Odkurzacze bezprzewodowe – znajdź idealny model dla siebie

Odkurzacz jest jednym z najważniejszych urządzeń z segmentu AGD. Pomaga utrzymać czystość w domu oraz usuwa zanieczyszczenia z podłóg, dywanów czy mebli. Warto przemyśleć zakup urządzenia, które nie będzie wymagało stałego podłączenia do prądu. Podpowiadamy, jak wybrać taki sprzęt dla siebie.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 02-08-2016 / aktualizacja: 20-06-2018

Klasyczne odkurzacze towarzyszą nam od lat. Konieczność podłączania ich do prądu często jest jednak problematyczna. Kabel plącze się pod nogami i zahacza o meble. Łatwo w chwili nieuwagi uszkodzić gniazdko, do którego został podłączony. Przechodząc do sprzątania kolejnego pokoju, trzeba pamiętać o tym, by przepiąć kabel do innego kontaktu.

Odpowiedzią na bolączki osób, którym kabel w odkurzaczu przeszkadza, są urządzenia bezprzewodowe. Odkurzaczy z wbudowanym akumulatorem nie trzeba podpinać do prądu w trakcie pracy. Sprawdzą się nie tylko w domu i biurze, ale przydadzą się posiadaczom samochodów oraz osobom jeżdżącym często na działkę. Mniejsze modele można nawet zabrać w podróż lub na wakacje.

Odkurzacz bezprzewodowy – jak to działa

Odkurzacz bezprzewodowy może w niektórych wypadkach zastąpić zwykły odkurzacz w domu. Modele wyposażone w akumulator projektowane są jednak przede wszystkim z myślą o łatwiejszym usuwaniu zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach. Wybierając bezprzewodowy odkurzacz do domu, warto przyjrzeć się modelom o konstrukcji pionowej.

Tego typu odkurzacz nadaje się dobrze do czyszczenia podłóg i innych płaskich powierzchni. Po użyciu odstawia się go na stację dokującą, co rozpoczyna ładowanie akumulatora. W odkurzaczu pionowym na rurze znajdują się takie elementy jak silnik, dysza, filtry powietrza oraz pojemnik na kurz. Wadą bezprzewodowych odkurzaczy pionowych jest ich waga.

W obudowie muszą się zmieścić nie tylko podzespoły zwykłego odkurzacza, ale również sporej wielkości akumulator. Nie da się też skorzystać z niego w każdej sytuacji. Odkurzacz pionowy nie sprawdzi się np. podczas sprzątania pod meblami, za łóżkiem itp. W wielu modelach da się jednak doczepić dodatkową rurę. Przed zakupem warto sprawdzić, czy jest taka możliwość.

Jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

Zanim zdecydujemy się na zakup danego odkurzacza, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najistotniejszych jest jego moc. Modele z akumulatorem często pod tym względem nie dorastają do pięt klasycznym odkurzaczom. W większości przypadków im więcej mocy, tym lepiej – tak jak przy zwykłych odkurzaczach.

Trzeba też sprawdzić, jakie końcówki oferuje producent oraz jaką pojemność ma zbiornik na zabrudzenia, tak abyśmy nie musieli go opróżniać co kilka minut. Nie mniej istotne są parametry akumulatora. Im większa moc, tym szybciej rozładuje się ogniwo. Liczy się zarówno czas pracy z dala od gniazdka, jak i czas ładowania.

Tak jak w przypadku klasycznych odkurzaczy trzeba również oczywiście sprawdzić, jaką urządzenie ma wielkość oraz wagę. Dobrze jest też upewnić się przed zakupem, że w danym modelu znalazły się filtry HEPA – ich obecność będzie kluczowa w przypadku alergików.

Bezprzewodowy odkurzacz do samochodu

Nie w każdym przypadku sprawdzi się klasyczny akumulatorowy odkurzacz bezprzewodowy o sporej mocy i dużych gabarytach. Jeśli ktoś poszukuje dodatkowego urządzenia do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni lub sprzątania z dala od gniazdka, w tym auta, może zainteresować się mniejszymi modelami.

Odkurzacz samochodowy ma mniejszą moc i mniej pojemny akumulator niż klasyczne modele. Może być też zasilany z gniazdka zapalniczki w aucie. Do tego częściej trzeba opróżniać w nim zbiornik na zanieczyszczenia. Jest dzięki temu niewielki i łatwiej dostać się nim do trudno dostępnych miejsc, których w samochodach (i nie tylko) jest całkiem sporo.

Automatyczny odkurzacz bezprzewodowy

Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze bezprzewodowe, które nie tylko mają wbudowany akumulator, ale nawet sprzątają mieszkanie same. Są to sprzęty takie jak Roomba firmy iRobot lub inne roboty sprzątające takich marek jak Xiaomi, iLife czy GOCLEVER. Działają autonomiczne, czyli poruszają się po mieszkaniu samodzielnie.

Dzięki licznym czujnikom i oprogramowaniu odkurzacze automatyczne są w stanie mapować w pamięci pomieszczenia w domu, by swoim zasięgiem objąć całą podłogę. Po zakończeniu sprzątania wracają do stacji dokującej. Zadaniem domowników jest jedynie określenie harmonogramu, opróżnianie worka oraz czyszczenie szczotek.

Odkurzacze bezprzewodowe różnią się rozmiarami, możliwościami i przeznaczeniem. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie to docelowo jedyne urządzenie tego typu do sprzątania w domu oraz w jakich sytuacjach taki sprzęt będzie najczęściej używany.

Jeśli odkurzacz bezprzewodowy będzie jedynym odkurzaczem w domu, to lepiej zdecydować się na naprawdę solidny model o dużej mocy. W momencie, gdy będzie to wyłącznie sprzęt uzupełniający, można spokojnie zadowolić się mniejszym i bardziej mobilnym urządzeniem ręcznym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro