Ogniwa 18650 – jakie wybrać i czym ładować?

Ogniwa 18650 – jakie wybrać i czym ładować?

Baterie i akumulatorki typu AA, czyli popularne „paluszki”, w wielu przypadkach okazują się niewystarczające. Mocne, bardzo jasne latarki, powerbanki, elektronarzędzia, elektroniczne papierosy i inne urządzenia pobierające dużą ilość energii wymagają zastosowania innego rodzaju ogniw: wydajniejszych, pojemniejszych i przede wszystkim o wysokim maksymalnym prądzie rozładowania, wynoszącym nawet 30 A.

udostępnij

Michał FludraMichał Fludra / 16-03-2017

Takie parametry spełniają wysokoprądowe ogniwa typu 18650 Akumulatory te są nieznacznie większe od akumulatorków typu AA, nie stanowią więc ich zamienników. Dzięki większym rozmiarom są w stanie zmagazynować więcej energii.

LG HG2

Akumulator LG HG2 na przykład jest w stanie zmagazynować aż 3000 mAh, a przy okazji jest to akumulatorek wysokoprądowy, o maksymalnym prądzie rozładowania 20 A. Można więc nim zasilać wszelkie urządzenia elektroniczne wymagające dużej mocy.

Sony VTC5

Podobnie akumulator Sony VTC5 polecany głównie ze względu na dużą stabilność i wierność podawanym przez producenta parametrom. Ma, co prawda, nieco mniejszą pojemność – 2600 mAh, jednak dużo wyższy prąd rozładowania, sięgający aż 30 A. Sony VTC5 kosztuje na Allegro około 25 złotych, co czyni go bardzo konkurencyjnym.

Sony VTC4

Niewiele słabszym, ale również bardzo dobrym i skutecznym ogniwem jest starszy model Sony, czyli Sony VTC4 – przy okazji jest on także tańszy. W cenie ok. 15-20 złotych można mieć świetne ogniwo, o prądzie rozładowania wystarczającym do zasilenia najbardziej popularnych urządzeń elektronicznych i elektronarzędzi.

Używając ogniw 18650, należy pamiętać o środkach ostrożności. Akumulatorki te są bardzo niestabilne, szczególnie jeśli będziemy obchodzić się z nimi nieodpowiednio. Należy przede wszystkim unikać wszelkiego rodzaju zwarć. Nie zaleca się przenoszenia ich w sposób, który może doprowadzić do kontaktu z metalowymi przedmiotami, czyli np. w kieszeni, gdzie mogą znajdować się klucze lub monety. Jeśli koszulka ochronna jest uszkodzona, baterię taką należy bezwzględnie zutylizować w punkcie zbiórki elektrośmieci.

Czym najlepiej ładować ogniwa?

Do ładowania akumulatora należy stosować wysokiej jakości ładowarki, z odcięciem ładowania przy napięciu nie wyższym niż 4,2 V. Nie wolno także dopuszczać do rozładowania ogniwa poniżej napięcia 2,5 V i o to także powinna zadbać ładowarka. Czterokanałowa ładowarka Nitecore D4 ma wbudowany automatyczny tryb doboru odpowiedniego prądu ładowania do konkretnego akumulatora. Wyposażona jest w wyświetlacz LCD, na którym można śledzić cały proces, od aktualnego prądu ładowania, poprzez oporność baterii, po ilość prądu zmagazynowanego w akumulatorku. Bardzo ważną cechą są również wbudowane zabezpieczenia zwarciowe, termiczne oraz przed odwrotną polaryzacją.

Dodatkową zaletą Nitecore D4 jest możliwość zasilania ładowarki z samochodowego gniazda 12 V. Dzięki temu użytkownik zyskuje dużo większą mobilność i może używać akumulatorków 18650 także w terenie, w którym nie ma dostępu do sieci 230 V.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro