Okap – do czego tak naprawdę jest nam potrzebny?

Podczas zakupu okapu kuchennego oprócz wyglądu i ceny ważne są inne funkcje wpływające na prawidłową pracę urządzenia, a także jego energooszczędność.

Martyna Rafalska Martyna Rafalska / 31-08-2016

Okap kuchenny to niesamowita i nieoceniona pomoc w dbaniu o czystą i zdrową kuchnię. W końcu jest to szczególne miejsce, a wentylacja odgrywa tam podstawową rolę.

Czy okap jest nam potrzebny?

Smażenie i gotowanie generują opary. Niestety, jest to para, która ma wysoką zawartość tłuszczu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów – należy odprowadzić ją na zewnątrz lub oczyścić. Słaba wentylacja sprawia, że opary osiadają na ścianach, meblach i urządzeniach oraz na ubraniach. Przebywanie w takim warunkach wpływa na nasze zdrowie – tłuszcz i wilgoć są najlepszym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii, pleśni, drobnoustrojów. Zagraża to nie tylko kuchni, ale i naszemu zdrowiu.

Najlepsze rozwiązanie to zakup odpowiedniego okapu kuchennego. Jego praca polega na pochłanianiu i całkowitym usuwaniu niepożądanych składników, które znajdują się w powietrzu. Stosowanie okapów najlepszej jakości sprawi, że mieszkanie zostanie pozbawione kulinarnej woni, a samo pomieszczenie kuchenne stanie się czyste, bezpieczne i zdrowe.

Podstawowe zalety okapu kuchennego

Okap kuchenny ma wiele istotnych zadań do spełnienia:

  1. Chłonie parę wodną.
  2. Usuwa uciążliwe i nieprzyjemne zapachy (np. smażonej cebuli, przypalonego mięsa).
  3. Uwalnia powietrze od szkodliwych gazów (np. tlenku węgla), oparów, drobinek tłuszczu.
  4. Może działać jako wyciąg (uwalnia powietrze kanałem wentylacyjnym poza dom) lub jako pochłaniacz, w którym oczyszczone powietrze wraca do kuchni po przefiltrowaniu.
  5. Okap może podkreślić styl kuchni, stać się jego ozdobą.

Rodzaje okapów

  1. Okapy podszafkowe. Mocowane są pod szafką kuchenną lub bezpośrednio przy ścianie. Ich główną zaletą jest to, że nie zajmują wiele miejsca, można je dostać w rozsądnej cenie.
  2. Okapy kominkowe. Montowane są nad kuchenką, a ich charakterystyczny komin maskuje rurę, która odprowadza zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego.
  3. Okapy wyspowe. Jest to idealne okapy do kuchni, w której kuchenka jest zlokalizowana na tzw. wyspie.
  4. Okapy teleskopowe. Przeznaczone do zabudowy – ich mechanizm stanowi dno szafki kuchennej, w której są zamontowane.

Energooszczędność jest w cenie

Wybierając okap, warto wziąć pod uwagę oszczędność energii. Niektórzy producenci gwarantują oszczędzenie prądu nawet o 70%. Na co zwrócić uwagę? Podstawowymi czynnikami, które mogą wpłynąć na skuteczną energooszczędność, są moc urządzenia, rodzaj oświetlenia i dostępne prędkości.

Moc

Silniki, które stanowią wyposażenie nowoczesnych okapów, cechują się zdecydowanie mniejszym zużyciem energii i mocy. Niskie zapotrzebowanie umożliwia silnik zapewniający optymalizację zużycia prądu bez dodatkowej ingerencji. Okapy takie powinny charakteryzować się mocą na poziomie 8–10 W (standardowe mają nawet do 50 W), a także cichszą pracą.

Oświetlenie

Dużo mniej energii pobiera okap mający oświetlenie typu LED. Takie żarówki zużywają dziesięciokrotnie mniej energii niż normalne, a ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa.

Wydajność

Wydajność okapu gwarantuje przefiltrowanie całego zanieczyszczonego powietrza. Ważna jest tu również prędkość działania – niektóre modele mają nawet do 10 poziomów szybkości.

Okap kuchenny dba nie tylko o piękne zapachy w naszym domu, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i komfort życia. Tworząca się para wodna, która skrapla się na meblach i ścianach, powoduje zawilgocenie oraz tłuste i lepkie zacieki. Reasumując, jeżeli chcemy, by nasza kuchnia była nie tylko czysta, ale też stylowa i nowoczesna, z pewnością warto zdecydować się na zakup okapu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro