Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Ogrodowe narzędzia wielofunkcyjne – porównanie

Utrzymanie idealnego ogrodu wymaga odpowiedniego sprzętu. Posiadanie wielu urządzeń ogrodniczych wiąże się jednak z wygospodarowaniem na nie miejsca. Sprawdźmy, w jakie urządzenia wielofunkcyjne warto zainwestować.

Ogrodowe narzędzia wielofunkcyjne – porównanie

Spis treści:

Wielofunkcyjne narzędzia do ogrodu

Pielęgnacja ogrodu wymaga wykonania wielu czynności: przycinania, ścinania, wycinania, koszenia, kopania, zamiatania i czyszczenia, a do tego potrzebne są narzędzi. Piły, kosy, nożyce do żywopłotu, nie mówiąc o wielu innych równie pomocnych przy pielęgnacji ogrodu. Jeśli więc prace mają być wykonywane łatwo i bez większego wysiłku, najlepiej zaopatrzyć się w narzędzia mechaniczne. Zakup kilku narzędzi mechanicznych oznacza jednak spory wydatek. A jeśli możemy ten wydatek zmniejszyć i w zamian mieć wszystkie sprzęty, które będą niezbędne? Jest to możliwe przy zakupie narzędzi wielofunkcyjnych do ogrodu. Jak sama nazwa wskazuje, łączą one różne narzędzia w poręcznej kompaktowej formie.

Multinarzędzia do ogrodu - dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą zakupu urządzenia wielofunkcyjnego do ogrodu jest to, że kupując jedno, otrzymujemy funkcje wielu urządzeń. Ma to pozytywne efekty w postaci pełniejszego portfela oraz oszczędności przestrzeni do magazynowania reszty sprzętu ogrodniczego. Sprawdza się jako narzędzie zarówno do miniogródków miejskich, jak i do małych ogrodów przy domach szeregowych lub wolno stojących.

Jedna z końcówek urządzenia wielofunkcyjnego.

Drugim bardzo istotnym argumentem „za” jest wszechstronność urządzeń wielofunkcyjnych, czyli wykorzystanie ich do wielu zadań. Pojedyncze uniwersalne urządzenie napędowe wymaga poświęcenia mniej czasu na jego konserwację niż 5 oddzielnych urządzeń z silnikami.

Różne silniki urządzeń wielofunkcyjnych.

Kolejną cechą, która skłania do zakupu, jest to, że wiele modeli urządzeń wielofunkcyjnych pozwala na dopasowanie zakupu końcówek oddzielnie, a więc to my decydujemy, ile i jakie sprzęty pragniemy mieć. Decydujemy też, ile chcemy wydać pieniędzy. Czy inwestujemy za jednym razem w cały sprzęt i wszystkie elementy zestawu, czy kupujemy je sukcesywnie. Mamy również możliwość dopasowania modułu napędowego do naszych potrzeb. Wiele modeli z wyższej półki ma bowiem różne silniki do wykorzystania jako napęd urządzeń.

Kosa – najczęściej używana końcówka narzędzi wielofunkcyjnych.

Na jakie się zdecydować? Najlepiej porównać kilka modeli i wybrać najbardziej pasujące do naszych wymagań. Oto porównanie niektórych modeli według półek cenowych.

O innym przydatnym sprzęcie ogrodowym przeczytasz tutaj: Automatyczna kosiarka – czy warto kupić?

Narzędzia wielofunkcyjne na każdą kieszeń

Na rynku jest sporo urządzeń typu 3 w 1, 4 w 1, 5 w 1. Możemy kupić modele prostsze do miniogródków i silniejsze do pracy w ogrodach przy domach jednorodzinnych. W głównej mierze różnią się ceną, jakością wykonania, użytymi materiałami oraz jednostką napędową. Możemy więc wyróżnić urządzenia wielofunkcyjne akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Jeśli chodzi o półkę cenową, jest spora różnica pomiędzy urządzeniami. Niższa półka cenowa to sprzęt w cenie od 250 do 800 zł. Urządzenia te są do kupienia najczęściej w zestawach. Jednak w niektórych modelach jest możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów. Oto kilka popularnych modeli. Czym się różnią?

NAC PHCBE90-CH to jeden z tańszych na rynku wielofunkcyjnych zestawów ogrodowych typu 3 w 1 (kosa, piła, nożyce) z napędem elektrycznym. W zestawie znajduje się elektryczna jednostka napędowa o mocy 900 W, głowica żyłkowa o średnicy cięcia 35 cm, tarcza tnąca 3-zębowa do 23 cm średnicy cięcia, podkrzesywarka do gałęzi o prowadnicy długości 20 cm, nożyce do żywopłotu długości 41 cm do cięcia pędów o grubości do 20 mm oraz wysięgnik o długości 2 m. Narzędzie jest dość ciche, ale o odpowiednio niskiej mocy. Można więc nim wykonywać drobniejsze prace pielęgnacyjne. Jego ciężar razem z osprzętem nie przekracza 5 kg, jest więc lekkie i poręczne. Jednak to, że jest to urządzenie elektryczne, powoduje ograniczenia w pracy w oddaleniu od źródła prądu, a kabel może być uciążliwy. Na rynku są również modele innych firm o podobnej mocy, ale nie cieszą się one takim powodzeniem kupujących. To w miarę dobry sprzęt dla amatorów na początek przygody z ogrodem. Nie wymaga specjalnej wiedzy i jest prosty w użytkowaniu. Cena: ok. 600 zł

 1. Kosa spalinowa NAC PHCBE90-CH z nałożoną tarczą do koszenia
 2. Nożyce do żywopłotu NAC – osprzęt do kosy
 3. Osprzęt NAC – piła łańcuchowa do podkrzesywania gałęzi
 4. Jednostka napędowa elektryczna NAC
 1. Kosa spalinowa NAC PHCBE90-CH z nałożoną tarczą do koszenia
 2. Nożyce do żywopłotu NAC – osprzęt do kosy
 3. Osprzęt NAC – piła łańcuchowa do podkrzesywania gałęzi
 4. Jednostka napędowa elektryczna NAC

Podobne do NAC urządzenie to również podkaszarka elektryczna Handy Prime SP1400, lecz o znacznie większej mocy (1400 W) albo kosa wielofunkcyjna Hecht 690.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników ogrodów o niższym budżecie można zaproponować dwa modele urządzeń o napędzie spalinowym: STERWINS PBC1-26L-AB.2 oraz Lider Plus TMK521

Porównanie urządzeń wielofuncyjnych o napędzie spalinowym: STERWINS PBC1-26L-AB.2 oraz Lider Plus TMK521

 1. Kosa wielofunkcyjna Lider model TMK521
 2. Kosa wielofunkcyjna Sterwins PBC1-26L-AB.2 z dostępnym osprzętem
 1. Kosa wielofunkcyjna Lider model TMK521
 2. Kosa wielofunkcyjna Sterwins PBC1-26L-AB.2 z dostępnym osprzętem

Podobieństwa obu modeli są spore. Kosa Lider ma nieco silniejszy silnik, ale jednocześnie większą siłę drgań, co może powodować dyskomfort przy dłuższej pracy z wymiennymi narzędziami. Cenowo również Lider wychodzi lepiej, jednak tutaj musimy zdecydować się na wszystkie 4 przystawki które są w zestawie, a w przypadku urządzenia Sterwins możemy kupić jedynie kosę, bez dodatkowych urządzeń, jeśli są nam niepotrzebne.

Kosa plus odpowiednie przystawki do dokupienia.

Ważna jest również gwarancja, bo w tego typu tanich urządzeniach usterki są dość częste. W przypadku Lidera wynosi 2 lata dla klienta końcowego i aż 3 lata w przypadku kosy Sterwins.

Na tej samej półce cenowej można znaleźć inne urządzenia, np. podobna do Lidera kosa Handy Prime TMK521 i Faworyt Handy GKS521 o większej mocy (2,25 KM), z glebogryzarką i dmuchawą do dokupienia, czy mniej znana kosa Bass BP-8658B w zestawie z pojemnikiem do robienia mieszanki, przyłbicą ochronną, pasem i kompletem kluczy, a także MULTI KOSA niemieckiej firmy Magnum z systemem antywibracyjnym i mocą silnika aż 6,2 KM.

Narzędzia wielofunkcyjne z górnej półki

Jeśli budżet przewiduje droższe (od 1600 zł za sam napęd), silniejsze narzędzie, wykonane z lepszych materiałów, bez problemów ze znalezieniem serwisu, które z pewnością posłuży nieco dłużej, warto przyjrzeć się dwóm popularnym i dobrym modelom na rynku. Chodzi tu o kosę spalinową STIHL KombiSystem KM 131R oraz HONDA Versatool UMC435.

Porównanie kos spalinowych STIHL KombiSystem KM 131R oraz HONDA Versatool UMC435.

Oba modele to silne maszyny, które w łatwy sposób możemy dopasować do naszych potrzeb, wybierając odpowiednią jednostkę napędową, czyli silnik, a także dobierając do niej wymagany osprzęt. Wszystkie elementy kupuje się oddzielnie, dlatego łatwiej dopasować je do niezbędnych prac pielęgnacyjnych w zależności od ogrodu i jego powierzchni.

Zarówno Stihl, jak i Honda to dwie marki przodujące w sprzedaży wielofunkcyjnych urządzeń ogrodniczych, jednak Honda ma uboższą ofertę, posiada bowiem mniej dostawek w swojej ofercie, co powoduje, że jest to urządzenie mniej uniwersalne.

 1. Osprzęt do Stihl KombiSystem – dmuchawa do liści
 2. Nożyce do cięcia żywopłotu Stihl KombiSystem
 3. Nożyce do cięcia żywopłotu i dmuchawa do liści Honda Versatool
 1. Osprzęt do Stihl KombiSystem – dmuchawa do liści
 2. Nożyce do cięcia żywopłotu Stihl KombiSystem
 3. Nożyce do cięcia żywopłotu i dmuchawa do liści Honda Versatool

Jeśli chodzi o ten model silnika Stihla (KM 131R) jest mocniejszy o 0,5 KM od Hondy, aczkolwiek silnik Hondy posiada zupełnie inną konstrukcję, i o ile ma mniej mocy, to z pewnością jest bardziej ekologiczny.

Jednostki silnikowe Hondy UMC435 E i Stihl KM 131R.

Możliwe, że lepiej porównywalną jednostką byłby silnik KM 94 R-CE lub KM 56 R-CE, ale one z kolei mają o wiele mniejszą pojemność skokową, a więc są to o wiele mniejsze silniki od Hondy. Zużywa znacznie mniej oleju podczas pracy, a co za tym idzie emituje mniej spalin. Jednostka napędowa Hondy jest znacznie cięższa niż Stihla, jednak sama w sobie jest nieco lepiej wyważona. Chodzi tu o środek ciężkości i długość trzonka. Mimo że oba modele mają system antywibracyjny, Honda wytwarza niższy poziom wibracji niż Stihl, co przy dłuższej pracy urządzeniem ma duże znaczenie.

Na rynku jest znacznie więcej marek i modeli niż te wymienione, np. urządzenia typu Multitool z nieco niższej półki – Stiga SMT226 i AL-KO BC330MT.

Przy wyborze sprzętu warto więc porównać specyfikację techniczną, a także spytać znajomych i przyjaciół czy też odwiedzić fora dyskusyjne.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro