Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Oplątwa (tillandsia) – nietypowa roślina, która zachwyca

Oplątwa to efektowna roślina tropikalna niewymagająca gleby, łatwa w uprawie, idealna do małej przestrzeni. Epifit, roślina powietrzna – to kilka cech, które ją określają. Poznajmy ją bliżej.

Oplątwa (tillandsia) – nietypowa roślina, która zachwyca

Tillandsia, zwana po polsku oplątwą, w języku angielskim nosi miano rośliny powietrznej (ang. Air Plant), to roślina niezwykła. Została sklasyfikowana przez znanego naukowca i odkrywcę Karola Linneusza już w XVIII wieku i nazwana na cześć znanego szwedzkiego botanika i lekarza Eliasa Tillandza. Karol Linneusz napisał wiele prac na temat tego gatunku, a wiedza o nim jest zgłębiana przez botaników na całym świecie po dziś dzień. Ta zagadkowa roślina nie odkryła jednak przed nami jeszcze wszystkich swoich tajników.

Wiemy, że oplątwa jest epifitem, czyli rośliną, która nie wymaga doniczki ani ziemi, aby żyć. Angielska nazwa „roślina powietrzna” określa to dość obrazowo. Otóż dzięki znajdującym się na jej liściach małym łuskom zwanym trychomami roślina jest w stanie pobierać wodę i składniki pokarmowe bezpośrednio z powietrza. Ponadto łuski te pełnią funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami środowiska, np. intensywnym słońcem. Czy to oznacza, że nie posiada korzeni? Niektórzy tak właśnie uważają, niestety mylą się. Otóż oplątwa posiada korzenie, lecz nie pełnią one funkcji jak w przypadku większości roślin, są to bowiem jedynie organy czepne, nieuczestniczące w pobieraniu wody czy składników odżywczych, jak w przypadku klasycznych roślin hodowanych w doniczkach. Rośliny te żyją na drzewach, nie będąc jednak ani pasożytami, ani symbiontami, ponieważ nie potrzebują żywiciela do pobierania składników pokarmowych. Są to rośliny samodzielne, a to, że przystosowały się do życia w powietrzu, chroniło je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez żerujące zwierzęta, podtopienia czy erozję gleby. W środowisku naturalnym oplątwa rośnie w koronach drzew lub na skałach. Można ją też uprawiać w mieszkaniu. Niestety z uwagi na słabą tolerancję na mróz nie powinna zimować w ogrodzie, choć w lecie może gościć na tarasach i balkonach.

tillandsia

Gatunki i odmiany do domu

Oplątwa to roślina naturalnie rosnąca w Ameryce. Na świecie istnieje ponad 650 różnych gatunków i odmian oplątwy (Tillandsia sp.). To jeden z liczniejszych rodzajów rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae), który możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Rośliny powietrzne o szarawym zabarwieniu oraz zielonolistne rośliny hodowane w ziemi. W rzeczywistości jednak wszystkie są epifitami.

tillandsia różne gatunki

Najbardziej popularna jest oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides) występująca w formie wiszącego mchu, chętnie stosowana we wszelkiego rodzaju instalacjach wertykalnych, np. na modnych obecnie zielonych ścianach. To właśnie tę roślinę możemy spotkać w Ameryce Południowej, gdzie majestatycznie zwiesza się z koron drzew, dzięki czemu nadaje krajobrazowi magiczny charakter. Przez anglojęzycznych ogrodników nazywana jest hiszpańskim mchem (Spanish moss), znana również pod nazwą „broda starego mężczyzny” (Old’s Men Beard). Zgodnie z obiema nazwami rozrasta się w postaci długich zwisających girland składających się z pędów ze srebrzystymi, bardzo wąskimi liśćmi. Rośnie stosunkowo wolno, ale w naturze potrafi dochodzić nawet do 2 m długości. Jest niezwykle łatwa w uprawie, dzięki czemu znakomicie nadaje się do mieszkania.

tillandsia grupa

Drugim nieco mniej znanym, choć obecnie coraz częściej kupowanym do mieszkania gatunkiem jest Tillandsia ionantha. To niewielka roślina dorastająca do 10–15 cm w formie rozety srebrzysto-zielonych rynienkowatych liści pokrytych srebrzystym meszkiem włosków przypominających zamsz.

tillandsia ionantha

Szczególnie popularna jest odmiana „Rubra”, której końce liści nabierają lekkiego purpurowego odcienia.

