Okap kuchenny – czy może być designerskim dodatkiem?

Okap kuchenny – czy może być designerskim dodatkiem?

Okap coraz częściej pełni nie tylko praktyczną, użytkową funkcję. To urządzenie nierzadko traktujemy też jako… oryginalną ozdobę wnętrza.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 19-04-2017

Wybierając sprzęt RTV i artykuły gospodarstwa domowego coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ich praktyczne zastosowanie i specyfikację technologiczną, ale również na ich walory estetyczne. Nic dziwnego, staramy się mieszkać coraz lepiej i ładniej, mamy większą niż jeszcze parę lat temu wiedzę na temat urządzania wnętrz i dostęp do coraz większej liczby marek i brandów, oferujących oryginalne i designerskie produkty.

Tę zmianę szczególnie wyraźnie widać w wystroju kuchni, która jest przecież sercem każdego domu. Niezależnie od tego, czy twoja kuchnia jest duża i przestronna, czy ciasna i przytulna, chcesz, żeby była urządzona w sposób ułatwiający codzienną pracę i cieszący oczy.

Okazuje się też, że jest jedno konkretne urządzenie, na przykładzie którego można łatwo zaobserwować tę zmianę podejścia do urządzania wnętrz: okap kuchenny. Choć może wydawać się wam to dziwne, właśnie ten sprzęt przeszedł w ostatnich latach największą metamorfozę i coraz częściej poza funkcją praktyczną pełni też rolę efektownej ozdoby.

Nowoczesność i elegancja

Obecnie nawet najmniejsze i najprostsze okapy kuchenne potrafią zaskakiwać elegancją i kunsztem wykonania. Dawno już minęły czasy, kiedy prosty wyciąg nie tylko słabo radził sobie ze swoim podstawowym zadaniem, ale w dodatku sprawiał, że w kuchennej zabudowie powstawała brzydka wyrwa, często „ozdobiona” grubą rurą, odprowadzającą do przewodu wentylacyjnego zasysane powietrze.

Obecnie większość nowoczesnych okapów kuchennych działa w dwóch trybach: jako wyciągi (klasyczne, podpięte do wentylacji urządzenia, które wykorzystują ciąg powietrza) i pochłaniacze, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza.

Podstawowa funkcja okapu jest dość prozaiczna: urządzenie to ma neutralizować nieprzyjemne zapachy podczas gotowania i wciągać unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu. Trudno więc spodziewać się po nim czegoś nadzwyczajnego. Okazuje się jednak, że poza tym mało interesującym, choć bardzo przydatnym, zadaniem może też zwyczajnie cieszyć oko. Nowoczesne okapy, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej i szkła, wyposażone dodatkowo w halogenowe oświetlenie, prezentują się bardzo efektownie, ozdabiając kuchnię.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okapy dzielimy nie tylko ze względu na tryb pracy, ale również na rodzaj zastosowanego projektu. Są okapy przyścienne, teleskopowe i podszafkowe, blatowe lub szafkowe. Wszystkie te urządzenia, choć popularne i dostępne w przystępnych cenach, są najczęściej bardzo proste.

Najpopularniejsze są oczywiście te przyścienne i to właśnie je najczęściej widujemy w polskich kuchniach. W tym przypadku dostępny jest wprawdzie dość spory wybór projektów i form, ale najpopularniejsze są te ze szkła i metalu.

Ciekawie prezentują się okapy blatowe, zainstalowane nie nad płytą kuchenki, lecz przy niej, zamontowane na stałe lub wysuwane z blatu. Projektanci dwoją się i troją, aby nadać im coraz bardziej finezyjne i oryginalne kształty – szczególnie efektowny jest ten z wygiętego szkła, przypominający nieco żagiel.

Okap wyspowy – designerskie marzenie

Największą ozdobą kuchni może być jednak okap wyspowy. Urządzenie tego rodzaju montuje się najczęściej w dużych kuchniach, w których zaprojektowano wyspy kuchenne. Nie wszyscy dysponujemy jednak takim metrażem, ale to nie szkodzi. Zaletą okapów wyspowych jest bowiem to, że można zainstalować je w każdym miejscu, będą więc dobrze wyglądały również przy ścianie. Te najbardziej efektowne, wykonane z tworzyw sztucznych wysokiej jakości lub barwionego szkła, bardziej niż klasyczne wyciągi przypominają piękne, designerskie lampy. Takie okapy mają w swojej ofercie marki Elica lub Falmec. Co ciekawe, okazuje się, że również Polacy mają się czym pochwalić, gdy mowa o designerskich okapach. Od lat produkuje je pochodząca z Sanoka marka Ciarko (pod względem sprzedaży zajmująca trzecie miejsce w Europie), której produkty zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach na całym świecie.

Jedynym minusem takiego okapu jest jego cena. Waha się ona od kilku tysięcy złotych po najdroższe modele, które mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Okap już dawno przestał być mało estetycznym elementem wyposażenia kuchni. Dzisiaj urządzenia tego typu nie tylko dbają o czystość powietrza, ale również ozdabiają wnętrze, łącząc to, co najlepsze w użytkowym designie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro