Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Opinel No. 8 Outdoor Azur – recenzja

Jeśli mielibyśmy wskazać narzędzie, które zawsze warto mieć przy sobie podczas wypraw, to bez dwóch zdań wybralibyśmy nóż turystyczny – przyda się on na żaglach, podczas trekkingu w górach czy w trakcie biwakowania pod namiotem. Obecnie oferta noży outdoorowych jest tak bogata, że nie sposób się zdecydować na konkretny model. Zwolennicy uniwersalnych rozwiązań powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na nóż Opinel No. 8 Outdoor Azur.

Bartłomiej Tym Bartłomiej Tym / 04-04-2017

Opinel to obecnie jeden z wiodących producentów noży turystycznych, który wśród miłośników outdooru cieszy się ogromną popularnością. Wieloletnie doświadczenie firmy idzie jednak z duchem czasu. W przypadku modelu No. 8 Outdoor Azur już na pierwszy rzut oka widać wysoką jakość wykonania, która połączona jest z ciekawym i nowoczesnym designem. Osoby ceniące sobie estetykę powinny być zadowolone. Warto zaznaczyć, że nie jest to produkt masowo produkowany w krajach azjatyckich, ale wyprodukowany we Francji.

Zastosowanie

Opisywany nóż to model o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Ze względu na jego poręczność (11 cm długości po złożeniu) i niską wagę (zaledwie 63 g) możemy zabrać go zawsze i wszędzie. Bez problemu zmieści się w kieszeni pasa biodrowego, w plecaku, kieszeni naramiennej w polarze czy każdej kieszeni napoleońskiej, dzięki temu zawsze jest pod ręką. Praktyczne dodatki – o tym poniżej – sprawiają, że No. 8 Outdoor Azur świetnie sprawdza się w trakcie wielu aktywności: podczas wspinaczki w górach, trekkingu, pod namiotem, na żaglach i kajakach.

fot 1

Charakterystyka – wady i zalety

Chwytając nóż, w pierwszym momencie możemy odnieść wrażenie, że jest on dość delikatny. Nic bardziej mylnego. Głownia o długości 8,5 cm i grubości 2,5 mm, wykonana z nierdzewnej stali modyfikowanej Sandvik 12C27 powoduje, że nóż jest bardzo stabilny. Sam kształt głowni został bardzo ciekawie zaprojektowany – lekko agresywna forma ostrza zdecydowanie dodaje narzędziu charakteru.

Już fabrycznie nóż jest bardzo ostry, nawet po wielomiesięcznym użytkowaniu nie ma konieczności ponownego ostrzenia. Przygotowanie posiłku, wypatroszenie ryb czy naostrzenie kijków na kiełbaski to dla Opinela No. 8 Outdoor Azur pestka. Ząbkowana część ostrza o długości prawie 4 cm bez problemu radzi sobie z przecinaniem repów, lin, plastikowych butelek czy nawet pasów transportowych.

fot 2

Otwór w głowni to z kolei narzędzie do otwierania szekli. Rozwiązanie idealne przede wszystkim na żagle, gdzie skorodowanych przez działanie słonej wody szekli nie otworzymy gołymi rękoma.

System Virobloc zabezpiecza nóż przed przypadkowym otwarciem lub złożeniem. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe i proste w użyciu. System ten działa na zasadzie obrotowego pierścienia. Nie jest jednak bez wad. Gdy przebywamy w terenie, gdzie jest dużo piasku, pyłu i kurzu, zabrudzenia bardzo łatwo dostają się pod pierścień. W efekcie działa on bardzo ciężko, a w trakcie przekręcania blokady słychać charakterystyczny, mało przyjemny dźwięk ścieranego piasku i innych zabrudzeń.

Dla niektórych użytkowników mało wygodny może okazać się sam sposób rozkładania noża. Nie jest to typowy „one hand”, który otworzymy jedną ręką. Ostrze rozkłada się stosunkowo ciężko, wymaga użycia obu dłoni. Warto też dodać, że po rozłożeniu ostrza i jego zablokowaniu jest ono w pełni nieruchome dopiero wówczas, gdy do końca obrócimy pierścień blokujący, co jest nie lada wyzwaniem. Należy się więc nastawić na to, że po rozłożeniu ostrze będzie miało minimalny luz.

Rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego odpornego na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury (od -40°C do 80°C) i gwarantuje wygodny oraz pewny chwyt, nawet w trakcie deszczu lub pod wodą. Uchwyt noża wyposażony został również w linkę z tworzywa sztucznego. Dzięki niej przyczepimy nóż przy pomocy karabinka do plecaka lub paska. Ostatnim elementem jest zintegrowany gwizdek, którym w awaryjnych sytuacjach możemy wzywać pomoc. Mimo niepozornego wyglądu jest w stanie wygenerować dźwięk o natężeniu do 110 dB.

Podsumowanie

Opinel No. 8 Outdoor Azur to świetny wybór dla osób szukających uniwersalnych, kompaktowych i jednocześnie nietuzinkowych rozwiązań. W ofercie jest kilka wersji kolorystycznych. Do zakupu z pewnością zachęca również bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za cenę około 100 zł możemy stać się właścicielami narzędzia dobrej jakości, które ułatwi nam życie na kolejnych wyprawach, nóź sprawdzi się zarówno w powietrzu, na lądzie, jak i w wodzie.