Inna odmiana „Fuego” ma silnie czerwone końcówki liści. Z kolei odmiana „Scaposa” występuje w ciekawej formie skręconej rozety liści. Gatunek ten niekiedy kwitnie w postaci drobnych, pojedynczych, rurkowatych, fioletowych kwiatów.

tillandsia oplątwa

Oplątwa staje się z roku na rok coraz bardziej popularną rośliną do mieszkania i ma to swój oddźwięk w coraz szerszej dostępności jej na naszym rynku. Wśród gatunków oplątw można wyróżnić:

  1. tillandsia caput-medusae
  2. tillandsia funckiana
  3. tillandsia tectorum
  4. tillandsia xerographica
  1. tillandsia caput-medusae
  2. tillandsia funckiana
  3. tillandsia tectorum
  4. tillandsia xerographica

Warunki uprawy i rozmnażanie

Kształt i wielkość poszczególnych gatunków oplątwy bezpośrednio odpowiada klimatowi, w którym naturalnie żyją. Te z wilgotnego klimatu o częstych i obfitych opadach mają wąskie listki, z kolei charakterystyczne dla klimatu pustynnego mają grubsze liście magazynujące wodę w swoich organach o strukturze rozetowej, aby zbierać ją w kieszonkach liściowych. Rośliny o spiralnych i poskręcanych liściach również w ten sposób chronią się przed wysychaniem. W trychomy pobierające wodę z powietrza zaopatrzone są jednak wszystkie gatunki, i te z klimatu wilgotnego, i te suchego.

W związku z tak wielką siłą przystosowania rośliny do środowiska, w którym żyje oplątwa, jest uważana za roślinę bardzo łatwą w uprawie, nawet laicy bez doświadczenia z roślinami będą w stanie ją hodować.

Skoro są to rośliny powietrzne, czy do życia wystarczy im jedynie ono? Jak się okazuje, oplątwy tak jak wszystkie rośliny wymagają pewnych warunków niezbędnych do życia, a więc światła, wody, a także odpowiedniego nawozu. Światło – roślina preferuje stanowiska słoneczne, ale nie z bezpośrednim nasłonecznieniem. Im więcej światła, tym wyższej wilgotności będzie potrzebować. Tillandsia xerographica może być uprawiana w pełnym słońcu, z kolei Tillandsia bulbosa lepiej rośnie w półcieniu. Roślinę można również uprawiać w sztucznym świetle, ale trzeba zadbać o pełne spektrum fal, czyli tzw. światła fluorescencyjnego, dlatego najlepsza będzie do tego świetlówka, która emituje odpowiednie ilości światła ultrafioletowego. Światło powinno być ustawiane czasowo i być włączone przez 12 godzin dziennie.

Woda – oplątwa wymaga wilgoci w powietrzu, bo tak ją pobiera. Wymaga więc regularnego zraszania 2–3 razy w tygodniu przy użyciu spryskiwacza do kwiatów. W szczególnie upalne lata czy zimą przy włączonych kaloryferach nawet codziennie. Można również zastosować nawilżacz powietrza. W przypadku skrajnej suszy oplątwa może niekiedy pobierać wodę przez korzenie jak normalna roślina doniczkowa lub czerpać je z wewnętrznych rezerw zmagazynowanych w liściach. Raz w miesiącu można roślinę zanurzyć w wodzie na pół godziny, a potem osączyć, odwracając do góry korzeniami. Rodzaj wody używanej do zraszania rośliny jest bardzo ważny.

Pod żadnym pozorem nie używajmy wody destylowanej!!

Najlepsza będzie woda pitna z butelki, ale filtrowana woda z kranu, zawierająca jak najmniej chloru również będzie odpowiednia. Można również podlewać odstałą wodą, jeśli jesteśmy pewni, że sole osiadły na dnie butelki. Jeśli mamy akwarium lub oczko wodne w ogrodzie, możemy również użyć takiej wody. Roślina dostanie dodatkowo trochę wartości odżywczej. Podobnie działa deszczówka.

Temperatura – oplątwa jest rośliną egzotyczną, więc można ją uprawiać jedynie we wnętrzach. Optymalna temperatura to 18–24˚C latem i ok. 15˚C zimą, dlatego najlepiej zimować je w chłodnych pomieszczeniach, oranżeriach, szklarniach czy werandach. Ci, którzy ich nie mają, mogą wykorzystać chłodniejsze klatki schodowe czy oświetlone garaże.

Cyrkulacja powietrza – oplątwa nie lubi wiatru ani przeciągów, bo wtedy woda w powietrzu zbyt szybko wysycha i roślina nie zdąży jej pobrać. Dlatego w gorące lato nie stawiajmy jej w pobliżu wentylatorów czy klimatyzacji.

Nawożenie – oplątwę nawozimy dwa razy w miesiącu, rozpuszczając w wodzie minimalną dawkę uniwersalnego nawozu do doniczkowych roślin zielonych i zraszając roślinę gotową mgiełką do epifitów lub kupując specjalny nawóz do tillandsii w sprayu.

Rozmnażanie – roślinę łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe lub przez podział małych roślin, które są wytwarzane u podstawy rośliny matecznej. Można je łatwo oddzielić ręką, gdy nowe rośliny są mniej więcej o połowę mniejsze od matki. Oplątwę można też uprawiać z nasion, ale ten proces jest trudny i powolny.

Stylizacja w mieszkaniu

Oplątwa jest ciekawą strukturalnie rośliną, którą możemy zamocować w każdym miejscu. Może to być duża muszelka, kawałek drewna, podstawka, przezroczysty wazon czy miseczka. Trzeba jednak zadbać, by po zroszeniu woda nie zalegała w naczyniu. W ostatnim czasie dość popularna jest sprzedaż tych roślin w wiszących i stojących szklanych pojemnikach w różnych kształtach.

tillandsia w szkle

Można ją w nim położyć lub też skonstruować minikrajobraz w szkle, używając do tego ozdobnego żwiru, barwionego piasku, muszli, kamieni ozdobnych, szklanych kulek, a także kawałków drewna czy ciekawych minerałów. Taka kompozycja może się składać z jednej rośliny lub wielu.

tillandsia w szkle 2

Do kompozycji można również dodać inne rośliny, które posadzimy w podłożu, np. drobne sukulenty czy mech preparowany.

oplątwa w szkle

Innym sposobem hodowli oplątwy jest jej umocowanie na kawałku drewna, skały czy też aranżacja tropikalnego ogrodu z epifitów. W tym celu należy owinąć spód rośliny włóknem kokosowym i zamocować na konstrukcji. Można ją też wsadzić do wydrążonego kokosa. W ten sposób mogą być ozdabiane regały, parawany, a nawet całe ściany.

epifity

Rośliny te można również uprawiać w różnego rodzaju terrariach czy akwariach, gdzie są bardziej kontrolowane warunki siedliskowe, odpowiednia wilgotność i nasłonecznienie oraz temperatura.

domowa dżungla

Oplątwa to tropikalna, efektowna roślina, która ma tak wiele gatunków, że bez wielkiego wysiłku możemy sami stworzyć w mieszkaniu miniogród botaniczny. Wiele osób zaczyna od jednej rośliny, a potem zakochuje się w nich, tworząc przepiękne hodowle.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro