Ogrodowa szopa na narzędzia. Z drewna czy tworzyw sztucznych?

Ogrodowa szopa na narzędzia. Z drewna czy tworzyw sztucznych?

Plastikowe nie wymagają malowania, impregnowania i łatwo utrzymać je w czystości. Natomiast drewniane mają nieodparty urok i łatwiej przechować w nich np. sadzonki roślin.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 09-08-2017

Miłośnicy ogrodnictwa często zaopatrują się w przeróżne narzędzia ułatwiające wykonywanie niezbędnych prac przy roślinach. Podpowiadamy, jaką szopę wybrać do ich przechowywania.

Po co nam szopa?

Szopa to doskonałe miejsce do przechowywania i magazynowania m.in. narzędzi ogrodowych, urządzeń mechanicznych ułatwiających pracę, ziemi, nawozów oraz sadzonek. Mamy pewność, że cokolwiek zamierzamy w niej przechowywać, zostanie odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, promieniowaniem UV, wiatrem, zwierzętami domowymi, dziećmi oraz kradzieżą. Szopa ułatwia utrzymanie porządku w ogrodzie i szybkie znalezienie niezbędnych akcesoriów. Wybór gotowych szop ogrodowych jest ogromny. Do wyboru mamy modele drewniane, metalowe, z tworzywa sztucznego, a nawet szklane czy murowane. Ich ceny wahają się od 450 zł do nawet 10 000 zł.

Szopa z tworzywa

Szopy narzędziowe wykonane z tworzywa sztucznego to rozwiązanie uniwersalne i bardzo wygodne. Nie wymagają praktycznie żadnych prac konserwacyjnych, malowania ani impregnowania, a ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Ich ogromną zaletą jest prosty montaż, który umożliwia samodzielnie złożenie szopy w dowolnym momencie i przeniesienie jej w inne miejsce. Tworzywo sztuczne jest odporne na działanie promieni słonecznych oraz zmienne warunki atmosferyczne, a poza tym nie przepuszcza wody. To również najtańsze z dostępnych na rynku rozwiązań, co jest nie bez znaczenia przy ograniczonym budżecie. Najprostszy model kupimy już za 400–800 zł.

Szopa drewniana

Drewniane szopy narzędziowe są najatrakcyjniejsze, a zarazem najdroższe i wymagają regularnego czyszczenia, konserwowania oraz impregnowania, czyli zabezpieczania m.in. przed wilgocią i zabrudzeniami. Pokrycie dachu – np. papę, dachówkę czy gont – także trzeba co jakiś czas wymieniać lub uzupełniać powstające ubytki. Szopa wykonana z drewna jest jednak nie tylko funkcjonalna, ale również efektowna i sama w sobie stanowi ciekawą dekorację ogrodową. Stwarza też korzystniejsze warunki dla przechowywanych w niej roślin, sadzonek itp. Drewno wchłania wilgoć, gdy jest go w powietrzu za dużo, i oddaje, gdy powietrze staje się suche. Jeżeli zechcemy wybrać ten model, musimy się przygotować na spory wydatek, ponieważ ceny wahają się od 1500 zł do nawet 10 000 zł.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując domek na narzędzia, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Bardzo ważna jest oczywiście wielkość, która zależy od tego, co zamierzamy przechowywać, oraz od metrażu ogrodu. Warto również zwrócić uwagę na dach, który powinien być jedno- lub dwuspadowy, co ułatwi usuwanie z niego śniegu, liści i zanieczyszczeń. W przypadku szop drewnianych ważne jest również jego pokrycie – musi być odporne na wiatr oraz zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym dobrze chronić znajdujące się w środku narzędzia. Istotnym elementem jest orynnowanie, by woda nie dostawała się w niepożądane miejsca, powodując korozję bądź butwienie. Ważna jest też odpowiednia wentylacja. Ma ona kluczowe znaczenie, jeżeli w domku przechowujemy chemikalia, paliwa lub nawozy.

Szopa na narzędzia to bez wątpienia bardzo przydatny element architektury ogrodowej. Wybierając model dla siebie, musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również funkcjonalność i walory estetyczne. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla ciebie!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro