Ogniskowe grille ogrodowe

Na świeżym powietrzu wszystko smakuje lepiej. Nie bez powodu mówi się, że ulubionym sportem Polaków jest grillowanie. Po męczącym tygodniu pracy, wieczorem, podczas spotkania ze znajomymi, chętnie rozpalamy grilla i serwujemy pyszności z rusztu – aktualnie na grillu można przygotować niemalże wszystko. Ludzie chętnie inwestują w grille z prawdziwego zdarzenia. W ogródkach można spotkać się z porządnym blaszanym grillem, a cały czas popularne są grille murowane. W ostatnim czasie na popularności zyskują też grille ogniskowe.

Krzysztof Łukanowski Krzysztof Łukanowski  / 30-09-2015

Czym jest grill ogniskowy?

Tego typu grill już sam w sobie stanowi ciekawą ozdobę kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Jest to ruszt zwieszony na łańcuchu, którego podporę może stanowić rozstawiony trójnóg. Grilla możemy rozstawić nad ogniskiem, jednak rozkopywanie ziemi do ogniska często nie będzie potrzebne, gdyż większość modeli posiada dołączone palenisko. Na palenisku, które rozstawiamy pod rusztem, przygotowujemy drewno na potrzeby ogniska. Kiełbaski oraz inne potrawy będą zatem grillowane nad ogniskiem, a nie na popularnym brykiecie, jak to wygląda w przypadku tradycyjnego grilla.

Wysokość rozstawionego trójnogu często zbliża się do 200 cm, dzięki czemu grill ogniskowy prezentuje się bardzo okazale. Wysokość rusztu zawieszonego nad paleniskiem często możemy regulować za pomocą przeciągniętego łańcucha. Ciekawym rozwiązaniem jest również obracany grill w kształcie odwróconej litery „L”. Dzięki takiej konstrukcji możemy z łatwością przesunąć ruszt znad ogniska i zdjąć gotowe potrawy. Wszystkie grille ogniskowe wykonane są ze stali nierdzewnej. Uwagę przyciągają modele z elementami kutymi, które swoim klasycznym pięknem sprawiają, że czas spędzony przy grillu będzie przyjemnością.

Dla kogo ogrodowy grill ogniskowy?

Ogrodowy grill ogniskowy stanowi doskonałe rozwiązanie dla każdego miłośnika grillowania. Jeżeli lubimy grillować i mamy na działce wystarczająco dużo miejsca, warto zainwestować w tego rodzaju grill. Konstrukcja grilla jest estetyczna i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznego wystroju. Spotkanie przy takim ogrodowym grillu będzie mile wspominane przez każdego uczestnika, gdyż stała obecność niepospolitej konstrukcji grilla zapewnia niepowtarzalny klimat.

Na rynku możemy znaleźć modele, które same w sobie stanowią pewnego rodzaju arcydzieło, a to za sprawą materiału, z którego są zrobione. Produkcja takich grillów często nie musi wiązać się z produkcją masową – aktualnie za produkcję tego sprzętu biorą się rzemieślnicy, którzy potrafią wyczarować urzekające kute elementy. Ogrodowe grille ogniskowe za sprawą swojej konstrukcji są bardzo stabilne i stanowią estetyczną, acz pokaźną ozdobę w każdym ogrodzie. Z pewnością taki grill zaimponuje współbiesiadnikom, a dla najmłodszych będzie stanowił nie lada atrakcję. Właśnie ze względu na atrakcyjną konstrukcję grill ogrodowy jest doskonałym rozwiązaniem na obozach czy wyjazdach integracyjnych, gdzie bawi się spora liczba ludzi.

Przeczytaj również: Zestawy do pieczenia kiełbasek nad ogniskiem

Jaki model grilla ogrodowego wybrać?

Osoby dysponujące dużą ilością miejsca mogą zaopatrzyć się w grill ogrodowy na trójnogu. W takim przypadku dodatkowe palenisko będzie zbędne, gdyż ognisko możemy rozpalić na ziemi. Ten sposób rozpalenia ogniska niewątpliwie będzie najatrakcyjniejszy dla dzieci, jednak i dorośli z przyjemnością posiedzą przy prawdziwym ognisku, nad którym zawieszony jest ruszt ze smakowitym jedzeniem.

Jeżeli nie posiadamy miejsca na przygotowanie ogniska bądź nie chcemy niszczyć trawy, możemy swój wybór skierować na grill ogrodowy z paleniskiem. W zależności od potrzeb możemy wybierać wśród różnych wielkości rusztu i paleniska. Na skromne spotkania w gronie najbliższej rodziny wystarczy ruszt o średnicy 50 cm. Jeżeli jednak posiadamy liczniejsze grono znajomych, to przyda się grill z rusztem o średnicy 80 cm. Na palenisku dopasowanym do rozmiaru rusztu przygotujemy ognisko, które będzie ogrzewać przygotowywane kiełbaski i resztę potraw.

Dla części osób wygodniejszy może okazać się obracany grill ogniskowy. Grill na jednej nodze nie wygląda już tak atrakcyjnie jak grill na trójnogu, ale może być praktyczniejszy z uwagi na obracany ruszt. Za sprawą takiego rusztu nie jesteśmy zmuszeni do nachylania się nad ogniskiem w celu odłożenia gotowych potraw – wystarczy przesunąć ruszt znad ogniska w bezpieczniejsze miejsce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro