Ogrzewanie elektryczne za pomocą pompy ciepła – co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie elektryczne za pomocą pompy ciepła – co trzeba wiedzieć?

Przy nieustannie rosnących cenach prądu ogrzewanie elektryczne może powodować szybsze bicie serca u inwestorów. Niestety grzejniki i termowentylatory zasilane energią elektryczną to jeden z droższych sposobów na ogrzewanie domów jedno- i wielorodzinnych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć koszty prądu. Poza ogrzewaniem domów w nocnej taryfie G12 inwestorzy mogą zdecydować się również na inny sposób optymalizacji rachunków za prąd. Jest nim zakup pompy ciepła.

udostępnij

Marcin CichockiMarcin Cichocki / 29-08-2019

Zasilana energią elektryczną pompa ciepła pozwala ogrzewać obiekty mieszkalne o wiele taniej i efektywniej. Jej sposób działania zbliżony jest do pracy chłodziarek, klimatyzatorów czy lodówek. Pompa czerpie ciepło z tzw. dolnego źródła (punktu wejściowego ulokowanego w dolnych partiach gleby) i oddaje je w punkcie wyjściowym w domu. Zasada działania tego urządzenia sprowadza się do zamkniętego wewnętrznego obiegu ciepła, w którym czynnik roboczy transportujący ciepło poddawany jest parowaniu, sprężaniu, skraplaniu i rozprężaniu. Przykładem nowoczesnej, energooszczędnej i wydajnej pompy składającej się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej jest model Panasonic Aquarea 7 kW.

Mamy do wyboru kilka rodzajów pomp ciepła

Rynek oferuje kilka rozwiązań technologicznych pomp ciepła, które różnią się konstrukcją oraz zasadą działania.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrzno-powietrzne i powietrzno-wodne, które odbierają ciepło z powietrza i oddają je w obiektach mieszkalnych. Przykładem urządzenia działającego w podobny sposób jest klimatyzator wyposażony w zewnętrzny agregat i wewnętrzną jednostkę chłodzącą, która umożliwia również ogrzewanie pomieszczeń. Przykładami sprawdzonych powietrzno-wodnych monoblokowych pomp ciepła są produkty LG Therma V Monoblok.

Innymi chętnie wybieranymi pompami ciepła są pompy wodno-wodne i glikolowo-wodne. Urządzenia te pozwalają oddawać ciepło do standardowych wodnych instalacji grzewczych w domu i najlepiej sprawdzą się podczas współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Dolnym źródłem tego typu pomp ciepła są poziome wymienniki gruntowe w formie długich rur zakopanych w glebie lub wymienniki pionowe, czyli rury zamontowane w utworzonym uprzednio szybie. Na rynku znaleźć można również niskotemperaturowe pompy ciepła z wymiennikami powietrznymi, czego przykładem mogą być urządzenia firmy Daikin.

W niewielkich domach na małych działkach, w obiektach biurowych oraz w mieszkaniach sprawdzą się powietrzno-wodne pompy ciepła, które nie wymagają stosowania zakopywania w ziemi wymiennika gruntowego. Pompy te czerpią ciepło z powietrza atmosferycznego.

Słowem podsumowania – pompa ciepła pozwoli znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie

Pompy ciepła zapewniają największą efektywność w sytuacji, gdy różnica temperatur między źródłem i temperaturą w obiekcie mieszkalnym jest możliwie duża. Pompy glikolowo-wodne współpracujące z ogrzewaniem podłogowym przy zużyciu 1 kWh energii elektrycznej są w stanie wygenerować aż 4 kWh ciepła. Pompy cieplne powietrzno-wodne przy tym samym zużyciu prądu zapewnią 2 kWh ciepła.

Efektywność pomp ciepła jest bardzo duża i przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej są one w stanie skutecznie ogrzać nawet wielkopowierzchniowe pomieszczenia domowe. Jeżeli poważnie myślimy o większej niezależności od cen energii dyktowanych przez zakłady energetyczne i znacznej optymalizacji rachunków za ogrzewanie, zdecydowanie warto zainwestować w tego typu rozwiązanie.

Niestety pompy ciepła nie należą do najtańszych urządzeń, jednak przy nieustannie rosnących cenach prądu inwestycja ta jest w stanie zwrócić się w ciągu kilku lat eksploatacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro