Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Ogrzewanie elektryczne – grzejnikowe czy podłogowe?

Coraz więcej inwestorów budujących dom mieszkalny jednorodzinny decyduje się na wybór ogrzewania elektrycznego. To zasługa niższych (w porównaniu do innych systemów grzewczych) nakładów inwestycyjnych – w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną można zyskać stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Dlatego w poniższym wpisie podpowiadam, czym jest ogrzewanie oraz z jakich elementów się składa. Zapraszam do lektury!

Ogrzewanie elektryczne – grzejnikowe czy podłogowe?

Spis treści:

Ogrzewanie elektryczne – czym jest?

Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu stanowi rozwiązanie uniwersalne, cieszące się największą wygodą użytkowania i szybkim czasem reakcji. Prawdą jest, że w porównaniu do alternatywnych wariantów grzewczych generuje najwyższe koszty eksploatacji. Zwróćmy jednak uwagę, iż każdy budynek wymaga indywidulnego podejścia do kwestii doboru źródła ciepła, obecnie budowane budynki – zwłaszcza w standardzie energooszczędnym i pasywnym, wymagają niewielkich nakładów grzewczych, stąd takie rozwiązania grzewcze wydają się najbardziej trafione i uzasadnione.

Dodatkowo rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że wyprodukowana energia elektryczna może bilansować koszty zużycia energii elektrycznej – zwłaszcza w okresie grzewczym, gdzie jej zużycie będzie największe. W skład rozwiązania elektrycznego wchodzą jedynie elementy grzejne, montowane bezpośrednio w pomieszczeniach – należą do nich urządzenia ścienne, tj. grzejniki panelowe, akumulacyjne, drabinkowe lub elementy podposadzkowe, do których należą kable, maty lub folie grzewcze.

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję, w jaki sposób będzie realizowane ogrzewanie. W przypadku braku dostępu do sieci ciepłowniczej, gazowej oraz gdy szukamy bezobsługowego rozwiązania grzewczego – warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Na wyborze ogrzewania elektrycznego możemy też zaoszczędzić. Po pierwsze, są to urządzenia niewymagające częstych napraw i przeglądów, a po drugie, decydując się na ten wariant grzewczy, możemy zrezygnować z budowy komina. Odejdą nam też koszty związane z przyłączem gazowym czy kupnem lub dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Po drugie, ogrzewanie elektryczne zajmuje też najmniej miejsca w domu – nie potrzebujemy kotłowni ani miejsca do składowania opału.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowo projektowane budynki muszą dodatkowo wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, dlatego w projekcie taki system grzewczy warto połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Instalacja ta powinna zostać dobrana w taki sposób, aby maksymalnie pokryć potrzeby energetyczne budynku w okresie całorocznym.

Elektryczne grzejniki ścienne

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, możemy je zrealizować na wiele sposobów. Pierwszym rozwiązaniem jest montaż grzejników ściennych, należą do nich grzejniki akumulacyjne, panelowe lub drabinkowe ręcznikowe. Grzejniki akumulacyjne to takie, dzięki którym możemy efektywnie wykorzystać energię z tańszej taryfy np. G12 lub G13. Oznacza to, że w nocy, gdy prąd jest tańszy, nasze urządzenie się nagrzewa, a w ciągu dnia nie potrzebuje już zasilania i może oddawać ciepło do otoczenia. Tego typu piece są droższe, ale ich eksploatacja wychodzi najtaniej.

Zarówno w rozwiązaniu panelowym, jak i drabinkowym mamy do czynienia z grzejnikiem składającym się z aluminiowej obudowy, w której znajduje się ceramiczny rdzeń z zatopionymi w nim elementami grzejnymi. Komponenty te umożliwiają szybkie nagrzewanie się rdzenia, a ten z kolei jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła i wolno je oddaje. Tego typu grzejniki występują w różnych mocach i rozmiarach – umożliwiających łatwe dopasowanie sprzętu do miejsca montażu. Nieodłącznym elementem każdego grzejnika elektrycznego jest termostat ścienny manualny lub programowalny, który zapewnia m.in. nastawianie parametrów ogrzewania dzień/noc w systemie tygodniowym.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie płaszczyznowe może występować w wersji wodnej lub elektrycznej. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy, zyskamy efekt ciepłej podłogi oraz równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – do wyboru mamy kable grzejne, maty i folie grzewcze.

Ogrzewanie elektryczne z użyciem kabli grzejnych powinno być dobrane i rozplanowane indywidualnie dla każdego pomieszczenia na etapie projektowania domu. Na tym stadium prac należy określić potrzeby cieplne pomieszczenia oraz dyspozycyjną powierzchnię grzewczą. Z obszaru wyłączamy miejsca stałej zabudowy oraz mebli posadowionych bezpośrednio na podłodze.

Kabel grzejny składa się z przewodu grzejnego umieszczonego w ochronnej powłoce. Przewody grzejne o grubościach 3-7 mm są wykonane z materiału o dużym oporze elektrycznym, który sprawia, że przewód rozgrzewa się, gdy płynie w nim prąd. Przewody grzejne są ekranowane, a ich podłączenie do instalacji elektrycznej poprzez wyłącznik różnicowo-prądowy stanowi skuteczną ochronę przeciwporażeniową. Takie przewody układamy (na etapie budowy, gdy wylewki nie są jeszcze wykonane) na stropie lub podkładzie betonowym z warstwą izolacji cieplnej, ograniczającej straty ciepła. Następnie przewody pokrywa się wylewką anhydrytową lub cementową. Opcjonalnie kable grzejne układamy bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, rezygnujemy wtedy z akumulacji cieplnej.

Alternatywą dla kabli grzejnych są maty grzewcze, to pas specjalnej siatki z włókna szklanego połączony z ekranowanym kablem grzejnym. Sprzedawane są w zwojach (rolkach) o stałej szerokości. W matach przewód grzejny jest fabrycznie zintegrowany z siatką. Wybierając matę grzewczą, kierujemy się powierzchnią grzejną oraz wskaźnikiem mocy przypadającej na metr kwadratowy maty.

Macie grzewczej można nadać pożądany kształt poprzez cięcie siatki (nie można przeciąć przewodu grzejnego) i obracaniu maty w odpowiednim kierunku. Mogą być one zasilane jednostronnie (kabel dwużyłowy) lub dwustronnie (kabel jednożyłowy). Te pierwsze są prostsze w montażu, gdyż mają jeden przewód zasilający. Maty dwustronne posiadają dwa przewody zasilające, które trzeba wprowadzić do puszki elektrycznej – są jednak cieńsze niż te jednostronnie zasilane. Układając matę dwustronnie zasilaną, należy tak przewidzieć jej rozmieszczenie, aby początek i koniec maty grzejnej wypadał w pobliżu termoregulatora, co pozwoli podłączyć oba przewody przyłączeniowe do termostatu.

Folia grzewcza to cienki oraz elastyczny element grzewczy wykorzystywany w ogrzewaniu płaszczyznowym. Składa się ona z folii wzbogaconej o elektrody z taśmy miedzianej, które pełnią funkcję przewodnika prądu. Tym, czym różni się folia od maty grzewczej, jest fakt, że specyfiką folii jest grzanie przy pomocy całej powierzchni, z kolei mata grzeje wyłącznie w miejscach przewodu oporowego. Do zasilania folii grzewczej używa się prądu zmiennego, który posiada napięcie zmienne 230 V, a także stałe o wartości 24 V lub 12 V. Z kolei moc jest wartością wahającą się między 60 W do maksymalnie 400 W na metr kwadratowy. Modele różnią się między sobą szerokością (między 25 a 100 centymetrów).

Warto wiedzieć

Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeznaczone jest przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, w których wykończeniem podłogi jest terakota, marmur, wykładzina dywanowa, wykładzina PCV, parkiet i inne pokrycia klejone do podłoża. Warunkiem ich stosowania powinien być odpowiedni atest i oznakowania, informujące o dopuszczeniu produktu do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro