Odświeżenie samochodu po zimie – o czym należy pamiętać?

Kalendarzowa wiosna trwa, przed nami lato, dużo słońca, wysokie temperatury, a także dalekie, wakacyjne wyprawy. Warto znaleźć trochę czasu i poświęcić go na sprawdzenie stanu technicznego swojego auta, by przygotować je do nowych warunków pogodowych. Nasz samochód przez kilka ostatnich miesięcy był narażony na działanie niskich temperatur oraz soli i piasku. Oprócz stanu wycieraczek, świateł oraz opon pamiętajmy, aby sprawdzić stan podwozia, by móc bezpiecznie poruszać się po drodze.

Anna Lubertowicz-Sztorc Anna Lubertowicz-Sztorc / 31-05-2015

Co możemy zrobić sami?

Wiele czynności przy naszym samochodzie możemy wykonać sami. To my najlepiej wiemy, jak działają nasze wycieraczki. Jeżeli ich stan nas niepokoi, bo niedokładnie zbierają wodę lub głośno pracują, warto wymienić pióra na nowe. Jest to niewielki wydatek, a znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poza tym warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i jeśli zajdzie taka konieczność, zlecić ich wymianę bądź uzupełnienie. Płyn zimowy w spryskiwaczu należy wymienić na nowy, dobrej jakości, bo w słońcu bardzo przeszkadzają smugi, podobnie jak źle oczyszczona szyba. Nadwozie na pewno wymaga dokładnego umycia i nawoskowania, by chronić lakier przez kolejne miesiące. Elementy gumowe i plastikowe, takie jak zderzaki, obudowy lusterek bocznych oraz elementy chromowane, z których są wykonane emblematy, klamki, a czasem relingi dachowe, oprawy szyb i świateł, wymagają szczególnej uwagi, aby w słońcu lśniły i błyszczały, a nie straszyły szarością. Przeznaczone do tego celu środki dokładnie i delikatnie usuną rdzę i zmatowienia na chromowanych elementach, a inne specyfiki przywrócą blask plastikom.

W trosce o bezpieczeństwo

Dla tych, którzy nie korzystają z opon całorocznych, wiosna jest czasem zmiany opon. Warto pamiętać, by z chwilą, gdy średnia temperatura będzie wynosić powyżej 7°C wymienić zimówki na opony letnie. Kiedy temperatura rośnie, opony zimowe tracą swoje właściwości, zaczynają „pływać”, a droga hamowania auta znacznie się wydłuża. Dodatkowo opony zimowe, użytkowane przy wyższych temperaturach, dużo szybciej się zużywają. Przeglądu wymaga również podwozie auta. Sprawdzamy przede wszystkim układ hamulcowy, który podczas zimy jest szczególnie obciążony. Niskie temperatury mogą niekorzystnie odbić się na wszelakich gumowych elementach. Trzeba zatem sprawdzić stan uszczelek, przewodów oraz pasków. Jeśli widoczne są jakiekolwiek pęknięcia lub ślady wycieku, należy niezwłocznie dokonać wymiany. Ponadto skontrolujmy zawieszenie i układ kierowniczy.

Będzie ciepło!

Przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego należy wykonywać co najmniej raz w ciągu roku. Pamiętajmy o tym szczególnie po zimie, bo wiosną i latem często z niej korzystamy. Dzięki oczyszczeniu klimatyzacji usuniemy wszelkie pleśnie, bakterie, grzyby, roztocza, które nagromadziły się przez wilgoć i ciepłe powietrze grzejące nasze auto. Nie zapominajmy także o wnętrzu auta. Nasza tapicerka i dywaniki przez wilgoć, sól i błoto mogą nie być w najlepszej formie. Gumowe dywaniki należy dokładnie umyć, natomiast welurowe lub z innego materiału – wyprać i dokładnie osuszyć. Felgi i kołpaki – zwłaszcza te nietypowe, ozdobne – zwracają uwagę, więc warto o nie zadbać. Można je spryskać specjalnym środkiem do czyszczenia kół, uważając, by nie zmatowić ich powierzchni. Środki do felg są przeważnie w sprayu lub w formie past – inne do felg metalowych, a inne do aluminiowych. Dzięki nim „buty” naszego auta odzyskają pierwotny blask.

Jakich produktów używać?

Chemia samochodowa to kilkaset różnego rodzaju środków przeznaczonych do konkretnych elementów auta – nadwozia i wnętrza. Występują w bardzo różnej postaci: płynów, pianek, aerozoli, past, żeli. Są oferowane w opakowaniach o różnej pojemności. Służą do czyszczenia i pielęgnacji lakierowanych części nadwozia, elementów chromowanych, plastików, tapicerki, felg i kołpaków, szyb, silnika, gum i opon, uszczelek, hamulców, klimatyzacji, tapicerki, elementów elektrycznych. Towarzyszą im akcesoria takie, jak szmatki, gąbki, różnego rodzaju szczotki, chusteczki, itp. Niektóre prestiżowe firmy samochodowe zalecają pielęgnację nadwozia i wnętrza środkami chemicznymi wyprodukowanymi pod swoją marką.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro