Odzież dla turysty w czasie deszczowej pogody

Zdarza się, że gdy planujemy aktywny, pieszy wypoczynek, to nie zawsze pogoda nam sprzyja. Jeśli jest prawdziwe oberwanie chmury i kałuże sięgają po kostki, to trudno w takich warunkach wędrować, delektując się pięknymi widokami przyrody. Natomiast gdy występują przelotne opady lub deszcz jest niewielki, to takie drobne niedogodności nie powinny wpływać na zmianę planów. Trzeba tylko odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Jarosław Cieśla Jarosław Cieśla / 15-05-2015

Osłona nóg przed deszczem

Wybierając się na wycieczkę na cały dzień, warto wziąć ze sobą plecak, do którego spakujemy potrzebną odzież. Będziemy mogli z niej skorzystać w przypadku załamania się pogody. A gdy wyjdzie słońce, znów schowamy ją do plecaka.

Chroniąc się przed zmoknięciem, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie naszych stóp. Jeśli są przemoczone, mogą nastąpić odparzenia, a po pewnym czasie pojawią się bąble i otarcia. Skarpety, jakie zakładamy, powinny być termoaktywne i mieć właściwości szybkoschnące. Takimi trekkingowymi modelami są produkty firmy 4F, które zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Ich ceny kształtują się od 16 do 28 złotych.

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed zmoczeniem stóp jest założenie na buty tzw. stuptupów. Są to lekkie i nieprzemakalne ochraniacze, które nie pozwalają, by wilgoć oraz drobne kamienie przedostały się do środka obuwia. Sięgają od kostek do kolan, aby ochronić przed opadami nie tylko buty, ale również spodnie. Modele marki Hornhill są zapinane na zamki chronione listwą materiału. Kosztują od 25 do 35 złotych.

Warto wybrać spodnie, które są wykonane z materiału termoaktywnego oraz posiadają oddychającą membranę. Zapewnia ona osłonę przed deszczem, czyli nie przepuszcza wilgoci, ale także chroni od wiatru. Co ważne, jeśli się spocimy, to wewnętrzna warstwa pozwoli na usunięcie potu na zewnątrz. Spodnie powinny mieć kieszenie na drobne przedmioty. Wszystkie te wymagania spełnia model Ramon marki Hi-Tec. Zapłacimy za niego od 99 do 119 złotych.

Osłona górnej partii ciała

Przy wyborze kurtki warto zwrócić uwagę na taką z kapturem, najlepiej zamykanym w wewnętrznej kieszeni. Oczywiście, tak jak w przypadku spodni, powinna mieć wewnętrzną membranę, która zapewni nieprzepuszczalność wilgoci do środka. Jeśli jest ocieplana, można ją również założyć w chłodniejsze dni. Ściągacze u dołu oraz regulacja mankietów chronią przed dostaniem się deszczu do środka. Koszt takiej kurtki kształtuje się od 145 do 199 złotych.

Na pieszą wycieczkę chcemy wziąć odzież, która jest lekka i jednocześnie posiada właściwości termoaktywne, ocieplające i przeciwdeszczowe. Takie cechy spełniają kurtki typu softshell. Model Solitude marki Regatta przeznaczony jest do rekreacji, trekkingu, nordic walking i na rower. Materiał, z którego jest wykonana kurtka, chroni przed wiatrem. W wewnętrznej części znajdują się dwie kieszenie zapinane na zamek. Kaptur jest zintegrowany z kurtką. Ceny tego modelu wahają się od 149 do 199 złotych.

Czasami deszcz pada bez przerwy, a my musimy pokonać daną trasę, np. do następnego miejsca noclegowego na obozie wędrownym. Wtedy dobrze jest zaopatrzyć się w pelerynę, która zakryje nie tylko turystę, ale również plecak. Pałatki marki Mil-Tec zapewniają ochronę przed uporczywymi opadami oraz wiatrem. Mogą być w kolorach maskujących. Kosztują od 14 do 75 złotych.

Jeśli jest chłodno, a do tego pada deszcz, warto zaopatrzyć się w czapkę z materiału neoprenowego. Nie będzie ona ograniczała nam widoczności, tak jak to się czasami dzieje w przypadku założenia kaptura. Doskonale ochroni przed wilgocią i zimnem. Koszt takich czapek waha się od 79 do 106 złotych.

Nawet deszczowa pogoda nie jest w stanie zatrzymać pod dachem prawdziwych pasjonatów pieszych wycieczek i wypraw terenowych. Nie trzeba koniecznie czekać w schronieniu aż przestanie padać. Po prostu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, która będzie nas dobrze chroniła i śmiało można ruszać na szlak.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro