Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Odznaczenia wojskowe i okolicznościowe – poradnik kolekcjonera

Czasami jest związane z tradycją rodzinną, innym razem z zamiłowaniem do historii. Kolekcjonowanie orderów i odznaczeń ma długą tradycję. To świetne, rozwijające i fascynujące hobby.

Wojciech Przylipiak
Wojciech Przylipiak 13-04-2020

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Odznaczenia wojskowe i okolicznościowe – poradnik kolekcjonera

Ordery, odznaczenia, medale i odznaki

Falerystyka, czyli dziedzina zajmująca się orderami i odznaczeniami, ma długą historię. Warto na początku rozróżnić ordery i odznaczenia, bo to nie są tożsame określenia. Order jest wyższym stopniem wyróżnienia i w zasadzie instytucją, w którą wstępuje odznaczony. Jego materialnym symbolem może być łańcuch z krzyżem lub gwiazdą orderu. Ordery mają różną hierarchię, najwyższym odznaczeniem w Polsce jest Order Orła Białego. To najstarsze polskie odznaczenie, ustanowione w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego. Co ciekawe, żadnego takiego orderu nie nadała władza w Polsce Ludowej. Wtedy najchętniej wręczany był Order Budowniczych Polski Ludowej. W ogóle w PRL-u uwielbiano wręczać ordery i medale. Co dziesiąty Polak otrzymał wtedy co najmniej jedno odznaczenie.

Niżej od orderów są odznaki. Wśród nich można wyróżnić honorowe, okolicznościowe, organizacyjne.

Cenne pamiątki rodzinne

Zbieranie odznaczeń jest świetną lekcją historii, także rodzinnej. Warto przejrzeć rodzinne pamiątki, być może jest wśród nich kolekcja po przodkach. Często hobby kolekcjonowania odznaczeń zaczyna się właśnie od odnalezienia pamiątek rodzinnych.

W przypadku tego hobby warto stosować zasady podobne, jak w każdym innym, czyli najpierw zbierać doświadczenia, zaznajomić się z literaturą, chodzić na giełdy, poznawać ludzi, wymieniać się informacjami, odwiedzać fora internetowe, przeglądać portale aukcyjne. Trzeba się liczyć z tym, że ta nauka będzie nas kosztowała kilka, jeśli nie kilkadziesiąt nieudanych transakcji czy zakupu podróbek.

Bardzo przyda się szybkie określenie swojej specjalizacji. Można np. zbierać odznaczenia z określonego regionu czy lat. Nie warto ścigać się w zbieraniu. Kolekcjonerstwo to nie zawody, lepiej mieć mniej, a ciekawszych okazów. Przyda się w tym poznanie historii odznaczenia. Pomogą np. numer odznaczenia – po którym można się dowiedzieć, z którego pochodzi roku – oraz imię i nazwisko odznaczonego.

Odznaczenia przedwojenne i z czasów PRL-u

Polskie odznaczenia najłatwiej podzielić na te do 1939 roku, związane z siłami zbrojnymi na Zachodzie, z ruchem oporu oraz z Ludowym Wojskiem Polskim.

Wśród wyjątkowych odznaczeń dostępnych na Allegro można znaleźć np. odznakę .1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, jednostki, która podczas II wojny światowej walczyła m.in. we Francji i Niemczech. Kosztuje ponad 3500 zł. Podobną cenę ma legitymacja Orderu Virtuti Militari nadana żołnierzowi Armii Krajowej przez Ministerstwo Obrony Narodowej na Uchodźstwie. Tańsze będą niektóre odznaczenie przedwojenne, np. Krzyż Komandorski z czasów II RP albo Krzyż Niepodległości.

Odznaczenia z PRL-u to kolejna szeroka kategoria. Krzyże Zasługi PRL, „za pożycie małżeńskie”, „za zasługi dla pożarnictwa”, odznaka przodownika kolejarza, wzorowego kierowcy, sapera – trudno znaleźć dziedzinę życia w Polsce Ludowej, w której nie wręczano by medali i odznaczeń. Na Allegro można też znaleźć osobną, okazałą kategorię odznaczeń Ludowego Wojska Polskiego z lat 1943–1989. Od oznaczeń „za zasługi dla obronności kraju”, przez medal „zasłużonym na polu chwały”, po odznaczenie dla „uczestników walk w obronie władzy ludowej”.

Popularnością cieszą się odznaczenia niemieckie z okresu II wojny światowej, ale też Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Wśród orderów i medali wręczanych za naszą wschodnią granicą można rozróżnić te z czasów carskiej Rosji, ale też wręczane likwidatorom po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na Allegro nie brakuje również medali US Army.

Kopia nie jest zła

Oczywiście trudno dostępne oryginały można zastąpić kopiami. Niektóre wykonano wiernie, choć są tylko kopiami. Wśród nich są dostępne np. kopie niemieckiego Krzyża Żelaznego, Orderu Czerwonej Gwiazdy, polskiej lotniczej szachownicy czy pamiątkowej odznaki z igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

Gabloty i ekspozytory

Tak, jak przy każdym kolekcjonerskim hobby ważne jest, by odpowiednio dbać o swoje skarby. Przydadzą się tu wszelkie gabloty i palety na odznaki, medale. Na specjalne, wyjątkowe okazy można przygotować ekspozytory. Takie podstawki, dostępne już za kilka złotych, w efektowny sposób będą prezentowały najbardziej okazałe odznaczenia z kolekcji.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro