Okrągłe lustro na trzy nieoczywiste sposoby
Zdaniem eksperta

Okrągłe lustro na trzy nieoczywiste sposoby

Szturmem zdobyło domowe aranżacje. Pokochał je obiektyw aparatu, Instagram i wnętrzarskie magazyny. Okrągłe lustro to uniwersalna dekoracja ponad stylistycznymi podziałami.

udostępnij

Katarzyna DumińskaKatarzyna Dumińska / 01-04-2019

Ludwik XIV był nimi oczarowany, kolekcję cennych lustrzanych tafli zamknął w ramy imponującej rozmachem Galerii Zwierciadlanej, która nie miała sobie równych! O zmierzchu gości tej niezwykłej sali zaskakiwał urzekający spektakl ostatnich promieni słońca oraz skąpanego w nich pałacowego ogrodu, promienie odbijały się w siedemnastu lustrzanych panelach. Doskonała sceneria do przechadzek dumnego Króla Słońce i jego onieśmielonych dworzan.

Od czasów tych królewskich spacerów lustra przestały być synonimem dostatku, stając się jednym z podstawowych elementów każdej domowej aranżacji. Przez wieki ani trochę nie straciły na powabie i tajemniczym magnetyzmie. Włączone do wystroju nadal udowadniają, że magiczne potrafią być nie tylko w bajkach.

W kręgu doskonałości

Jeszcze do niedawna lustra funkcjonowały w aranżacji głównie nad łazienkowym zlewem i w przedpokoju. Szczytem marzeń była przepastna szafa z lustrzanymi drzwiami. Próby wyjścia poza ten schemat często odbierane były jako pretensjonalne i w złym guście. Na szczęście zwierciadła doczekały się małego renesansu, a serca tysięcy ich miłośników na całym świecie skradły modele okrągłe. To miłość piękna i trudna zarazem – aranżacja takich luster bywa zadaniem niełatwym, szczególnie kiedy próbujemy wprowadzić je do mniej oczywistych miejsc. Jednak nie ma się co zrażać, wystarczy przestrzegać trzech prostych zasad, a w zamian otrzymamy naszą własną lustrzaną galerię.

grafika tekst

Praca dobrze zorganizowana

Funkcjonalnie urządzone, domowe biuro to podstawa efektywnej pracy. Idealnie, kiedy zlokalizowane jest blisko naturalnego źródła światła, przodem do pomieszczenia. Niestety nie zawsze mamy możliwość tak dogodnego ustawienia. Jeżeli biurko dostawione jest do ściany, a siedząca przy nim osoba ma za plecami pokój, warto powiesić nad blatem nieduże lustro. Umieszczone na linii wzroku pozwoli kontrolować to, co dzieje się za nami i ochroni przed niejednym przykrym zaskoczeniem. Odbijająca się w lustrze przestrzeń pozytywnie wpłynie również na nasze skupienie, zwiększając poczucie komfortu. Praca z pustą ścianą przed nosem wywołuje wrażenie niepokoju oraz przytłoczenia, a to może nas tylko dodatkowo dekoncentrować.

1

Kolacja w dobrym nastroju

Według zasad feng shui nie ma lepszego miejsca na lustro niż jadalnia. Suto zastawiony stół to symbol bogactwa i dobrobytu, a zwielokrotnienie go w lustrzanym odbiciu ma wprowadzić w domowe progi aurę pomyślności… W dalekowschodnie praktyki urządzania wnętrz można wierzyć lub nie, ale lustro na jadalnianej ścianie to zawsze dobry pomysł. Poza tym, że doda pomieszczeniu przestronności i optycznie je rozjaśni, to wieczorem będzie wspaniale odbijać blask rozstawionych na stole świec. Dobrze zaprezentuje się w pojedynkę, jak również w towarzystwie kinkietów, koniecznie symetrycznie umieszczonych po jego obu stronach. Z kolei najmodniejszy zestaw stworzy zawieszone nad niskim bufetem w stylu vintage.

2

Odważnie na salonach

Okrągłe lustro to dekoracja sama w sobie. W nowoczesnych, minimalistycznych apartamentach doskonale odnajdą się okazałe modele na paskach lub z podświetlaną tarczą. Delikatne, rozproszone światło rzuci efektowny cień na ścianę, a naszą dekorację przybliży wyglądem do modernistycznej, surowej rzeźby. Lustrzana tafla (albo kilka tafli) może stać się również elementem kolażu ściennych dekoracji. Warto wtedy wybrać lustro o średnicy zbliżonej do rozmiarów pozostałych obiektów, a figurę okręgu powtórzyć przynajmniej dwa razy w całym zestawieniu.

3

Poniżej kilka popularnych rodzajów okrągłych luster:

  • lustro Emilio: powściągliwa kompilacja pionów i poziomów oraz plam pastelowych barw, asymetrycznie rozmieszczonych na okrągłej powierzchni lustra. Ten model pokochają wielbiciele nowoczesnych dodatków w duchu chłodnego minimalizmu.

  • lustro Natura: zamknięte w ramie z jasnego drewna o surowym charakterze. Uniwersalna propozycja nie tylko do wnętrz w stylu skandynawskim.

  • lustro Sotorio: ramę w tym modelu zastąpiła jej imitacja naniesiona bezpośrednio na taflę. Regularne, delikatne podziały podkreślają oryginalny i elegancki charakter lustra. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja salonu lub jadalni.

  • lustro na pasku: okrągła tafla zawieszona na pasku wykonanym z marynarskiej liny. Dzięki niej lustro zyskuje odrobinę wakacyjnego luzu. Idealne do wnętrz o rustykalnym zabarwieniu lub tych z nutką sentymentu vintage.

  • komplet luster Lorina: multiplikacja lustrzanych powierzchni to sposób na szybką i efektowną dekorację. Nie ma aranżacji, w której nie sprawdziłyby się te proste czarne lub białe ramy. To bezpieczny wybór.

Okrągłe lustra to piękne, ale i bardzo wymagające dekoracje. Zdecydowanie warto z nich korzystać, jednak należy to robić z dużym wyczuciem i w przemyślany sposób. To element aranżacji, który nie lubi przypadku. Obdarzony odrobiną uwagi, odwdzięczy się niepowtarzalnym blaskiem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro