Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Okulary VR – ciekawe modele, które warto kupić

Okulary VR, nazywane też goglami wirtualnej rzeczywistości, to świetny gadżet dla każdego fana gier wideo. Po założeniu ich na głowę można w ułamku sekundy przenieść się do jednego z setek fikcyjnych światów. Tylko który zestaw wybrać? Przygotowaliśmy przegląd polecanych modeli.

Piotr Grabiec
Piotr Grabiec 27-12-2015 aktualizacja: 04-12-2019

Czas czytania: 5 min

Okulary VR – ciekawe modele, które warto kupić

Kilka lat temu gogle VR weszły do mainstreamu. Z roku na rok rośnie lista gier i aplikacji wspierających wirtualną rzeczywistość oraz takich, które były pisane od razu z myślą o uruchomieniu na takim sprzęcie w wirtualnej rzeczywistości. Sprawdziliśmy, które okulary VR warto teraz kupić.

HTC Vive

Jednym z liderów rynku gogli wirtualnej rzeczywistości jest firma HTC. Swego czasu święciła triumfy w świecie smartfonów. Po nawiązaniu partnerstwa z Valve, czyli twórcami platformy Steam, stała się kilka lat temu liczącym graczem w świecie gier VR za sprawą zestawów z rodziny HTC Vive.

W sprzedaży pojawiło się już kilka różnych par gogli. Oprócz klasycznych HTC Vive, które do pracy wymagają odpowiedniego komputera, dostępne są nieco bardziej zaawansowane HTC Vive Pro Eye. Nowością w ofercie są natomiast HTC Vive Cosmos, które w przeciwieństwie do swoich starszych braci do działania nie wymagają zewnętrznych czujników.

Ciekawym wyborem mogą się okazać samodzielne HTC Vive Focus, które nie wymagają komputera. Do tego gracze mogą dokupić akcesoria do HTC Vive, takie jak dodatkowe kontrolery, stacje bazowe, trackery przyczepiane do pasa lub kostek, adaptery bezprzewodowe oraz silikonowe osłonki. Firma zapowiada, że w przyszłości będą pojawiać się dodatkowe moduły.

Oculus

Inną firmą, której produkty z tej kategorii są warte uwagi, jest Oculus. Rozwija ona swoje gogle nieco dłużej niż HTC. Nie nawiązała co prawda partnerstwa z Valve, ale została wykupiona przez Facebooka, który łoży pieniądze na rozwój kolejnych zestawów.

Głównym produktem w ofercie marki Oculus są gogle Oculus Rift. Ich najnowsza generacja to Oculus Rift S. Wymagają one do pracy odpowiedniego komputera. Również i w tym przypadku dostępna jest cała gama akcesoriów, w tym dedykowane kontrolery, stacje bazowe itp.

Oprócz tego podobnie jak w przypadku sprzętów z rodziny HTC Vive w ofercie Oculusa znalazły się samodzielne gogle VR, które nie wymagają podłączenia do komputera. Ciekawą propozycją jest Oculus Quest. Ten zestaw dostał na wyłączność grę w uniwersum Star Wars.

PlayStation VR

Dla osób, które nie mają mocnego peceta, ciekawą propozycją są gogle PlayStation VR. Co prawda aby z nich skorzystać potrzebna jest konsola PlayStation 4, ale cały zestaw i tak jest dużo tańszy od komputera, który jest konieczny, by skorzystać z gogli HTC lub Oculusa.

Aby uruchomić grę na PSVR w wirtualnej rzeczywistości, należy wyposażyć się jedynie w akcesorium PlayStation Camera. Pozwala ona na namierzenie gogli w przestrzeni. W większości gier sterować ruchami awatara można za pośrednictwem pada, którego diodę potrafi śledzić kamera.

Mimo to warto rozważyć zakup dodatkowych kontrolerów w postaci dwóch pałeczek Move – po jednej do każdej dłoni. To znacznie uatrakcyjnia rozgrywkę. Dobra wiadomość jest taka, że można skorzystać z tych, które współpracowały wcześniej z konsolą PlayStation 3.

Ciekawym akcesorium, które uatrakcyjnia rozgrywkę w goglach PlayStation VR na głowie, jest Aim Controller. To specjalny pad w kształcie karabinu, który jest śledzony przez PlayStation Camera na tej samej zasadzie, co pałeczka Move. Świetnie sprawdza się w wybranych strzelaninach.

Google Cardboard

Dla osób, które chcą sprawdzić wirtualną rzeczywistość w praktyce, ale nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy, ciekawą propozycją będą zestawy Google Cardboard. To proste okulary VR, które można złożyć samemu z kawałka kartonu oraz dwóch soczewek. Aby przenieść się do wirtualnego świata, wystarczy przed ich założeniem włożyć w odpowiednią kieszeń kompatybilny smartfon z uruchomioną aplikacją.

Samsung Gear VR

Swoich sił w mobilnej wirtualnej rzeczywistości próbuje również Samsung. W sprzedaży są gogle Samsung Gear VR. Działają one na podobnej zasadzie co Google Cardboard – patrzy się przez soczewki na obraz z wyświetlacza telefonu, na którym uruchomiono odpowiednią aplikację lub grę.

Gogle marki Samsung są zgodne z wybranymi telefonami tej firmy. Przed zakupem warto się jednak upewnić, czy dana generacja gogli wspiera posiadany model smartfona, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Dobrym pomysłem może być też dokupienie pilota, który pozwala wygodnie sterować obrazem w trybie VR.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro