Odzież dla turysty w czasie upałów

Przed wyruszeniem na turystyczny szlak, warto sprawdzić prognozę pogody. Od niej zależeć będzie samopoczucie uczestników wyprawy, a nawet bezpieczeństwo. Nie tylko burze, silne wiatry i ulewne deszcze mogą skutecznie popsuć wycieczkę. Powinniśmy być także dobrze przygotowani, kiedy mocno świeci słońce. Bardzo łatwo wtedy o przegrzanie, co w konsekwencji może prowadzić do zasłabnięcia lub udaru.

Jarosław Cieśla Jarosław Cieśla / 15-05-2015

Nie dopuścić do przegrzania

W czasie upałów przede wszystkim należy zadbać o ochronę głowy. Cały czas trzeba kontrolować samopoczucie. Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby pojawiły się zawroty i bóle głowy, wymioty oraz problemy z oddychaniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie kapelusza. Modele wojskowe są uszyte z lekkiego materiału. Co ważne, zapewniają dobrą wentylację i przewiew. Zaletą kapeluszy jest rondo – im większe, tym lepiej osłania kark oraz twarz przed promieniami słońca. Znakomicie nadają się one na piesze wędrówki, wędkowanie oraz marszobiegi crossowe. Ceny modeli wojskowych kształtują się od 25 do 35 złotych.

Jeśli ktoś nie chce nosić kapelusza, może założyć czapkę z daszkiem. Osłania ona czoło i twarz przed promieniami słonecznymi i jednocześnie zapobiega zalewaniu oczu przez pot. Modele Quechua – dzięki specjalnej regulacji – dają możliwość dopasowania do obwodu głowy. Materiał ma za zadanie zatrzymywać 95% promieni UV, a dzięki wstawkom z siateczki zapewnia bardzo dobrą wentylację. Ta bardzo lekka czapka kosztuje od 18 do 23 złotych.

Dobrym rozwiązaniem są też modele Safari marki Fjord Nansen ze składanym daszkiem. Czapka ma również doczepianą osłonę na kark. Dzięki niej szyja jest zabezpieczona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Model kosztuje 99 złotych.

Nie bagatelizować działania promieni słonecznych

Ochronę przed słońcem zapewniają także produkty marki Buff. Można je nosić jako czapkę, chustę, bandanę lub opaskę. Wykonane są z mikrofibry. Brak szwów chroni skórę przed otarciami i podrażnieniami. W modelach Visor dodano neoprenowy daszek, który skutecznie chroni przed promieniowaniem UV. Natomiast tylna część chusty osłania kark. Materiał nie nasiąka potem, wilgoć jest szybko odparowywana. Kosztują od 79 do 89 złotych.

Podczas upałów trzeba zadbać o to, aby materiał, z jakiego wykonana jest odzież, zatrzymywał promienie słońca. Koszule marki Brugi są bardzo wygodne i przewiewne, dlatego doskonale nadają się na wyprawy trekkingowe. Ich cena wynosi około 90 złotych. Możemy też założyć zwykłe koszulki syntetyczne z krótkim rękawem lub na ramiączkach. Należy jednak pamiętać, żeby użyć kremu zabezpieczającego skórę przed promieniami słońca.

Na dolne części naszego ciała najlepiej jest włożyć szybkoschnące, krótkie spodenki. Produkty marki Jack Wolfskin są polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nylonowy materiał jest delikatny i przyjemny w dotyku. Ponadto dobrze zatrzymuje promienie słoneczne, a w razie zmoczenia czy przepocenia, bardzo szybko schnie. Kieszenie umożliwiają przechowywanie drobnych przedmiotów lub przekąsek. Model Sahara kosztuje 180 złotych.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę w sandałach, nie zakładamy żadnych skarpet. Natomiast idąc w teren crossowy lub na długą pieszą wędrówkę, wkładamy buty sportowe i krótkie skarpetki o właściwościach termoaktywnych. Takie cechy spełniają modele marki Salewa. Dobrze odprowadzają pot na zewnątrz, stopa się nie przegrzewa, a użytkownik ma zapewniony komfort. Kosztują około 39 złotych.

Podczas upałów należy pamiętać, aby nawadniać się oraz wybierać ocienione miejsca. Ważną sprawą jest też używanie kremów przeciwsłonecznych o odpowiednich filtrach ochronnych. Nie należy zapominać o właściwej odzieży, która zapewni osłonę przed przegrzaniem. Jeśli zadbamy o komfort i bezpieczeństwo, wycieczka będzie miłym wspomnieniem na długie lata.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro