Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Od pucybuta do milionera. Przegląd gier planszowych o tematyce ekonomicznej

Gry ekonomiczne są bardzo różnorodne. Umożliwiają one: budowanie metropolii, kupowanie nieruchomości, zarządzanie korporacją czy handel zwierzętami. Możemy w nich stać się renesansowym kupcem, osadnikiem nowo odkrytej wyspy czy farmerem. Jednak, mimo tak zróżnicowanej tematyki, cel graczy zawsze pozostaje ten sam – powiększenie zasobów, wpływów i bogactwa. Niemniej, droga do sukcesu nie jest łatwa. Przyda się: biznesowe myślenie, strategiczne planowanie i chłodna kalkulacja.

Monika Ziarek Monika Ziarek / 03-06-2015

Monopoly

W zestawieniu gier ekonomicznych nie mogło zabraknąć kultowej i, mimo upływu czasu, wciąż bijącej rekordy popularności gry Monopoly. Trudno w to uwierzyć, ale Monopoly ma już ponad 100 lat i doczekało się kilkudziesięciu wersji tematycznych – od klasycznej (w której okrążając planszę, kupując ziemię, budując domy i hotele, gracze mają szanse zbicia prawdziwej fortuny), przez specjalne edycje dla fanów (Star Wars, Ojca Chrzestnego, Lego, czy The Beatles), po uproszczone wersje dla dzieci (Monopoly Junior Moc Atrakcji czy Monopoly Junior My Little Pony).

Monopoly to gra polegająca na handlu i spekulacji nieruchomościami. Gracze poruszają się po planszy, na której znajdują się różne obiekty. Gdy któryś z uczestników stanie na niewykupionej nieruchomości, może ją nabyć lub wystawić na aukcji. Jeśli skompletuje wszystkie ulice czy miasta należące do jednej dzielnicy, obejmuje monopol i buduje domy oraz hotele. Jednak jeżeli gracz wejdzie na pole należące do innego uczestnika, musi zapłacić mu czynsz. Wysokość najmu uzależniona jest od rodzaju nieruchomości (są ziemie droższe i tańsze) oraz od postawionych na niej budynków. Wygrana w dużym stopniu zależy od szczęścia, bowiem nie da się ukryć, że podstawowe znaczenie ma czynnik losowy (wynik rzutu kością), jednak na obmyślenie strategii również jest miejsce. Aby zbić prawdziwą fortunę, należy skompletować całą dzielnicę. Na pojedynczych czynszach zarobimy grosze, na pełnych dzielnicach z domami – nawet tysiące. Ważnym elementem gry są także negocjacje z innymi zawodnikami (można wymieniać się nieruchomościami, lub sprzedawać je sobie nawzajem). Gra trwa tak długo, aż jeden z graczy doprowadzi resztę do bankructwa.

Liczba graczy: 2–4 Kategoria wiekowa: 8+ (5+ – wersja junior) Cena na Allegro: od 70 zł

Podaj cegłę!

Podaj cegłę! to rodzinna gra ekonomiczna, która swą formą zachwyci niejednego zainteresowanego. Podczas rozgrywki gracze wcielają się we właścicieli firmy budowlanej. Rywalizując ze sobą, zatrudniają robotników i biorą udział w licytacjach kontraktów budowlanych. A wszystko po to, aby wybudować okazałe budowle i stworzyć „prawdziwe” trójwymiarowe miasteczko. Za ukończone projekty gracze otrzymują wynagrodzenie. Wygra ten, kto na koniec zmagań zdobędzie największą kwotę pieniędzy.

Pomimo wszystko, zarządzanie firmą nie jest takie proste. Początkujący biznesmeni będą musieli stawić czoła wielu nieprzewidzianym okolicznościom: strajkowi rolników, pożarom, epidemiom grypy, złej koniunkturze gospodarczej czy awanturującym się pracownikom. Te różne przeciwności losu mogą narazić ich na niepowetowane straty, a w konsekwencji zmusić do zaciągnięcia pożyczki w banku.

Podaj cegłę! to niezwykle wciągająca gra, a trójwymiarowe budowle po prostu zachwycają. Samo składanie karczmy, szkoły czy wieży zegarowej to istna frajda dla maluchów, choć widziałam także dorosłych, którzy podczas rozgrywki dosłownie cieszyli się jak dzieci. Co ważne, nie tylko forma gry zasługuje na wyróżnienie, ale również jej jakość zadowala. Elementy, z jakich tworzy się budowle, wykonane zostały z twardej i grubej tektury, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że po paru rozgrywkach budynki się rozpadną.

Liczba graczy: 2–4 Kategoria wiekowa: 10+ Cena gry na Allegro: ok. 80 zł

Osadnicy z Catanu

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. I trudno się temu dziwić, bo Settlersi (oryginalny tytuł brzmi Settlers of Catan) to wciągająca i pobudzająca do myślenia gra ekonomiczno-strategiczna, w której uczestnicy: zarządzają zasobami, handlują, negocjują, próbują pokrzyżować plany przeciwnikom, a przy tym nade wszystko dobrze się bawią. Do tego mnóstwo dodatków pozwala na ciągłe odkrywanie gry na nowo.

Gracze wcielają się w osadników przybywających na wyspę Catan. Rywalizując ze sobą, zasiedlają nowe ziemie, budują osady i drogi. Ten, kto skolonizuje wyspę w największym stopniu, wygrywa. Co ciekawe, składa się ona z heksagonalnych pól, jakie przed rozpoczęciem rozgrywki należy umieścić w specjalnej ramce. Elementy za każdym razem układane są losowo, dzięki czemu plansza zawsze jest inna, a rozgrywka nigdy się nie nudzi.

Na wyspie znajdują się różne formy ukształtowania terenu: las, pole, pastwisko, wzgórza, góry, pustynia. Wszystkie pola, oprócz pustyni, generują różne zasoby. Te z kolei są potrzebne do budowy miast i osad. Surowce otrzymują ci gracze, których osady lub miasta graniczą z (wylosowanymi za pomocą kości) polami. W grze nie zabrakło również miejsca na taktykę, mimo dużego wpływu czynnika losowego na przebieg zmagań.

Liczba graczy: 3–4 Kategoria wiekowa: 10+ Cena gry na Allegro: ok. 90 zł

Metropolia

Metropolia (a właściwie Machi Koro) to Monopoly i Osadnicy z Catanu w wersji wschodniej. W Polsce gra ukazała się nakładem wydawnictwa FOXGAMES i od razu wzbudziła spore zainteresowanie. To świetna propozycja, a do tego w kompaktowym wydaniu. Większość gier ekonomicznych to rozbudowane i wieloelementowe tytuły. W środku Metropolii znajdziemy natomiast jedynie karty, a właściwie całą masę kart, dwie kostki do gry oraz monety. Potrzebny będzie jeszcze tylko stół bądź koc piknikowy i możemy zaczynać zabawę.

W grze uczestnicy wcielają się w burmistrzów, których zadaniem jest wybudowanie 4 budynków specjalnych: dworca kolejowego, centrum handlowego, parku rozrywki oraz wieży radiowej. Aby tego dokonać, gracze będą musieli zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy. W jaki sposób? Inwestując w mniejsze i tańsze nieruchomości, np.: fast food, sklep, kawiarnię czy biurowiec. Te nie tylko zwiększają budżet graczy, ale również posiadają specjalne właściwości. Tak więc, aby zdobyć fundusze potrzebne na spore przedsięwzięcia, musimy najpierw zainwestować w mniejsze projekty i poczekać na zyski. Gra jest szybka i przy każdym ruchu angażuje wszystkich graczy (podobnie jak Monopoly, gdzie możemy zarabiać zarówno, gdy sami wykonujemy ruch, albo kiedy należy on do innego gracza). W grze przyda się umiejętność kalkulowania i trochę szczęścia, bowiem o naszych zarobkach decyduje najczęściej ślepy los.

Metropolia to lekka, przyjemna i ładnie wydana gra ekonomiczna. Dodatkowo jej kompaktowy format sprawia, że pozycja ta nadaje się w sam raz na wakacje czy weekendowy piknik z rodziną.

Liczba graczy: 2-4 Kategoria wiekowa: 8+ Cena gry na Allegro: ok. 50 zł

Super Farmer

Super Farmer to gra kultowa. Od czasów pierwszego jej wydania przez wydawnictwo GRANNA sprzedano ponad milion egzemplarzy. Ogromna popularność Super Famera sprawiła, że wydawca zdecydował się wydać kolejne jej odsłony: wersję kieszonkową (dla tych którzy z grą nie chcą rozstawać się nawet na wakacjach), jubileuszową (z nową oprawą graficzną), a także kilka wariantów, z odbiegającymi nieco od klasycznego pomysłu zasadami (Superfarmera z Rancha, Rancho i Ufo Farmera).

W grze wcielamy się w farmera rzucającego specjalnymi 12-ściennymi kostkami z wizerunkami zwierząt i rozmnażającego swoje stado. Pierwsze zwierzę otrzymujemy, gdy na obu kostkach wypadnie ten sam obrazek zwierzęcia. Przy kolejnych rzutach duże znaczenie ma to, ile zwierząt z jednego gatunku posiada w swej puli gracz. Im więcej ich ma, tym więcej zdobywa podczas następnego rzutu. Aby zwyciężyć, gracze muszą zebrać po jednym zwierzęciu z każdego z 5 gatunków: konia, krowę, świnię, owcę oraz królika. Ponadto, co istotne, nie wszystkie zwierzęta możemy zdobyć, turlając kośćmi. Niektóre nabędziemy jedynie w drodze wymiany z bankiem lub innymi graczami. Zamiana ta odbywa się jednak według ściśle ustalonych zasad. Każde zwierzę ma swoją wartość, liczoną w innych zwierzętach, np.: 1 owca = 6 królików; 1 świnia = 2 owce; 1 krowa = 3 świnie. Dodatkowe emocje wzbudza fakt, że na nasze stado czai się w zaroślach wilk i lis.

Liczba graczy: 2–6 Kategoria wiekowa: 7+ Cena gry na Allegro: od 35 zł

Splendor

Splendor to gra, w jakiej nie liczą się pieniądze i bogactwo, ale prestiż. Zamiast monet mamy: rubiny, szmaragdy, diamenty czy szafiry. W grze uczestnicy wcielają się w kupców epoki renesansu, zdobywających cenne klejnoty oraz inwestujących zgromadzone dobra w karty rozwoju, które z kolei zwiększają ich prestiż oraz pozwalają kupować kolejne karty po niższej cenie. Uczestnicy rozwijają więc swój zakład jubilerski. Gdy uda im się pozyskać pewien poziom bogactwa i osiągnięciami zainteresują się z pewnością możni, wówczas ci ostatni przyjdą z wizytą do ich zakładu, przynosząc również cenne punkty. Jednym słowem, kupujemy kamienie, aby móc nabywać kolejne, a wszystko po to, aby zdobyć 15 punktów prestiżu. Proste? Oczywiście, bowiem Splendor to niezwykle prosta (przy zastosowaniu wariantu dla dzieci można w nią grać nawet z 5-latkami), a zarazem dająca duże możliwości gra (podbieranie kart i blokowanie niezbędnych dla przeciwnika żetonów). Do tego najwyższej jakości wykonanie (żetony klejnotów są duże, ciężkie i przypominają te do pokera) usatysfakcjonuje nawet wybrednego gracza.

Liczba graczy: 2–4 Kategoria wiekowa: 10 + Cena gry na Allegro: ok 80 zł

podziel się