Okna drewniane czy plastikowe?

Okna drewniane czy plastikowe?

Dobranie okien może być niezwykle problematyczne – zwłaszcza wybór między oknami plastikowymi a drewnianymi. Oba rozwiązania mają swoje atuty, nad którymi warto się zastanowić nieco dłużej.

udostępnij

Aleksandra SeńAleksandra Seń / 05-10-2017

Jeszcze tysiąc lat temu uważano okna za nieestetyczne, a nawet zbędne. Od tamtych czasów bardzo wiele się zmieniło. Dziś nie wyobrażamy sobie domu bez okien. Dawniej oczywistym wyborem były okna drewniane, w ostatnich latach większość z nas najchętniej wybierała okna plastikowe. Kupione rozsądnie i po głębokim namyśle będą służyć przez lata – ważne więc, by tej decyzji nie podejmować pochopnie ani pod wpływem stereotypów.

Współczynnik infiltracji i trzymanie ciepła

Jest to współczynnik, poprzez który określa się przewiew. Na jego podstawie stwierdza się, czy okna są szczelne. Okna drewniane mogą niektórym przywodzić na myśl skojarzenia z nieprzyjemnym przewiewem przy ramie, dziś osiągają jednak wyniki bardzo zbliżone do okien plastikowych. Szczelność współczesnych okien drewnianych wynika z ich konstrukcji – składają się z trzech warstw drewna, a każda warstwa ma inny kierunek przebiegu usłojenia. Dzięki temu przylegają do siebie bardzo ściśle.

Okna plastikowe mają w tej konkurencji pewien minus – słabiej trzymają ciepło. To sprawia, że nie nadają się do dużych przeszkleń. Od standardowych, jednokomorowych ram PCV znacznie lepiej sprawdzą się te wielokomorowe. Z kolei okna drewniane lepiej zachowują temperaturę pomieszczenia na tym samym poziomie.

Cisza jak makiem zasiał

Kolejną funkcją okien jest, oczywiście, ochrona przed odgłosami z ulicy. Okna drewniane dobrze wygłuszają dźwięki z otoczenia, jednak wśród okien PCV łatwiej o modele, których najważniejszym atutem jest dźwiękoszczelność. Osiąga się ją poprzez zastosowanie innowacyjnych metod. Same ich profile składają się z większej liczby komór, dzięki czemu są grubsze. Ponadto stosuje się szyby, pomiędzy które wpuszcza się gaz ciężki.

Co istotne, niektóre modele okien drewnianych również mają dziś te funkcje. Tu pojawia się jednak problem: dostępność.

Dostępność okien obu typów

Okna plastikowe są wysoce dostępne– mamy do wyboru mnóstwo gotowych modeli o uniwersalnych rozmiarach, które możemy dostać od ręki. Wynika to z bardzo szerokiego rynku i wysokiej konkurencji między producentami. Wśród najbardziej znanych marek można znaleźć choćby takie firmy jak VEKA czy polski Drutex, a w kategorii okien dachowych – Velux.

Paleta barw jest zwykle dość wąska. Na ogół możemy spotkać się z modelami białymi, nieco rzadziej z brązowymi. Niektóre skutecznie imitują drewno. Można wykonywać na zamówienie modele o konkretnych kształtach, co jednak jest zwykle czasochłonne i kosztowne.

W przypadku okien drewnianych dostępność jest niższa. Okna PCV całkowicie zdominowały rynek, więc liczba producentów systematycznie się zmniejsza. Drewno jest jednak tworzywem wyjątkowo podatnym na dostosowywanie do potrzeb klienta – dlatego okna mogą mieć dowolne kształty, kolory czy wzory. Do producentów okien drewnianych należą m.in. Oknoplast Kraków, Sokółka, Drutex, Wacławik.

Okna jako ozdoba

Trzeba pamiętać, że okna mogą stanowić swego rodzaju uzupełnienie wystroju wnętrza. Okna drewniane wyśmienicie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w klimacie retro, szczególnie jeśli mają widoczne, wyraźne słoje. Ze względu na swoją cenę okna drewniane kojarzą się z luksusem i dodają wnętrzu charakteru. Rozwiązaniem kompromisowym i tańszym jest wybór okien plastikowych w okleinie imitującej drewno, jak choćby mahoń. W niektórych wnętrzach bardzo ciekawy efekt dadzą okna okrągłe.

W pokojach nowoczesnych czy minimalistycznych okna plastikowe będą prezentować się zdecydowanie lepiej.

Konserwacja, pielęgnacja

Okien plastikowych nie trzeba konserwować w żaden sposób – poza okresowym myciem. Pod wpływem światła nieco blakną i wypaczają się, ale dotyczy to znacznie bardziej ram ciemnych niż białych. Ich trwałość to kilkadziesiąt lat, dlatego często w krajach Zachodu można natknąć się na plastikowe okna, które montowano już w latach siedemdziesiątych!