Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Odchudzające właściwości zielonej kawy

W życiu we wszystko trzeba włożyć trochę wysiłku, nic niestety samo się nie zrobi. Tak też jest z odchudzaniem. Możemy schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę tylko wtedy, gdy będziemy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Nie istnieją cudowne środki odchudzające. Myślę, że co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Co innego, jeśli chodzi o preparaty, które mogą nas wspomóc w tym trudnym wyzwaniu. Zawsze lepiej zacząć się odchudzać czy wytrwać w postanowieniu, gdy mamy świadomość, że jesteśmy wspierani.

Odchudzające właściwości zielonej kawy

Możemy tu mówić o lepiej czy gorzej działających środkach pomagających zrzucić zbędne kilogramy. Zdania o nich są skrajnie różne, a im bardziej znany preparat, tym więcej opinii i – zazwyczaj – tym większe rozbieżności w ocenach jego skuteczności. Tak też jest z zieloną kawą.

Ale od początku. Zielona kawato surowe ziarna kawy, którą wszyscy doskonale znamy. Surowa, czyli taka, która nie została poddana procesowi palenia. Kawa zielona jest więc produktem w 100% naturalnym. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, aby taka kawa była świeża oraz wysokiej jakości.

Jak odchudza zielona kawa?

Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, który wspiera odchudzanie. Podczas procesu palenia w kawie ziarnistej wytwarza się wiele związków organoleptycznych, eterycznych, które nadają jej charakterystyczny smak i aromat. Jednak prażenie zielonej kawy powoduje także utratę wielu cennych związków. Jedną z takich rozkładanych substancji jest właśnie kwas chlorogenowy. To silny antyoksydant, który powoduje obniżenie wchłaniania cukru, co z kolei pobudza organizm do aktywnego korzystania ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Kawa zielona zawiera również kofeinę, która ma udowodnione właściwości pobudzające nasz metabolizm. Należy jednak pamiętać, że maksymalna dobowa dawka kofeiny to 300 mg (wg Coffee Science Information Centre).

Kwas chlorogenowy, będąc silnym przeciwutleniaczem, może również powstrzymywać rozwój niektórych schorzeń. Kwas oraz jego pochodne wykazują na przykład działania hepatoprotekcyjne (chronią wątrobę) oraz hamują rozwój drobnoustrojów.

Mielenie i parzenie zielonej kawy

Kawę zieloną możemy kupić zarówno w ziarnach, jak i mieloną. W przypadku tej pierwszej musimy pamiętać, że ziarna niepalonej kawy są twarde i sprężyste, dlatego też nie powinno się ich mielić w młynkach elektrycznych. Wyjściem z sytuacji może być wstępne zmiażdżenie surowej kawy w moździerzu i dopiero później jej drobniejsze zmielenie w młynku. Warto więc rozważyć zakup kawy zmielonej już przez producenta. Zwłaszcza, że taka kawa często sprzedawana jest w saszetkach zawierających jednorazowe porcje. Zielona kawa mielona powinna być parzona przez kilka minut. Powinno się wypić maksymalnie 2-3 filiżanki takiej kawy dziennie, a pojedyncza porcja to 2 -3 łyżeczki zalane wodą o temperaturze ok. 90 stopni C.

Tak, jak w przypadku kawy, którą pijemy na co dzień, możemy kupić zieloną arabikę lub – zdecydowanie rzadziej – robustę, ewentualnie mieszankę obu tych gatunków. Wspominam o tym, ponieważ smak kawy zielonej jest bardzo specyficzny i nie ma nic wspólnego z aromatyczną kawą paloną. Arabika jest delikatniejsza, bardziej kwasowa, a jej walory smakowe są lepiej rozbudowane. Robusta jest zazwyczaj mniej szlachetnym gatunkiem, bardziej drewniana i ziemista w smaku. Osoby wrażliwe na smak powinny spróbować subtelniejszej arabiki. Jeśli chcemy się odchudzać, powinniśmy również zrezygnować z dodatku cukru i mleka. Smak kawy zielonej możemy jednak poprawić, dodając do niej przypraw, na przykład kardamonu.

Wiele badań jednoznacznie wskazuje, że kawa zielona wspomaga odchudzanie. Bez właściwej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety nie spowoduje ona jednak utraty masy ciała.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro