Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Opalanie pod kontrolą

Moda na opaleniznę przechodziła przez różne etapy: był czas, że blada skóra świadczyła o dobrym pochodzeniu i wysokim statusie społecznym, były w historii także okresy, gdy kobiety za wszelką cenę dążyły do uzyskania czekoladowej opalenizny, nawet wspomagając się solarium. Aktualnie wiele się mówi o szkodliwości długotrwałej ekspozycji na słońce, szczególnie skóry w żaden sposób niezabezpieczonej. Czy zatem bezpieczne sposoby na opalanie istnieją? Sprawdzamy.

Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak 25-06-2015 aktualizacja: 06-07-2020

Czas czytania: 5 min

zamknij

Opalanie pod kontrolą

Spis treści

Opalać czy nie opalać się?

Choć o szkodliwości promieniowania UVA i UVB mówi się wiele (przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia, ryzyko nowotworu skóry), nie można odmówić słońcu licznych korzyści. Ekspozycja na słońce to najlepszy sposób na przyswajanie tak potrzebnej dla organizmu witaminy D – chroni przed osteoporozą, wzmacniając kości. Promienie słoneczne uruchamiają w organizmie produkcję witaminy D, która przekształcana jest z cholesterolu oraz steroli roślinnych. Dodatkowym plusem przebywania na słońcu jest wzrost produkcji endorfin, zwanych hormonami szczęścia – przebywając w słoneczne dni na zewnątrz, ładujemy się dobrą energią i pozytywnym nastawieniem. Słońce zwiększa także produkcję serotoniny, która odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Jaki jest wniosek: opalać się czy unikać słońca? Opalać, ale bezpiecznie.

Przeciwsłoneczna ochrona twarzy przez cały rok

Aplikacja kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF50 na twarz jest konieczna przez cały rok, nie tylko w słoneczne, letnie dni. Działanie promieniowania UVA i UVB jest odczuwalne nawet w pochmurne dni, stąd konieczność całorocznej ochrony. Co daje stosowanie kremu z filtrem SPF50 na twarz i dekolt?

 • Opóźnienie wystąpienia zmarszczek,
 • Zmniejszenie ryzyka powstania przebarwień na skórze,
 • Zmniejszenie powikłań skóry trądzikowej,
 • Lepsze nawilżenie skóry,
 • Skóra w ogólnej bardzo dobrej kondycji.

Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Najczęstszy błąd, który popełniają osoby opalające się to zbyt rzadka aplikacja kremu przeciwsłonecznego i używanie nieodpowiedniej wysokości filtra SPF. Na rejony wrażliwe – twarz, dekolt, ramiona, dłonie – należy wybierać SPF 50, pozostałe części ciała mogą zostać potraktowane SPF 20, SPF 30 w zależności od karnacji. Krem przeciwsłoneczny należy aplikować co 2 godziny lub po każdej kąpieli, nawet w przypadku kremów wodoodpornych. Butelka kremu przeciwsłonecznego powinna zostać zużyta w ciągu tygodniowych wakacji (zakładając dobrą pogodę). Niestety często się zdarza, że w bagażu wraca więcej niż połowa kosmetyku.

Warto wybierać dermokosmetyki, jeśli mamy do czynienia ze skórą problematyczną, skłonną do trądziku, przebarwień czy alergii. Mimo że nie należą do najtańszych, ten wydatek zwróci się w postaci pięknej, zdrowej cery. Wiele marek, np. Bioderma czy Avene, mają w swojej ofercie produkty przeznaczone dla jasnej karnacji i wrażliwej skóry.

Niemowlęta i małe dzieci należy bezwzględnie smarować kremem przeciwsłonecznym z filtrem SPF 50 i to na całe ciało, np. Linomag lub Mustela. Im dziecko starsze i bardziej ruchliwe, tym aplikacja powinna być częstsza.

Bezpieczne opalanie – zasady, których trzeba przestrzegać

 • W godzinach 10-15 promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze, stąd warto dawkować obecność na słońcu w tych godzinach.
 • Nie tylko dzieci, ale i dorośli powinni stosować ochronę przeciwsłoneczną na głowę (czapka, kapelusz, chustka) – zminimalizuje to ryzyko udaru słonecznego.
 • Aplikacja kremu przeciwsłonecznego powinna nastąpić co 2 godziny lub po każdej kąpieli.
 • Na początku lata, gdy skóra jest blada, powinno się zacząć od wyższych filtrów SPF 50, a potem można używać SPF 30 lub SPF 20.
 • Po każdym opalaniu warto wetrzeć w skórę kojący balsam po opalaniu zawierający panthenol. Skóra będzie nawilżona i dłużej zachowa opaleniznę.
 • Niemowlęta i małe dzieci nie powinny przebywać na ostrym słońcu. Podobnie osoby starsze, chorujące na choroby przewlekłe i choroby serca.

Bibliografia:

M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015 A. Zalewska, M. Cylkowska-Nowak, Zdrowa skóra a słońce–próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012

Czy ten artykuł był pomocny?

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Zdrowie


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro