Okulary do squasha

Okulary do squasha

Squash jest taką dyscypliną sportu, w której oczy są szczególnie narażone na urazy. W tej grze liczą się nie tylko rakieta i siła naciągu, ale także okulary ochronne. Podpowiadamy, jakie powinny być i z jakiego materiału wykonane.

udostępnij

Ewa Kołodziej Ewa Kołodziej  / 14-02-2018

Podczas gry w squasha piłka może osiągnąć oszałamiającą prędkość nawet 270 km/h. Nie trzeba bujnej wyobraźni, by sobie uzmysłowić, co może się stać, jeśli taka piłka trafi w oko. Okulary ochronne są zatem nie tylko elementem „stylówy” gracza, ale także niezbędnym wyposażeniem. Przyjrzyjmy się głównym producentom tego osprzętu.

Cechy dobrych okularów

Podczas poszukiwania produktu najlepszego z najlepszych weźmy pod uwagę wytrzymałość okularów, czyli to, z jakiego materiału są zbudowane. Dobrze, jeśli do produkcji użyto odpornego na zniszczenia, porysowania i stłuczenia poliwęglanu. To materiał o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, podobny do pleksiglasu, ale bardziej wytrzymały mechanicznie. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium. Taka budowa zabezpiecza okulary przed pęknięciem czy rozpryśnięciem się na drobne kawałki, gdy piłka uderzy w okulary. Gwarancja, że szkła nie zaparują, bo są pokryte specjalną powłoką anti-fog, też jest mile widziana. Kupując okulary, sprawdźmy, czy w zestawie są dwa rodzaje nosków, którymi dopasujemy okulary do kształtu twarzy, oraz czy mają na zausznikach wykończenie z gumy. Dzięki zausznikom nie będą się zsuwać z głowy, gdy w szale rywalizacji będziemy wylewać siódme poty.

Wilson

Marka znana z produkcji rakiet do gry czy odzieży sportowej firmuje swoim brandem także okulary do squasha. Lekkie, wytrzymałe w konstrukcji, z szybami wyposażonymi w otwory wentylacyjne, które wraz ze specjalną powłoką zapobiegną parowaniu podczas użytkowania. Przydatnym elementem jest gumka lub szeroki pas, który okala głowę, zapewniając, że okulary nie przemieszczą się podczas intensywnego poruszania się. Spełniają normy BS 7930-1 i ASTM F803, czyli zostały przetestowane i dopuszczone do użytku jako chroniące oczy przed urazami.

Karakal

Okulary tej marki są zbudowane z poliwęglanu. Są bardzo wytrzymałe. Ich szkła pokrywa substancja zapobiegająca zaparowaniu, dzięki czemu nic nie zaburzy nam widoczności podczas rozgrywki. Światowa Federacja Squasha (WSF) zatwierdziła okulary tego producenta jako odpowiednie do używania podczas meczów.

Inni wiodący producenci

Poza Karakalem i Wilsonem okulary sportowe wytwarzają Uvex i Dunlop. Kupując przeznaczone do gry w squasha, pamiętajmy, by szkła były bezramkowe – rama soczewek w kontakcie z piłką może pęknąć i wbić się w ciało. Grający w suasha zalecają zaczynanie przygody z tą dyscypliną od wyboru odpowiednich okularów, gdyż mają one tak samo wysoki priorytet zakupu jak rakieta czy odpowiednie buty.

Okulary ochronne

Jeśli wyznajemy zasadę, że cokolwiek na oczach ochroni nasze oczy lepiej niż nic, i nie chcemy dopłacać za sformułowanie „do squsha” w nazwie produktu, możemy pomyśleć o zakupie okularów BHP. Chronią one oczy podczas prac przy obróbkach materiałów skrawaniem czy piłowaniu. Jest to opcja budżetowa, bo najtańsze okulary ochronne kosztują około 20 zł. Okulary te może nie spełnią norm Federacji Squasha, ale niektórzy użytkownicy twierdzą, że odgrywają swoją rolę i chronią oczy przed urazem spowodowanym uderzeniem piłką. Innym sprzętem używanym do ochrony oczu podczas squasha są okulary strzeleckie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Światowa Federacja Squasha wymaga noszenia okularów do 19. roku życia dla lepszej ochrony oczu podczas gry. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, by mieli je na nosie również ci gracze, którzy już dawno przestali być nastolatkami. Nie oszczędzajmy na swoim zdrowiu! Jeśli piłka trafi w klatkę, rękę lub udo, możemy co najwyżej nabawić się siniaków. Uderzenie piłką w oko może skończyć się tragicznie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro