Odtwarzacz SACD – gratka nie tylko dla audiofila

Miłośnicy muzyki są w stanie wydać naprawdę pokaźną sumę na świetnej jakości głośniki, kable i inne podzespoły. Sercem całego zestawu jest oczywiście odtwarzacz CD. Jeśli właśnie zastanawiamy się nad zakupem takiego sprzętu z wyższej półki, warto rozważyć wybór modelu odtwarzającego format SACD, czyli Super Audio Compact Disc, o bardzo wysokiej jakości dźwięku. Poznajmy kilka ciekawych modeli.

Kamil Rogala Kamil Rogala / 05-01-2017

Denon DCD-2500NE

Wraz z modelem Denon DCD-2500NE zaczynamy z bardzo wysokiej półki. Za około 8500 zł otrzymujemy sprzęt najwyższych lotów o topowej specyfikacji i wysokiej jakości oferowanego dźwięku. Producent pokusił się o zastosowanie mechanizmu napędu Advanced S.V.H. (Suppress Vibration Hybrid) z najnowszym układem odczytu dla całkowitego zminimalizowania drgań.

Ścieżkę sygnałową skrócono do minimum, a obwody zminiaturyzowano dla uniknięcia nadmiernego prądu i pojawiania się szumów. Sprzęt, oprócz odtwarzania płyt CD i Super Audio CD, może również obsługiwać pliki DSD (2,8/5,6 MHz) oraz pliki wyższej rozdzielczości - do 192 kHz/24 bitów, zarejestrowane na płytach DVD-R/RW oraz DVD+R/RW. Na tylnym panelu znajdziemy wyjścia cyfrowe optyczne, cyfrowe koncentryczne i analogowe.

Denon DCD-1520AE

Model Denon DCD-1520AE jest nieco tańszy (około 4000 zł), ale również skierowany do bardzo wymagających miłośników muzyki. Zastosowano tu zaawansowany układ przetwarzania AL32, nowe, precyzyjne przetworniki cyfrowo-analogowe 32 bit/192 kHz oraz mechanizm płytowy z funkcją S.V.H. dla płyt SACD, CD i CD-R/RW. Z tyłu znajdziemy port USB przeznaczony dla zewnętrznych magazynów danych oraz komplet koncentrycznych i optycznych wyjść cyfrowych. Całość, podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, prezentuje się minimalistycznie i klasycznie.

Marantz SA8005

Jedną z propozycji marki Marantz jest odtwarzacz płyt SACD oznaczony symbolem SA8005. Urządzenie z najwyższej półki ma wiele ciekawych rozwiązań, takich jak komplet złącz optycznych i coaxialnych oraz port USB-B do bezpośredniego podłączenia do komputera. Port ten działa w trybie asynchronicznym, czyli wspiera nie tylko 192 kHz/24 bit, ale też DSD 2,8 lub 5,6 MHz. Na uwagę zasługuje również wysokonapięciowy przetwornik DAC DSD1792 z precyzyjnym systemem zegarów i niskim jitter. Całość prezentuje się nowocześnie z tradycyjnym dla marki Marantz specyficznym designem. Cena tego modelu na Allegro to około 4200 zł.

Pioneer PD-50

Kolejny model to już nieco tańsza konstrukcja – w dniu publikacji na Allegro kosztował około 2400 zł. Mimo to Pioneer PD-50 oferuje wiele i zapewne każdy meloman znajdzie tu coś dla siebie. Urządzenie odtwarza formaty CD, CD-R, CD-RW, SACD, DSD, DVD-R, DVD-RW (tylko audio), DSD, MP3, WMA, AAC, MPEG-4. Ponadto sprawnie współpracuje z urządzeniami Apple, takimi jak iPod, iPhone, iPad, posiada też szereg najważniejszych wyjść i wejść. Jak przystało na firmę Pioneer, stylistyka jest bardzo elegancka i nowoczesna.

Onkyo C-N7050

Na końcu naszego zestawienia pojawił się model Onkyo C-N7050. Jest to najtańsza propozycja (około 1900 zł), ale oferuje przyzwoite parametry. Odtwarzanie dźwięku z ze smartfona, serwera NAS, PC czy tradycyjnego dysku optycznego nie będzie żadnym problemem. Podobnie jak odtworzenie muzyki o bardzo wysokiej rozdzielczości (DSD 5,6 MHz) oraz z plików zapisanych w bezstratnych kodekach (w tym FLAC i WAV 192/24, ALAC 96kHz/24).

Dodatkowo możemy sterować urządzeniem za pomocą smartfonu, wykorzystując do tego celu bezpłatne oprogramowanie Onkyo. Do dekodowania dźwięku wykorzystano 32-bitowy przetwornik Texas Instruments Burr-Brown model PCM1795 oraz 32-bitowy DSP (TI DA830). Za filtrowanie sygnału, po przejściu przez przetwornik D/A, odpowiedzialny jest filtr analogowy VLSC. Całość prezentuje się minimalistycznie i bardzo klasycznie, w znanym dla tej marki stylu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro