Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Ogrodzenia gabionowe. Nowoczesne rozwiązanie do ogrodu

Szukasz funkcjonalnego, a przy tym niebanalnego i przystępnego cenowo ogrodzenia, które zapewni twojej rodzinie prywatność? Poznaj wszystkie zalety gabionów.

Ogrodzenia gabionowe. Nowoczesne rozwiązanie do ogrodu

Gabiony, czyli kamienie

Gabion to kosz wykonany z ocynkowanej metalowej siatki o kształcie prostopadłościanu, który wypełnia się głównie kamieniami, ale coraz częściej również marmurem, tłuczonym szkłem, fragmentami ceramiki czy łupinami kokosowymi. Ogrodzenie powstaje przez połączenie kilkunastu modułów gabionowych, które razem tworzą stabilną i bardzo efektowną konstrukcję. Gabiony doskonale współgrają z modernistyczną architekturą, ale można je wykorzystać także w klasycznych aranżacjach – wszystko zależy od koloru oraz rozmiaru wypełnienia. Poza charakterystycznym wyglądem, który przyciąga wzrok, ogrodzenia gabionowe mają również wiele innych zalet:

  • Są dźwiękoszczelne. Nieregularny kształt wypełnienia gabionów skutecznie rozprasza fale dźwiękowe. Dzięki temu doskonale tłumią one hałasy dochodzące z zewnątrz i ograniczają przenikanie generowanych wewnątrz (np. rozmów, krzyku dzieci czy szczekania psa).

  • Zapewniają prywatność. Kosze gabionowe znacząco zwiększają komfort domowników. Po pierwsze, chronią posesję przed ciekawskimi spojrzeniami, a po drugie zabezpieczają teren przed wtargnięciem. Gęsto rozmieszczone oczka metalowej siatki utrudniają wspinanie się po ogrodzeniu.

  • Są wytrzymałe. Ogrodzenia gabionowe wyróżnia masywna, bardzo stabilna konstrukcja, która w naturalny sposób przepuszcza wodę. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne oraz wibracje podłoża. Doskonale sprawdzają się na wymagającym i nierównym terenie. Wraz z upływem czasu stają się jeszcze mocniejsze dzięki wrastającym w nie systemom korzeniowym roślin.

  • Są ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się przyjazne środowisku materiały, które w żaden sposób nie zagrażają otoczeniu. W przypadku demontażu ogrodzenia gabionowego wszystkie elementy można wykorzystać ponownie.

  • Łatwo utrzymać je w czystości. Gabiony nie wymagają skomplikowanych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych. Siatkę warto regularnie konserwować cynkiem w spreju oraz lakierem zaprawkowym, a wypełnienie oczyszczać z zabrudzeń (ręcznie lub myjką ciśnieniową).

Rodzaje ogrodzeń

Wszystkie ogrodzenia gabionowe mają podobną konstrukcję – składają się z metalowego kosza oraz dowolnego wypełnienia. Możemy je podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • Panele ogrodzeniowe. Są to lekkie ścianki wykonane z elementów drucianych bądź drewnianych, które spina się haczykami. Powstałe w ten sposób ogrodzenie wystarczy osadzić w gruncie, a następnie wypełnić wybranym materiałem.

  • Ogrodzenie oporowe. Wykonane są z bardzo grubego zgrzewanego drutu, który można niemal dowolnie formować. To rozwiązanie jest bardzo uniwersalne konstrukcyjnie, a przy tym znacznie wytrzymalsze niż mury betonowe czy żelbetowe.

  • Kosze ogrodzeniowe. Są to bardzo wysokie, ale wąskie druciane klatki ze stalowej siatki, odpornej na mocny wiatr, wilgoć i zmiany temperatury. Doskonale sprawdzają się na działkach o niedużej powierzchni.

Na co zwracać uwagę?

Jeżeli ogrodzenie gabionowe ma nam służyć przez wiele lat, szczególną uwagę musimy zwrócić na rodzaj siatki, z której wykonano gabiony. To właśnie ona jest głównym elementem konstrukcyjnym całego ogrodzenia, od którego zależy jego funkcjonalność oraz wytrzymałość. Siatka może być pleciona lub zgrzewana, przy czym ta druga jest mocniejsza i bardziej odporna na niesprzyjające warunki pogodowe. Częściej wybierana jest jednak wersja pleciona – wygląda znacznie efektowniej, a ponadto jest elastyczna, co daje większe możliwości aranżacyjne. Ważne jest również to, w jaki sposób siatka została zabezpieczona przed korozją. Konieczne jest wybranie materiału ocynkowanego, ale niektórzy producenci stosują dodatkowo powłokę PCW, która gwarantuje jeszcze większą trwałość. Nie bez znaczenia jest wielkość i kształt oczek; te dwa parametry powinny być dopasowane przede wszystkim do rodzaju wypełnienia, a w drugiej kolejności do naszych upodobań.

Ile to wszystko kosztuje?

Zamontowanie ogrodzenia gabionowego nie wymaga dużego nakładu finansowego. Wypełnienie jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne, przy czym do wykonania go możemy wykorzystać np. pozostałości z budowy. Na przystępną cenę gabionów wpływa również to, że są łatwe w transporcie oraz montażu, a ich wymagania pielęgnacyjne są bardzo ograniczone. Ceny ogrodzeń gabionowych wahają się od 200 do 800 zł za metr bieżący – biorąc pod uwagę ich trwałość, jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań architektonicznych.

Gabiony są efektownym, niezwykle wytrzymałym i niewymagającym pod względem pielęgnacyjnym rodzajem ogrodzenia. Są również przystępne cenowo, dlatego warto rozważyć ich montaż w naszym ogrodzie. Sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla ciebie!

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro