby małych i średnich SUV-ów konkurencyjnym, a przede wszystkim nieco tańszym wyborem w porównaniu do Michelin okaże się Bridgestone Turanza T005. Opona japońskiego producenta zajęła wysokie, drugie miejsce w porównaniu ADAC na rok 2020 (235/55 R17). Bridgestone uzyskał bardzo zrównoważone wyniki przyczepności zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej, a ponadto osiągnął znakomity rezultat w kontekście zużycia paliwa. Dodatkową zaletą tego modelu jest relatywnie atrakcyjna cena jak na produkt reprezentujący segment premium.

Dunlop SP Sport Maxx RT2 SUV

Dunlop SP Sport Maxx RT2 SUV to opona letnia dostępna w rozmiarach od 17 do 21 cali średnicy felgi, którą zaprojektowano specjalnie pod kątem samochodów typu SUV. Jej cechą charakterystyczną w porównaniu do innych modeli jest zwiększona sztywność, co wynika z zastosowania specjalnego wzoru bieżnika i mieszanki z dodatkiem żywicy. W teście Auto Bild (255/55 R18) Dunlop zajął drugie miejsce z najwyższą, wzorową oceną końcową. Po oponie amerykańskiego koncernu można spodziewać się więc bardzo dobrej przyczepności, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Co ważne, Dunlop dostępny jest w cenie zauważalnie niższej w porównaniu do większości innych konkurentów z segmentu premium.

Maxxis Premitra HP5

Za pozytywne zaskoczenie testów ogumienia letniego w 2020 roku uznać można wyniki opony Maxxis Premitra HP5. Nowy model producenta wywodzącego się z Tajwanu uplasował się na trzeciej pozycji w teście ADAC (235/55 R17). Ponadto zwyciężył w porównaniu niemieckiego automobilklubu ACE (215/55 R17), w którym sprawdzano potencjał ogumienia letniego z budżetowej i średniej półki. Maxxis Premitra HP5 wykazuje się przede wszystkim znakomitą przyczepnością na suchej nawierzchni oraz bardzo dobrą na mokrej. Co ważne, wiodące właściwości jezdne idą w parze z niską ceną zakupu. Produkt marki Maxxis jest bowiem nawet o 40-50% tańszy od wymienionych wcześniej reprezentantów segmentu premium.

Sava Intensa UHP 2

Wśród propozycji budżetowych warto również zwrócić uwagę na model słoweńskiej firmy Sava. Opona Intensa UHP 2 uplasowała się na drugiej pozycji w porównaniu przeprowadzonym przez ACE (215/55 R17), wyprzedzając przy tym droższą konkurencję takich marek jak Fulda, Kleber czy Hankook. Sava Intensa UHP 2 osiągnęła w teście dobre wyniki zarówno na nawierzchni mokrej, jak i suchej. Opona ta wyróżnia się ponadto niskimi oporami toczenia, co znajdzie odzwierciedlenie w obniżeniu zużycia paliwa. Ceny Savy oscylują na poziomie podobnym do Maxxis Premitra HP5.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Motoryzacja


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro