Morsowanie – na co zwrócić uwagę?
Zimna woda i niskie temperatury nie robią na tobie wrażenia? Polecamy zimowe kąpiele w morzu lub jeziorze! Sprawdź, jak się prawidłowo przygotować do morsowania.
Okleiny samochodowe to najprostszy, najszybszy i jednocześnie najtańszy sposób na metamorfozę samochodu. Pozwalają na zmianę koloru, a nawet faktury całej karoserii lub poszczególnych jej elementów, a dodatkowo chronią lakier przed uszkodzeniami. Przedstawiamy największe zalety samochodowych oklein 3D.
Czas czytania: 4 min
Miłośniczka sportów motorowych i wodnych. Do tej pory współpracowała z magazynem historycznym Histmag, portalem Android.com.pl, serwisem dla rodziców TaTenTo, blogiem Groupon Polska i organizatorem rajdu offroad Magam Trophy. W życiu ma trzy prawdziwe pasje: czytanie, pieczenie słodkości i podróże wszędzie tam, gdzie jest ciepło.
Okleina samochodowa sprzedawana jest w specjalnych arkuszach, które nakłada się na wybrane fragmenty karoserii, unieruchamia magnesami, a następnie przycina i wyrównuje według potrzeb. Ponieważ ma ona właściwości samoprzylepne, nie wymaga stosowania kleju ani żadnych dodatkowych preparatów montażowych. Podczas oklejania zaokrąglonych elementów, takich jak spoilery czy różnego rodzaju zagłębienia, może się okazać konieczne podgrzanie folii opalarką. Omijać należy uszczelki oraz szyby, pamiętając o marginesie o szerokości co najmniej +5 cm, ponieważ okleina może się kurczyć. Ważne jest również to, że okleinę samochodową nakładamy wyłącznie na umytą, osuszoną oraz pozbawioną uszkodzeń karoserię.
Okleiny samochodowe dostępne są w przeróżnych wzorach, kolorach, a także fakturach. Umożliwia to nie tylko zmianę koloru samochodu na taki, którego nie oferował producent, ale także ozdobienie go różnorodnymi, również wypukłymi motywami. Okleiny 3D, czyli z trójwymiarowym tłoczeniem, są niezwykle efektowne i nadają samochodowi drapieżny charakter. Doskonale prezentują się na wybranych fragmentach karoserii, np. zderzaku, spoilerze czy lusterkach, ale można je wykorzystać także do pokrycia całego auta. Najpopularniejsze są okleinyprzypominające włókno węglowe (ang. carbon) oraz szczotkowaną stal, ale w sklepach znajdziemy również pokryte brokatem lub imitujące drewno. Najczęściej wybierane kolory to czarny, grafitowy, odcienie metalizowane – przede wszystkim srebrny i złoty – oraz tzw. kameleony, które mienią się wieloma kolorami w zależności od kąta patrzenia.
Przede wszystkim okleina samochodowa 3D jest zdecydowanie tańsza niż lakierowanie karoserii. Poza tym jej instalacja jest szybsza (zajmuje od 2 do 5 dni), mniej pracochłonna i nie niszczy oryginalnego lakieru. Okleinę można bez problemu wymienić w dowolnym momencie, np. wtedy, kiedy poprzedni kolor czy wzór przestanie się nam podobać lub zdecydujemy się na sprzedaż pojazdu. Jest ona również znacznie mniej wymagająca niż lakier, ponieważ nie trzeba jej woskować ani polerować. Wystarczy woda z mydłem oraz miękka szmatka z mikrofibry, aby szybko doprowadzić ją do idealnego stanu.
Ogromnym atutem okleiny samochodowej jest fakt, że ma nie tylko estetyczne, ale również praktyczne zastosowanie. Doskonale zabezpiecza samochód przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi (np. zarysowaniami czy przebarwieniami). Niestraszny jej ulewny deszcz, działanie promieni UV, kamienie odpryskujące spod kół ani nieczystości pozostawiane przez zwierzęta. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by wybrać okleinę mającą specjalny atest i certyfikat bezpieczeństwa, a posłuży przez wiele lat.
Miłośniczka sportów motorowych i wodnych. Do tej pory współpracowała z magazynem historycznym Histmag, portalem Android.com.pl, serwisem dla rodziców TaTenTo, blogiem Groupon Polska i organizatorem rajdu offroad Magam Trophy. W życiu ma trzy prawdziwe pasje: czytanie, pieczenie słodkości i podróże wszędzie tam, gdzie jest ciepło.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu